reklama

Šokující záběry. Policie zastřelila Afroameričana před očima rodiny, v USA se protestuje

Nejméně třicet policistů bylo zraněno během protestů, které přes noc vypukly v americké Filadelfii. Ve městě totiž v pondělí policie zastřelila Afroameričana, který mával nožem na ulici. Zásah strážníků vyvolává mnoho otázek. Jako důkazní materiál existuje video ze samotného zásahu, které natočil muž z auta na ulici.

reklama

Ve Spojených státech ještě stále doznívají několikaměsíční protesty proti rasové nespravedlnosti a policejní brutalitě, jež odstartovala smrt George Floyda. Střelba ve Filadelfii jen znovu přilévá příslovečný olej do ohně.

K tématu

Celý incident se odehrál v pondělí. Zastřeleným je Walter Wallace. „Sledoval jsem video z této tragické události a přináší obtížné otázky, na které je třeba odpovědět,“ řekl starosta Filadelfie Jim Kenney. Dále sdělil, že v pondělí hovořil s rodinou zesnulého.

Video vyvolává mnoho otázek

Policejní komisařka Danielle Outlawová řekla, že je plně odhodlána provést úplné vyšetřování a že „pocítila hněv komunity“, když po střelbě navštívila místo činu. „Uznávám, že video z incidentu vyvolává mnoho otázek. Obyvatelé si mohou být jisti, že tyto otázky budou plně vyřešeny,“ uvedla Outlawová ve svém prohlášení.

Wallace držel v ruce nůž

Video z mobilního telefonu pořízené zevnitř vozidla poblíž zachytilo poslední okamžiky konfrontace. Wallace nejprve procházel kolem zaparkovaných aut. Žena, která patřila k němu, se mu nejspíš snažila pomoci, když na něj zamířili dva strážníci. Jakmile Wallace prošel kolem zaparkovaného auta, bylo vidět, jak oba policisté couvají, když k nim kráčí. Pak zaznělo několik výstřelů ze strany policistů a muž se skácel k zemi. Wallace byl policií odvezen do nemocnice, ale svým zraněním podlehl.

K tématu

Svědek Maurice Holoway řekl, že on a ostatní sousedé prosili Wallace, aby odhodil nůž, a že si přál, aby zásah policie nevedl k mužově smrti.

Policie nezveřejnila žádné informace o stavu strážníků. Šéf pátého okrsku John McNesby žádá, aby všichni „počkali na dokončení vyšetřování a nehanobili policejní oddělení“.

Vztek kvůli incidentu vyvrcholil přes noc násilnostmi. Podle tiskové zprávy filadelfské policie bylo během protestů zraněno nejméně třicet policistů. Většinu zasáhla kulka, jednu strážnici srazili pick-upem a skončila se zlomenou nohou v nemocnici. Jejích 29 zraněných kolegů bylo ošetřeno a propuštěno domů.

Kromě toho bylo zdemolováno pět policejních vozidel a ve městě vypuklo rabování podniků. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Vedoucí představitelé města slíbili, že budou v průběhu policejního vyšetřování v kontaktu s Wallaceovou rodinou. „Já se budu snažit vyslechnout jejich obavy z první ruky a odpovídat na jejich otázky, pokud to dokážu,“ řekl starosta Kenney. „Věřím v rychlé a transparentní řešení kvůli panu Wallaceovi, jeho rodině, důstojníkům a Filadelfii,“ dodal.

„Všichni zúčastnění budou navždy ovlivněni,“ řekla komisařka Outlawová. „Budu se opírat o to, co vyšetřování přinese, aby odpovědělo na mnoho nezodpovězených otázek. Rovněž plánuji připojit se ke starostovi a setkat se se členy komunity a členy rodiny pana Wallace, abychom vyslechli jejich obavy, jakmile to bude možné,“ řekla Outlawová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama