Žádný prostor pro jednání s Moskvou teď není, řekl analytik. Co by Rusko muselo udělat?

Rozhovor s Martinem Svárovským a Jiřím Justem

Je čas mluvit o možném příměří v případě ukrajinsko-ruského konfliktu? Na tom se v nedělní Partii neshodli ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a poslanec Radek Vondráček (ANO). Stejným tématem se pak v Partii PLUS zabývali i bezpečnostní analytik Martin Svárovský a rusista Jiří Just. Svárovský zastává podobný postoj jako Lipavský, tedy že vzhledem k agresivnímu chování Moskvy jsou jednání o příměří de facto nemožná.

„Málo se bavíme o míru. Je čas mluvit o příměří. To mi ve veřejném prostoru chybí. Dávám to do veřejné diskuze. Doufám, že v Česku si můžu dovolit vést takovou polemiku a nebudu označen za ruského švába. Vždy, když byl nějaký konflikt, následovalo příměří a potom výhledově i mír. Váleční štváči nejsou můj šálek čaje,“ řekl Vondráček ve vysílání CNN Prima NEWS.

S tím však Lipavský nesouhlasil: „Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Vede déle než osm měsíců nesmyslnou a krvavou válku. Mobilizuje další muže a posílá rakety. Jak se chcete bavit o míru? Rusové se chtějí zabetonovat v oblastech, které ilegálně anektovali, a jednat o příměří. Ukrajina má ale právo bránit svou celistvost a nezávislost. Když Rusko dostane na budku, umí ustoupit. Ať se stáhne z Ukrajiny, přijme odpovědnost, zaplatí škody a pak se dá mluvit o míru.“

Vondráčkův postoj o mírových jednáních si v praxi neumí představit ani bezpečnostní analytik Martin Svárovský. „S prohlášením pana Vondráčka zásadně nesouhlasím. V současné době není žádný prostor pro jednání. Vývoj na bojišti ovlivňuje to, jaké parametry jednání v budoucnu budou. Ruská armáda je teď vyčerpaná, mobilizace jí nic nepřináší, v tomto střetu dvou armád jednoznačně tahá za kratší konec. Rusko ale nadále nevzdalo taktiku teroru ukrajinských civilistů. Musí stáhnout veškeré své vojáky z Ukrajiny. Tuto vůli zatím nevidím,“ uvedl Svárovský.

A jak se vůbec na vyjednávání dívá ruská strana? To ve vysílání CNN Prima NEWS popsal rusista Jiří Just, který žije dlouhodobě v Moskvě: „Na jednu stranu ruské vedení mluví o tom, že je otevřeno možným jednáním s Ukrajinou. Jenže s tím, že Rusové nechtějí ustoupit z původních požadavků. My víme, že tyto požadavky jsou nesplnitelné z hlediska Ukrajiny i jejích partnerů. Jde doslova o vydírání. Minské dohody uzavřené v roce 2014 a 2015 ukazují, že jakoukoli dohodu o ‚vymezení hranice‘ Rusko není schopno akceptovat a spíš vyčkává, aby mohlo provádět svou expanzivní politiku. Ukrajinci už se nebudou chtít potřetí spálit.“

Celý rozhovor s Martinem Svárovským a Jiřím Justem najdete v úvodním videu.

Tagy: