reklama

Šokující záběry. Policie zastřelila Afroameričana před očima rodiny, v USA se protestuje

Nejméně třicet policistů bylo zraněno během protestů, které přes noc vypukly v americké Filadelfii. Ve městě totiž v pondělí policie zastřelila Afroameričana, který mával nožem na ulici. Zásah strážníků vyvolává mnoho otázek. Jako důkazní materiál existuje video ze samotného zásahu, které natočil muž z auta na ulici.

reklama

Ve Spojených státech ještě stále doznívají několikaměsíční protesty proti rasové nespravedlnosti a policejní brutalitě, jež odstartovala smrt George Floyda. Střelba ve Filadelfii jen znovu přilévá příslovečný olej do ohně.

Celý incident se odehrál v pondělí. Zastřeleným je Walter Wallace. „Sledoval jsem video z této tragické události a přináší obtížné otázky, na které je třeba odpovědět,“ řekl starosta Filadelfie Jim Kenney. Dále sdělil, že v pondělí hovořil s rodinou zesnulého.

Video vyvolává mnoho otázek

Policejní komisařka Danielle Outlawová řekla, že je plně odhodlána provést úplné vyšetřování a že „pocítila hněv komunity“, když po střelbě navštívila místo činu. „Uznávám, že video z incidentu vyvolává mnoho otázek. Obyvatelé si mohou být jisti, že tyto otázky budou plně vyřešeny,“ uvedla Outlawová ve svém prohlášení.

Wallace držel v ruce nůž

Video z mobilního telefonu pořízené zevnitř vozidla poblíž zachytilo poslední okamžiky konfrontace. Wallace nejprve procházel kolem zaparkovaných aut. Žena, která patřila k němu, se mu nejspíš snažila pomoci, když na něj zamířili dva strážníci. Jakmile Wallace prošel kolem zaparkovaného auta, bylo vidět, jak oba policisté couvají, když k nim kráčí. Pak zaznělo několik výstřelů ze strany policistů a muž se skácel k zemi. Wallace byl policií odvezen do nemocnice, ale svým zraněním podlehl.

Svědek Maurice Holoway řekl, že on a ostatní sousedé prosili Wallace, aby odhodil nůž, a že si přál, aby zásah policie nevedl k mužově smrti.

Policie nezveřejnila žádné informace o stavu strážníků. Šéf pátého okrsku John McNesby žádá, aby všichni „počkali na dokončení vyšetřování a nehanobili policejní oddělení“.

Vztek kvůli incidentu vyvrcholil přes noc násilnostmi. Podle tiskové zprávy filadelfské policie bylo během protestů zraněno nejméně třicet policistů. Většinu zasáhla kulka, jednu strážnici srazili pick-upem a skončila se zlomenou nohou v nemocnici. Jejích 29 zraněných kolegů bylo ošetřeno a propuštěno domů.

Kromě toho bylo zdemolováno pět policejních vozidel a ve městě vypuklo rabování podniků. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Vedoucí představitelé města slíbili, že budou v průběhu policejního vyšetřování v kontaktu s Wallaceovou rodinou. „Já se budu snažit vyslechnout jejich obavy z první ruky a odpovídat na jejich otázky, pokud to dokážu,“ řekl starosta Kenney. „Věřím v rychlé a transparentní řešení kvůli panu Wallaceovi, jeho rodině, důstojníkům a Filadelfii,“ dodal.

„Všichni zúčastnění budou navždy ovlivněni,“ řekla komisařka Outlawová. „Budu se opírat o to, co vyšetřování přinese, aby odpovědělo na mnoho nezodpovězených otázek. Rovněž plánuji připojit se ke starostovi a setkat se se členy komunity a členy rodiny pana Wallace, abychom vyslechli jejich obavy, jakmile to bude možné,“ řekla Outlawová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama