Největší únik dat a nejmohutnější mezinárodní novinářská spolupráce v historii – v rámci projektu Pandora Papers odhalili žurnalisté celého světa podezřelou a pravděpodobně též nezákonnou finanční historii u 35 světových lídrů a dalších 330 politiků a celebrit. Investigativci jmenují mimo jiné i českého premiéra Andreje Babiše.
Z čeho obviňují novináři v rámci Pandora Papers politiky a celebrity?
Za kauzou Pandora Papers stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, které organizovalo společnou práci celkem 600 žurnalistů ze 150 různých médií po celém světě. Tým strávil celkem dva roky prohledáváním 11,9 milionu dokumentů, k čemuž zkontroloval celkem 2,94 terabajtů dat (e-maily, finanční zprávy, obrázky). Objemem informací tak akce Pandora Papers překonává i proslulý únik Panama Papers, po kterém rezignovali politici po celém světě.
Novináři v rámci Pandora Papers viní státníky a celebrity z podezřelých transakcí a využívání offshorových firem, což jsou společnosti sídlící v daňových rájích, ale podnikající například v Česku.
Na využívání daňových rájů (typicky Panama, Monako, Kypr, Seychely) ve své podstatě není nic ilegálního – koneckonců je má v oblibě řada českých sportovců – problém ale nastává ve chvíli, kdy člověk získá peníze z trestné činnosti a pomocí offshorových firem se je snaží dostat do finančního systému. Takovému procesu se říká praní špinavých peněz.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů podezírá státníky, politiky a celebrity právě z praní špinavých peněz a z využívání šedé ekonomiky k netransparentním finančním transakcím s mnoha různými prostředníky, kteří bývají špatně dohledatelní v podnikatelských registrech. V rámci Pandora Papers se píše taktéž o nejasném vlastnictví privátních tryskáčů, jachet, vil či uměleckých děl v čele s těmi od Picassa.
Koho se Pandora Papers týká?
Novináři v rámci úniku dat zmiňují řadu globálně známých politiků a celebrit. Mezi nimi i českého premiéra Babiše, který si měl přes offshorové společnosti poslat téměř 400 milionů korun, které posléze využil na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře.
Mimo něj je v dokumentu jmenován například ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj, který měl přepsat svůj podíl v offshorové firmě na svého nynějšího poradce, či ruský prezident Vladimir Putin, který má využívat svého přítele Petra Kolbina ke kumulaci vlastního majetku.
V Pandora Papers dále zaznělo jméno jordánského krále Abdalláha II., expremiéra Británie Tonyho Blaira, keňského prezidenta Uhuru Kenyattaho, pákistánského premiéra Imrana Chána, popové umělkyně Shakiry či supermodelky Claudie Schiffer.
Kdo se na zveřejnění investigativní práce podílel?
Zpráva o Pandora Papers se zjevně na základě kooperace světových médií objevila v neděli večer. A to jako hlavní zpráva v prakticky všech renomovaných on-line médiích. Mezinárodní spolupráce a vyšetřování se zúčastnily například Washington Post (USA), BBC (Velká Británie), The Guardian (Velká Británie), Radio France (Francie), Oštro Croatia (Chorvatsko), Indian Express (Indie) i český web Investigace.
Nikdy jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit a ovlivnit tak české parlamentní volby.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 3, 2021
Reakce na globální únik dat byly pohotové. Například tuzemská Národní centrála proti organizovanému zločinu oznámila, že se bude zabývat finančními transakcemi premiéra Babiše. Kauzou se začnou zabývat také úřady v Pákistánu, Mexiku, Španělsku, Brazílii i Austrálii.