reklama

Žádná červená linie. Náš program je důležitější než Babišovy kauzy, říká Maláčová

ČSSD se nebude bránit povolebnímu vyjednávání s hnutím ANO ani s jakoukoliv jinou stranou, pokud splní podmínky stanovené ze strany sociální demokracie, řekla v pořadu K věci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Prosazování programu je podle ní důležitější než kauzy šéfa ANO a premiéra Andreje Babiše. Naznačila tím, že ani nejnovější případ související s Pandora Papers není z jejího pohledu překážkou pro možná jednání o budoucí vládě.

reklama

Za kauzou Pandora Papers stojí společná práce celkem 600 žurnalistů ze 150 různých médií po celém světě. Po analýze téměř 12 milionů dokumentací upozornili na státníky a celebrity, kteří stojí za podezřelými transakcemi a využíváním offshorových firem v daňových rájích.

Výjimkou není ani premiér Babiš, který si měl přes offshorové společnosti poslat téměř 400 milionů korun a posléze je využít na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře.

Pro sociální demokraty ale nejnovější kauza předsedy vlády není tak žhavým tématem. „Naše stanovisko vyjádřil jasně předseda Jan Hamáček už v neděli. V tuto chvíli musí konat orgány činné v trestním řízení. Myslím, že se toho ujala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Představitelé sociální demokracie ani voliče v podobných seznamech nenajdete, takže tím je jasné, co máme na mysli,“ řekla Maláčová k postoji ČSSD.

Neupřesnila, zda se připojí k výzvě opozičních uskupení, které po Babišovi žádají zveřejnění dokumentů souvisejících s kauzou, jako je například daňové přiznání. „Pokud se celé věci ujaly orgány činné v trestním řízení, politické strany nebo poslanci toho asi více nevyšetří. Nechme to na systému, který podle mého funguje,“ rozvedla svůj pohled ve vysílání.

Konkrétnější kritice svého koaličního partnera ve vládě se ale spíše vyhýbala. Místo toho zdůraznila, že sociální demokracie řeší reálné problémy lidí, podobné kauzy si mají vzít podle ní na starost relevantní orgány. „Myslím, že to je standardní situace, jak postupujeme. V právním státě je to tak správné. Ať se to řádně prošetří a ať každý doloží, co budou chtít policie nebo státní zástupci,“ pokračovala Maláčová v pořadu K věci.

Spolupráce s ANO po volbách? Pokud splní podmínky

Přitom sama Maláčová v roce 2019 pro Radiožurnál hovořila o tom, že pokud by Evropská komise v případě premiéra Babiše potvrdila střet zájmů, byla by to pro ni „červená linie“ a další setrvání ve vládě by už bylo pro ČSSD neudržitelné. Nyní se k takovému postoji příliš nehlásí.

„Máme čtyři dny do voleb, žádné červené linie, žádné nesnesitelné hranice. Výsledku se brzy dočkáme. Nechme všechny v klidu pracovat. Přála bych si, abychom spíše řešili bydlení, začíná to být obrovský problém i pro střední třídu. Na to se musíme všichni politicky zaměřit,“ reagovala na další dotaz, zda není trestně stíhaný premiér přece jen problém.

„Kauzy, se kterými je spojený, všechny známe. Musíme počkat na výsledek orgánů činných v trestním řízení a soudních procesů. To je prostě politická realita, pan premiér se k tomu několikrát vyjádřil,“ doplnila pražská lídryně do voleb za sociální demokraty.

V případě, že by se ČSSD dostala do Poslanecké sněmovny, má připraveno pět programových priorit, které podle Maláčové rovněž slouží jako podmínky pro vyjednávání o vládě. Na otázku, zda je pro ni prosazování programu důležitější než Babišovy četné kauzy a trestní stíhání, odpověděla, že ano.

„Je to důležitější, chceme řešit reálné problémy lidí, děláme to posledních osm let,“ sdělila na CNN Prima NEWS. Sama se dle svých slov nebrání povolebnímu jednání s ANO ani s jakoukoliv jinou politickou stranou, pokud přistoupí na požadavky sociálních demokratů. „Rozhodnou o tom voliči ve volbách, oni rozdávají karty. Budeme se bavit s každým, kdo splní naše podmínky,“ řekla Maláčová.

Zcela zásadní ale pro ni je, aby se do vlády nedostala ODS. „Nedokážu si představit, že ta budoucí vláda bude tupě škrtat, privatizovat zdravotnictví, nechá všechno zaplatit obyčejné pracující lidi, zvedat DPH a zavádět poplatky ve zdravotnictví. Uděláme vše pro to, aby se ODS do vlády nedostala,“ vyjmenovala ministryně body, se kterými by se nedokázala smířit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Covidová vlna ve školách: Žáci kašlou jeden přes druhého, řada učitelů je v karanténě

Jeden kašle přes druhého, smrkají a jsou nachlazení, přesto chodí do školy. V poslední době ale také mnoho žáků, studentů a učitelů končí v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Podle Pedagogické komory školy zasáhla obří covidová vlna, vláda je zatím ale příliš neomezuje. Studenti pro CNN Prima NEWS popsali, jak to ve školách skutečně vypadá.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama