reklama

Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

V Česku podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO) žádný lockdown nenastal. Oba na tom trvají i poté, co vláda uzavřela téměř vše kromě obchodů s potravinami, lékáren nebo drogérií a až na výjimky uzavřela i maloobchod.

reklama

„Skutečně bych nehovořil o lockdownu. To znamená uzavření celé společnosti v tom smyslu, že se zásadně omezuje průmysl i obchod s výjimkou kritické infrastruktury. Nic jiného neexistuje. To se v těchto podmínkách nerealizuje,“ uvedl na dotaz CNN Prima NEWS Roman Prymula.

Argumentoval tím, že k podobným opatřením přistupují i ostatní evropské země a bez nich se vir zvládnout nepodaří. Lockdown by podle něj nastal tehdy, pokud by došlo i k zastavení výroby a průmyslu.

Babiš: Žádný lockdown není

„Myslím, že žádný lockdown není. Pokud bychom mluvili o Izraeli, tak mají jinou ekonomiku. My jsme apelovali víckrát na firmy, aby situaci řešily a jejich zaměstnanci byli na home office,“ podpořil Prymulu i premiér Babiš.

Šéf vlády se lidem za zavedený přísných opatření omluvil a přiznal, že vláda udělala chyby, což dříve odmítal.

„Omlouvám se, že jsem v minulosti tuto možnost vyloučil. Nedovedl jsem si představit, že se to může stát,“ řekl Babiš.

Zapojil se i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který doplnil, že až 50 procent restaurací zůstalo otevřených. I proto se podle něj o lockdown nejedná.

„Ze všech zavřených provozoven jich v tuto chvíli zůstává 50 procent otevřených a současně se to nedotýká průmyslu a stavebnictví,“ uvedl ministr Karel Havlíček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama