Pětiletý Matyáš našel s detektorem opravdový poklad. Otci kvůli tomu hrozí potíže s úřady

Pětiletý Matyáš našel díky detektoru kovu poklad: sekyrku z doby bronzové.

Chlapec vykopal sekyrku

Někteří o tom sní bez úspěchu celý svůj život, ale na malého chlapce z Opavska se štěstí usmálo už v jeho pěti letech. Pomocí detektoru kovů, který dostal od svého otce na začátku prázdnin, našel opravdový poklad, když v lese objevil více než tři tisíce let starou sekyrku z doby bronzové.

Kdopak sekeru z bronzu odlil? Byl to dospělý muž, který s ní zajistil obživu svému rodu, nebo jen běžný chlapec? To jisté není. Na sto procent ale víme, že ji jiný chlapec nyní, po více než třech tisících let, vykopal ze země, kde v tichosti čekala na své nalezení.

„Šel jsem rovně a tam něco zapípalo. Kopal jsem a našel jsem sekyrku,“ pochlubil se malý Matyáš. Jeho otec Radek Dušek vzpomínal, jak na něj začal chlapec křičet, aby se podíval, co našel. „Říkal jsem si, že to bude nějaký odpad a nechal ho být. Nakonec jsem zjistil, že je to sekyrka z doby bronzové,“ uvedl.

Celý nástroj byl obalen zelenou krustou. „Tím pádem to mohl být jedině bronz. Zkusil jsem to dát do muzea, aby se potvrdilo, že se nejedná o nějakou cetku,“ pokračoval. Experti si jsou však jistí: jedná se sekyrku zhruba z roku 1 300 před naším letopočtem. „Ze závěru střední doby bronzové a počátku mladší doby bronzové, což je pravěk. Pro nás má význam z hlediska morfologicko-typologické řady artefaktů,“ doplnil archeolog Jiří Juchelka ze Slezského zemního muzea Opava.

Místo pochvaly komplikace

Matyášovi pomohl k nálezu sekerky i několika mincí detektor kovů, který nyní nedá z ruky. Historikové však nálezem více než tří tisíc let staré sekyrky nadšeni nejsou. Neschvalují totiž používání detektorů kovů hledači amatéry, vyzvedávání předmětů ze země navíc zakazuje zákon.

A tak není vyloučeno, že Matyášova otce čeká popotahování ze strany úřadů. Chlapec se už ale těší, až svůj poklad najde vystavený v muzeu. „Pozvu pak Jáchymka, Vikiho a ještě Ondru,“ doufá chlapec. Nalezený poklad v něm možná už navždycky zažehne lásku k historii a archeologii. A kdo ví, třeba se z něj nakonec vyklube světoznámý badatel.

Tagy: