Veřejný dluh České republiky se nadále zvyšuje. I když Česko stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, člen Národní rozpočtové rady Petr Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS varoval, že tempo zadlužení je hrozivé. Neřešení této situace by pak mohlo mít fatální následky pro veřejné finance i českou ekonomiku jako takovou, dodal Musil.
„Veřejný dluh ČR se obrovsky zvýšil. Než k nám doputovala koronavirová pandemie, dosahoval lehce přes 30 procent hrubého domácího produktu (HDP). V třetím kvartálu loňského roku jsme překročili 45procentní hranici, což je zvýšení v podstatě o polovinu. Jde o velmi hrozivé tempo v takto krátké době,“ zmínil Petr Musil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Česko sice stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, tento fakt ale podle Musila nijak neubírá vážnosti situace.
„Průměrné zadlužení v rámci EU se pohybuje těsně pod hranicí 100 procent HDP. Pro nás je ale strašidelné již zmíněné tempo, jakým se náš veřejný dluh zvyšuje. Zatím bohužel nevidíme žádné reálné kroky k tomu, aby se v tomto případě zatáhlo za brzdu, což může mít fatální následky pro veřejné finance i pro českou ekonomiku,“ varoval člen Národní rozpočtové rady. A jak vlastně běžný český občan pocítí, pokud se bude zadlužování ČR zvyšovat?
„Obsluha dluhu se výrazně prodražuje. Stoupá objem peněz, které za veřejný dluh musíme platit. Ještě před dvěma lety to bylo zhruba 40 miliard korun ročně, na letošní rok už je rozpočtováno skoro 70 miliard. Podle našich odhadů to bude za dva roky asi 100 miliard pouze na úroky z toho dluhu, což – převedeno do srozumitelné řeči – znamená třeba 300 kilometrů dálnic, které nepostavíme, protože musíme platit úroky z našeho dluhu,“ vysvětlil Musil.