CNN Prima News zadlužení

zadlužení

Výpis příspěvků ke štítku „zadlužení“

Blížíme se dluhové brzdě, varoval ekonom Hampl. Následně zpochybnil znalosti exprezidenta Klause

13. dubna 2023 22:45

Tempo, jakým se přibližujeme dluhové brzdě, je nebezpečné. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Podle něj je třeba udělat vše pro to, aby se současné zadlužování v tuzemsku zbrzdilo. Hampl si rovněž rýpl do bývalého prezidenta Václava Klause, který dle něj naprosto ztratil ponětí o proporcích veřejných financí.

Vláda schválila sníženou valorizaci důchodů, chce šetřit. Opozice chystá tvrdé obstrukce

20. února 2023 16:20

Vláda v pondělí schválila návrh novely se snížením červnové mimořádné valorizace důchodů. Podle něj by se zásluhová procentní část penzí měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1 770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel. Kabinet omezení přidání zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování. Sněmovna bude novelu schvalovat v legislativní nouzi.

Tempo zadlužování je hrozivé. Pro Česko může mít fatální následky, varuje ekonom

16. ledna 2023 16:14

Veřejný dluh České republiky se nadále zvyšuje. I když Česko stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, člen Národní rozpočtové rady Petr Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS varoval, že tempo zadlužení je hrozivé. Neřešení této situace by pak mohlo mít fatální následky pro veřejné finance i českou ekonomiku jako takovou, dodal Musil.

Češi ignorují podmínky vánočních půjček. Nákupy nechávají na poslední chvíli, tvrdí expert

22. prosince 2022 11:42

Češi jsou ve svém spotřebitelském chování opatrní a rozhodování nechávají na poslední chvíli. Vánoce si však chtějí užít, vysvětluje vedoucí komunikace České bankovní asociace Radek Šalša. Na dárky letos lidé navzdory ekonomické situaci průměrně utratí zhruba třináct a půl tisíc korun. Se zadlužováním kvůli svátkům jsou prý zodpovědnější než loni. Nicméně většina z těch, kteří si berou půjčky, nevěnuje dostatečnou pozornost jejich podmínkám.

Češi jsou stále zadluženější. Lidé si často musí půjčovat i na běžný provoz domácností

3. listopadu 2022 17:18

Zadluženost státu i českých domácností v posledních letech stále stoupá. Podle odborníků se situace výrazně nezmění ani v blízké budoucnosti. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení a auta. Výjimkou však v dnešní době nejsou ani spotřebitelské úvěry na běžný provoz domácnosti. Neschopností splácet své závazky jsou prý nejvíce ohroženi důchodci, ale i lidé s vyššími příjmy, kteří nežijí „ve vlastním“.

Česko je nejrychleji se zadlužující zemí EU. Potřebujeme snížit výdaje, varuje NKÚ

29. srpna 2022 08:03

Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu loni překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.

Průzkum: Dovolenou Češi financují z úspor. Pokud je nemají, raději nikam nejedou

9. července 2022 06:12

Letní dovolenou české domácnosti v drtivé většině financují ze svých úspor. Pokud je nemají, kvůli dovolené se nezadlužují a raději nikam nejedou. Na dovolenou si někdy půjčilo pět procent domácností a polovina těchto půjček jsou menší částky do 10 000 korun. Vyplývá to z průzkumu pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Závěry průzkumu, který probíhal mezi tisícovkou respondentů, byly velmi podobné jako v předchozím roce.

Sázka El Salvadoru na bitcoin krutě nevyšla. Země se potácí nad finanční propastí

22. května 2022 20:38

Když 7. září loňského roku malá země střední Ameriky zavedla bitcoin jako oficiální platidlo, v komunitě „hodlerů“ se ozvalo uznalé zamručení. Jenže už po několika měsících se ukazuje, že šlo o obrovský risk, který nevyšel. Jako by hrstka lidí, která se loni v září vydala proti bitcoinu protestovat, tušila, co přijde. El Salvador si totiž adopcí bitcoinu výrazně zkomplikoval svou finanční situaci.

Zadlužení Česka loni rostlo nejrychleji v EU. Stanjura: Nemůžeme rozdávat plnou náručí

22. dubna 2022 13:59

Zadlužení Česka loni rostlo nejrychlejším tempem v Evropské unii. Zadlužení české vlády se loni podle pátečních dat Eurostatu zvýšilo o 4,2 procentního bodu na 41,9 % HDP. Na Twitteru na to upozornilo ministerstvo financí. Česko ale i tak patřilo k nejméně zadluženým státům EU. Úřad dodal, že Česko bylo v čele sedmi zemí EU, které loni zadlužení zvýšily. Výrazný nárůst dluhu zaznamenaly také Malta nebo Slovensko.