CNN Prima News zadlužení

zadlužení

Výpis příspěvků ke štítku „zadlužení“

Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie

Zestátňování energetiky pokračuje. ČEPS dá za provozovatele sítě plynovodů NET4GAS miliardy

Státní společnost ČEPS koupila firmu NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, přičemž konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Informaci o koupi oznámila firma v pátek. Akvizici, kterou ve středu schválila vláda, ještě budou posuzovat regulační orgány.

Blížíme se dluhové brzdě, varoval ekonom Hampl. Následně zpochybnil znalosti exprezidenta Klause

Tempo, jakým se přibližujeme dluhové brzdě, je nebezpečné. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Podle něj je třeba udělat vše pro to, aby se současné zadlužování v tuzemsku zbrzdilo. Hampl si rovněž rýpl do bývalého prezidenta Václava Klause, který dle něj naprosto ztratil ponětí o proporcích veřejných financí.

Vláda schválila sníženou valorizaci důchodů, chce šetřit. Opozice chystá tvrdé obstrukce

Vláda v pondělí schválila návrh novely se snížením červnové mimořádné valorizace důchodů. Podle něj by se zásluhová procentní část penzí měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1 770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel. Kabinet omezení přidání zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování. Sněmovna bude novelu schvalovat v legislativní nouzi.

Tempo zadlužování je hrozivé. Pro Česko může mít fatální následky, varuje ekonom

Veřejný dluh České republiky se nadále zvyšuje. I když Česko stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, člen Národní rozpočtové rady Petr Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS varoval, že tempo zadlužení je hrozivé. Neřešení této situace by pak mohlo mít fatální následky pro veřejné finance i českou ekonomiku jako takovou, dodal Musil.

Češi ignorují podmínky vánočních půjček. Nákupy nechávají na poslední chvíli, tvrdí expert

Češi jsou ve svém spotřebitelském chování opatrní a rozhodování nechávají na poslední chvíli. Vánoce si však chtějí užít, vysvětluje vedoucí komunikace České bankovní asociace Radek Šalša. Na dárky letos lidé navzdory ekonomické situaci průměrně utratí zhruba třináct a půl tisíc korun. Se zadlužováním kvůli svátkům jsou prý zodpovědnější než loni. Nicméně většina z těch, kteří si berou půjčky, nevěnuje dostatečnou pozornost jejich podmínkám.

Češi jsou stále zadluženější. Lidé si často musí půjčovat i na běžný provoz domácností

Zadluženost státu i českých domácností v posledních letech stále stoupá. Podle odborníků se situace výrazně nezmění ani v blízké budoucnosti. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení a auta. Výjimkou však v dnešní době nejsou ani spotřebitelské úvěry na běžný provoz domácnosti. Neschopností splácet své závazky jsou prý nejvíce ohroženi důchodci, ale i lidé s vyššími příjmy, kteří nežijí „ve vlastním“.

Česko je nejrychleji se zadlužující zemí EU. Potřebujeme snížit výdaje, varuje NKÚ

Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu loni překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.

Průzkum: Dovolenou Češi financují z úspor. Pokud je nemají, raději nikam nejedou

Letní dovolenou české domácnosti v drtivé většině financují ze svých úspor. Pokud je nemají, kvůli dovolené se nezadlužují a raději nikam nejedou. Na dovolenou si někdy půjčilo pět procent domácností a polovina těchto půjček jsou menší částky do 10 000 korun. Vyplývá to z průzkumu pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Závěry průzkumu, který probíhal mezi tisícovkou respondentů, byly velmi podobné jako v předchozím roce.