Žádný zanďour, Plzeň se musí na Slavii chovat jako lídr, radí Uhrin. Spartu nezatracuje

Klubová pokladna fotbalové Viktorie Plzeň krvácí, klub nutně potřebuje nového investora. Ale i ve složité ekonomické situaci Západočeši udivují Fortuna ligu. V roli outsidera si drze vyšlápli na pražské „S“, po prvním zápase nadstavby dokonce vedou tabulku o dva body před Slavií. A právě s ní se tým trenéra Michala Bílka utká v neděli. Svůj pohled na klíčovou bitvu o titul přidal pro CNN Prima NEWS kouč Dušan Uhrin mladší.

Podobná situace už tu jednou byla. Před sezonou 2017/2018 Slavia i Sparta mocně posilovaly, Plzeň měla za Pražany pokulhávat. Generální manažer a nyní i majitel Viktorie Adolf Šádek tehdy situaci pojmenoval tak, že jeho klub jde s klacky proti tankům.

I před aktuálním ročníkem byla podceňována vzhledem k mnoha faktorům, především špatné ekonomické situaci. Klacky ale opět na zámožné giganty fungují. Viktoriáni mají čtyři zápasy před koncem 75 bodů, „sešívaní“ 73 a sparťané 69.

Teď červenomodří jedou bránit pozici lídrů do vršovického Edenu, kde naposledy vyhráli na jaře 2014 pod trenérem Dušanem Uhrinem mladším. Ten mimochodem posléze vedl i Slavii.

Když pomineme aktuální dvoubodový náskok, má v něčem Plzeň oproti Slavii výhodu?
Myslím si, že v tomto utkání žádná výhoda neexistuje. Plzeň každopádně nemůže hrát na to, aby udělala remízu. To v žádném případě. Slavia dává góly, je schopná hrát v tempu. A Viktorka venku úplně nezáří, k tomu v posledním zápase proti Slovácku vyhrála především díky brankáři Jindřichu Staňkovi. Ale opravdu bych zdůraznil, že nesmí hrát tak zataženě jako v posledním vzájemném duelu na začátku dubna – Slavia by to tentokrát mohla trestat výrazněji.

Ano, vámi zmiňovaný zápas se vepsal do paměti všech jako antireklama na fotbal. Na druhou stranu trenérovi Michalu Bílkovi a jeho týmu vynesl „zanďour“ vzhledem ke kontextu přijatelnou remízu 1:1. Když je tedy Viktoria znovu před Slavií, proč by neměla zvolit stejnou taktiku?
Začátek utkání podle mě bude ze strany Plzně opatrný. Ale vždyť je schopná hrát dobře směrem dopředu, má kvalitní hráče. Samozřejmě bude dost záležet, jak pevné obě obrany budou. Kardinální roli sehraje to, kdo udělá více chyb. Posledně Slavia schytala od Hradce Králové čtyři góly (prohrála 3:4, pozn. red.), čímž prakticky Plzeň dostala návod, jak hrát. Těžko říct, jak Jindřich Trpišovský teď postaví defenzivu, pořád jsou tam nějaké změny.

Slavia je pod větším tlakem

Slavia dokonce od začátku sezony vyzkoušela hned 12 stoperských dvojic, velká anomálie. Jak se na ni díváte?
Nejsem úplným zastáncem takto početných změn. Slavii to ale vychází, zřejmě vědí, co dělají, mají jistě o všech hráčích víc než dobrý přehled. Řekl bych, že spíše vždy sází na fyzické hledisko – to, kde je lépe připravený –, než na taktické. Není se čemu divit, Slavia odvedla v této sezoně velký kus práce, hrála Evropskou konferenční ligu, ve které se dostala až do čtvrtfinále.

Nadstavbový program skupiny o titul

  • 1. kolo: Sparta Praha – Baník Ostrava 3:1, Plzeň – Slovácko 3:1, Hradec Kr. – Slavia Praha 4:3
  • 2. kolo: Slovácko - Baník Ostrava (sobota 30. 4. od 16 hodin), Sparta Praha – Hradec Kr. (sobota 30. 4. od 19 hodin), Slavia Praha – Plzeň (neděle 1. 5. od 19 hodin)
  • 3. kolo: Baník Ostrava – Hradec Kr. (sobota 7. 5. od 19 hodin), Slavia Praha – Slovácko (neděle 8. 5. od 16 hodin), Plzeň – Sparta Praha (neděle 8. 5. od 19 hodin)
  • 4. kolo: Baník Ostrava – Slavia Praha (středa 11. 5. od 19 hodin), Hradec Kr. – Plzeň (středa 11. 5. od 19 hodin), Sparta Praha – Slovácko (středa 11. 5. od 19 hodin)
  • 5. kolo: Plzeň – Baník Ostrava (neděle 15. 5. od 17 hodin), Slavia Praha – Sparta Praha (neděle 15. 5. od 17 hodin), Slovácko – Hradec Kr. (neděle 15. 5. od 17 hodin)

Řekl jste, že pro nedělní utkání neexistuje u Plzně výhoda. Ale co celkově, disponuje oproti svému rivalovi něčím navíc?
Hlavně kdyby vyhrála, tak by měla o hodně navíc a titul by byl blízko (úsměv). A zajímavý by byl scénář i v případě remízy – ta by mezi Plzní a Slavií prakticky nic neřešila a do boje o první místo by se vrátila Sparta, nezatracoval bych ji. Samozřejmě pokud vyhraje svůj zápas s Hradcem Králové. A v čem je síla Plzně? Opakovaně ukázala, jak zvládá těžká utkání, vyhrávala často o jeden gól, dostává málo branek – ještě méně než Slavia. K tomu má gólmana Staňka, který je v obrovské formě. Disponuje také psychickou výhodou, „sešívaní“ jsou pod výraznějším tlakem. Už jen kvůli větší ekonomické síle, naproti tomu Plzeň řeší finanční potíže.

Co naopak hraje ve prospěch Slavie?
Odehrála během sezony hodně těžkých utkání s velkými soupeři v evropských pohárech, díky kterým je na takový ligový šlágr lépe připravená. Pomocí těchto zkušeností může překvapit nějakou taktikou, i když sám teď neřeknu jakou.

Plzeň naposledy vyhrála v Edenu na jaře 2014 pod vaším vedením. Od té doby si na západ Čech vozí z Vršovic špatné výsledky a bídný dojem ze hry. Myslíte si, že už je to určitý mindrák?
Nevím, jestli mindrák. Ale určitě se budou snažit zlomit tuto nepříznivou bilanci. Opravdu doufám, že nebudou hrát zezadu, odváží se na otevřenou partii. Samozřejmě, někteří hráči už jsou v Plzni delší dobu a pamatují tyto neúspěšné výjezdy. Těžko říct, jestli to vždy vyplynulo z nějakých obav, ale to by v tomto utkání nemělo platit. Jsou lídři tabulky a měli by se tak chovat.

Chuť po vítězství, zároveň pohoda

Mluvil jste o tíživé ekonomické situaci ve Viktorii a klub pokračuje v hledání nového investora. Myslíte si, že je to faktor, který tým více semkl a dostal na vrchol tabulky?
Podle mě tyto trable momentálně samotní hráči nevnímají. Žene je hlavně to, že mají titul na dosah. Udělají pro něj vše. V tomto opravdu nehrají roli peníze. Mají před sebou vidinu konce sezony s pohárem nad hlavou, což může být realita už za pár týdnů. Pomáhá jim, že mají dobrou partu, o což se starají i asistenti Pavel Horváth s Markem Bakošem, kteří prostředí velmi dobře znají z hráčských let. Dokážou vytvořit chuť po vítězství, ale zároveň pohodu. A samozřejmě také hlavní kouč Michal Bílek je trenér, který má k hráčům blízko.

Když se podíváme na současnou situaci v lize optikou předsezonních předpokladů, je to pro vás až šok, kolik bodů – 75 – Viktoria s podceňovaným kádrem posbírala? Měla být přinejlepším tím třetím vzadu za Spartou a Slavií…
Nemyslím si, že má Viktorka slabý kádr…

To jsem nechtěl říct. Ale přece jen papírové srovnání s pražskými „S“ nevyznívalo ve prospěch Viktorie.
I v porovnání se Slavií a Spartou z toho Plzeň nevychází špatně. Její tým je opravdu velmi dobrý. Ty kádry jsou vyrovnané. Viktoria ale měla oproti pražským týmům určitou výhodu v tom, že nehrála v Evropě. Soustředila se na ligu, mohla se na každé utkání na domácí scéně připravit pečlivěji. A je to velký rozdíl, jestli se připravujete na jeden, nebo dva zápasy týdně.

Jedním z nejsilnějších článků zmiňovaného kádru je bezpochyby francouzský útočník Jean-David Beauguel, aktuálně s 15 góly nejlepší střelec ligy. Pokud se nestane nic neočekávaného, po sezoně odejde. Dokáže se Viktoria s jeho absencí popasovat?
Musím říct, Že Beauguel mě překvapuje. Ví se, že odejde, on přesto hraje skvěle. Stále má motivaci, což je pro Viktorii velmi důležité. Nedokážu posoudit, jak to bude dál, záleží na tom, koho dokáží přivést. V tuto chvíli to je obrovská ztráta – dává góly, připravuje šance, udrží míč v extrémně složitých situacích, váže na sebe dva i více hráčů. Takovýto fotbalista se nahrazuje velmi těžko.

Tagy: