
V Čeladné se zřejmě propadl strop hotelu, na místě jsou zranění. Byla slyšet rána
Dva turisté na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem v únoru objevili novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze 3,7 kilogramu, řekl v pátek novinářům vedoucí archeologického oddělení MVČ Miroslav Novák. Další kovové předměty vědci analyzují. Schránky byly uloženy ve 20. století do uměle vytvořeného kamenného valu na okraji zaniklého pole zarostlého lesem.
V Praze ve středu zemřel zřejmě nejznámější český hledač pokladů Josef Mužík. Bylo mu 76 let. Médiím to řekl Pavel Kotrba ze spolku Lokace artefaktů, jehož byl Mužík čestným předsedou, a potvrdil Mužíkův syn Augustin. Mužík byl známý hlavně pátráním po takzvaném štěchovickém pokladu, což mělo být zlato, další cennosti a archivní dokumenty ukryté nacisty koncem druhé světové války v okolí Štěchovic u Prahy.
Ne každé město se může pochlubit opravdovým pokladem, Říčany u Prahy však ano. Středověký hliněný hrnec plný stříbrných mincí na začátku 90. let úplnou náhodou objevil ve svém sklepě Jiří Škába. Nález byl historiky doceněn v plné míře teprve před čtyřmi lety, kdy ho daroval syn pana Škáby Krajskému muzeu v Brandýse nad Labem.
Amatérští hledači pokladů, vybavení detektory kovů, se tento týden vydali do polí a luk v okolí nizozemské vesnice Ommeren. Stalo se tak poté, co nizozemský národní archiv zveřejnil v úterý starou mapu s označením místa, kam němečtí vojáci na konci druhé světové války údajně ukryli cennosti v hodnotě milionů eur. Informoval o tom The Guardian.
Někteří o tom sní bez úspěchu celý svůj život, ale na malého chlapce z Opavska se štěstí usmálo už v jeho pěti letech. Pomocí detektoru kovů, který dostal od svého otce na začátku prázdnin, našel opravdový poklad, když v lese objevil více než tři tisíce let starou sekyrku z doby bronzové.
Vltavíny. Jsou vzácné a prý i mocné. Říká se, že dokážou chránit zdraví i otevřít bránu k vyšším mocnostem. Jiné zase zajímá jejich vesmírný původ a další cena těchto zelených drahocenných kousků skla. A jak zaznělo v pořadu Prima Česko, jsou kvůli ní ochotní nejen překročit zákon, ale také riskovat vlastní život.
Za bouře před 1700 lety se u Mallorky potopila římská loď naložená stovkami amfor s vínem, olivami, olejem a rybí omáčkou garum. Ke dnu šla v mělkých vodách a rychle ji pohřbil písek. Až donedávna zůstaly předměty netknuté a díky písku se uchovaly v mimořádně dobrém stavu. A to jen dva metry pod břichy nespočtu turistů, kteří se koupají u nejnavštěvovanějších pláží Baleárských ostrovů. Napsal to list The Guardian.
Odborníci z Muzea regionu Valašsko zkoumají 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky, které našla před dvěma týdny žena se synem v Loučce u Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Po dokončení potřebných rozborů si bude moci poklad prohlédnout i veřejnost, sdělil v pondělí v tiskové zprávě zástupce muzea Jiří Koňařík.
Alpinista, který v roce 2013 našel truhlu smaragdů, rubínů a safírů na francouzské straně hory Mont Blanc, nyní dostal polovinu nalezených drahokamů. Podle agentury AFP se předpokládá, že truhlice patřila cestujícímu na palubě indického letadla, které se zřítilo před půlstoletím.
Odborníci z Muzea regionu Valašsko nyní zkoumají jeden z nejcennějších archeologických nálezů v historii regionu. Jedná se o hliněný hrneček plný stříbrných pražských grošů ze 14. století, který se našel během procházky v obci Ústí. Poklad se podařilo najít bystré fence Máše. Její nález si bude moci prohlédnout i veřejnost.
Polští lovci pokladů plánují vykopat 48 beden nacistického zlata v hodnotě přibližně půl miliardy liber (téměř patnáct miliard korun). Poklad se má nacházet v paláci ve vesnici Minkowskie v jižním Polsku a kromě zlata jej prý tvoří i jiné cennosti ukradené šéfem SS Heinrichem Himmlerem na konci druhé světové války. Lovci zjistili polohu pokladu z dokumentů od potomků důstojníků SS.
Vrak německého parníku potopeného na konci druhé světové války by podle polských potápěčů mohl obsahovat poklady z Jantarové komnaty, kterou vyloupili nacisté a po níž hledači pokladů pátrají už desítky let.