reklama

Šokující záběry. Policie zastřelila Afroameričana před očima rodiny, v USA se protestuje

Nejméně třicet policistů bylo zraněno během protestů, které přes noc vypukly v americké Filadelfii. Ve městě totiž v pondělí policie zastřelila Afroameričana, který mával nožem na ulici. Zásah strážníků vyvolává mnoho otázek. Jako důkazní materiál existuje video ze samotného zásahu, které natočil muž z auta na ulici.

reklama

Ve Spojených státech ještě stále doznívají několikaměsíční protesty proti rasové nespravedlnosti a policejní brutalitě, jež odstartovala smrt George Floyda. Střelba ve Filadelfii jen znovu přilévá příslovečný olej do ohně.

Celý incident se odehrál v pondělí. Zastřeleným je Walter Wallace. „Sledoval jsem video z této tragické události a přináší obtížné otázky, na které je třeba odpovědět,“ řekl starosta Filadelfie Jim Kenney. Dále sdělil, že v pondělí hovořil s rodinou zesnulého.

Video vyvolává mnoho otázek

Policejní komisařka Danielle Outlawová řekla, že je plně odhodlána provést úplné vyšetřování a že „pocítila hněv komunity“, když po střelbě navštívila místo činu. „Uznávám, že video z incidentu vyvolává mnoho otázek. Obyvatelé si mohou být jisti, že tyto otázky budou plně vyřešeny,“ uvedla Outlawová ve svém prohlášení.

Wallace držel v ruce nůž

Video z mobilního telefonu pořízené zevnitř vozidla poblíž zachytilo poslední okamžiky konfrontace. Wallace nejprve procházel kolem zaparkovaných aut. Žena, která patřila k němu, se mu nejspíš snažila pomoci, když na něj zamířili dva strážníci. Jakmile Wallace prošel kolem zaparkovaného auta, bylo vidět, jak oba policisté couvají, když k nim kráčí. Pak zaznělo několik výstřelů ze strany policistů a muž se skácel k zemi. Wallace byl policií odvezen do nemocnice, ale svým zraněním podlehl.

Svědek Maurice Holoway řekl, že on a ostatní sousedé prosili Wallace, aby odhodil nůž, a že si přál, aby zásah policie nevedl k mužově smrti.

Policie nezveřejnila žádné informace o stavu strážníků. Šéf pátého okrsku John McNesby žádá, aby všichni „počkali na dokončení vyšetřování a nehanobili policejní oddělení“.

Vztek kvůli incidentu vyvrcholil přes noc násilnostmi. Podle tiskové zprávy filadelfské policie bylo během protestů zraněno nejméně třicet policistů. Většinu zasáhla kulka, jednu strážnici srazili pick-upem a skončila se zlomenou nohou v nemocnici. Jejích 29 zraněných kolegů bylo ošetřeno a propuštěno domů.

Kromě toho bylo zdemolováno pět policejních vozidel a ve městě vypuklo rabování podniků. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Vedoucí představitelé města slíbili, že budou v průběhu policejního vyšetřování v kontaktu s Wallaceovou rodinou. „Já se budu snažit vyslechnout jejich obavy z první ruky a odpovídat na jejich otázky, pokud to dokážu,“ řekl starosta Kenney. „Věřím v rychlé a transparentní řešení kvůli panu Wallaceovi, jeho rodině, důstojníkům a Filadelfii,“ dodal.

„Všichni zúčastnění budou navždy ovlivněni,“ řekla komisařka Outlawová. „Budu se opírat o to, co vyšetřování přinese, aby odpovědělo na mnoho nezodpovězených otázek. Rovněž plánuji připojit se ke starostovi a setkat se se členy komunity a členy rodiny pana Wallace, abychom vyslechli jejich obavy, jakmile to bude možné,“ řekla Outlawová.

Tagy:
Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Okamura: Doktor mi změřil nejvyšší hladinu testosteronu. Proto jsem tak výkonný

Co stojí za pracovní výkonností šéfa hnutí SPD Tomia Okamury? Prý nejvyšší zdravá hladina testosteronu, uvedl politik ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. I přes své nasazení uznává, že má slabiny, a to především nedochvilnost. V letošních volbách si věří na obhájení dvouciferného výsledku a rád by také viděl SPD v nové vládě, řekl v rozhovoru vysílání CNN Prima NEWS.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama