Z poslední schůze Poslanecké sněmovny v tomto volebním období se stala fraška, jak se předem předpokládalo. Do práce ráno dorazila jen polovina poslanců a pouze jediný ministr – šéf resortu životního prostředí Richard Brabec. Řešit by se měla především ekologická katastrofa na Bečvě nebo zmrazení platů politiků. Pozornost budí ale i kauza Pandora Papers kolem premiéra Andreje Babiše. Ten se chystá přijít před poslance nejdříve odpoledne.
„Nevidím nikoho ze členů vlády,“ prohlásil v 10 hodin předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
V takovém případě nemůže schůze začít. Než ovšem Vondráček přečetl omluvenky téměř stovky poslanců ze všech politických stran, dorazil na své místo ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). A postupně se začali trousit i další poslanci. Na dopoledním jednání se jich nakonec sešlo kolem 130 ze 200.
Do svých lavic naopak během dopoledne nedorazil žádný další ministr. Zdůvodnili to pracovními důvody.
Okamura: Já chci mluvit až k Bečvě
Je patrné, že poslanci už jsou před volbami lehce nervózní a dělají jim trochu potíže i organizační úkoly ve Sněmovně. Udělení slova prvnímu mluvčímu předsedou Vondráčkem provází zmatky.
Tvrdý boj o šéfa Sněmovny. Kdo může hrát po volbách zásadní roli při výběru premiéra?
Po volbách může mít zásadní roli předseda Sněmovny. První dva pokusy na výběr premiéra má hlava státu. Pokud jsou však neúspěšné, třetího premiéra navrhuje právě šéf dolní parlamentní komory. A i když tuto pravomoc málokdy využije, tentokrát by nemuselo jít jen o formalitu. Proto se o funkci předsedy poslanců čeká velký boj.
„Chcete vystoupit jako první, podal jste si přihlášku?“ ptal se Vondráček místopředsedy Sněmovny a lídra SPD Tomia Okamury. „Chci až u bodu Bečva,“ odvětil Okamura. „Tohle je Bečva,“ pokračoval Vondráček. „Není, ještě nemáme schválený program,“ pokřikovali na něj kolegové z lavic.
„Já chci mluvit až k Bečvě,“ pokračuje Okamura. „Dobrá, v tom případě kolega Bartoš také, takže slovo má paní předsedkyně Pekarová,“ ukončil chaos Vondráček.
„Máme jednu z posledních schůzí a začínáme pěkným zmatkem,“ začala své vystoupení Pekarová a pak už se věnovala závěrům komise pro vyšetřování otravy Bečvy, které chtěli projednat poslanci v rámci mimořádné schůze.
Vyšetřovací komise kritizovala postup při odběru i rozboru vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky Vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP).
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i inspekce mají zprávu komise za zpolitizovanou. Jsou v ní podle něj neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči ČIŽP. Poslanec Petr Gazdík plánuje kvůli postupu vyšetřování kolem Bečvy podat trestní oznámení.