Záběry masivního požáru vojenského objektu u Moskvy. Ukrajinská sabotáž, tvrdí Rusové

Rozsáhlý požár zachvátil v noci ze čtvrtka na pátek ruskou vojenskou základnu nedaleko Moskvy. Muselo být kvůli němu evakuováno více než 50 příslušníků armády.

Požár se měl rozhořet ve městě Dolgoprudny, asi 20 kilometrů severně od centra Moskvy, na základně 4. divize protivzdušné obrany. Ke ztrátám na životech zřejmě nedošlo, ale na videu, které koluje po sociální síti Twitter, je vidět požár obrovského rozsahu. Právě to vyvolává u řady Rusů obavy, že se nejednalo o nehodu, nýbrž že se jednalo o další ukrajinskou sabotáž.

V případě, že by se toto podezření potvrdilo, nejednalo by se o první ukrajinskou diverzní operaci na nepřátelském území. Za ukrajinskou sabotáž Rusko už dříve označilo zhroucení železničního mostu v Kurské oblasti. Přímý útok ukrajinské armády pak přiznalo ruské ministerstvo obrany v případě hořících skladů nafty v příhraničním Bělgorodě.

Ukrajinská strana informaci o své účasti na této události do pátečního večera nepotvrdila. Na tom ale není nic zvláštního, Kyjev zpočátku popíral i svou účast na úterních mohutných explozích na ruské letecké základně Novofederikova u města Saki na okupovaném Krymu.

Ruské ministerstvo obrany nejdříve tvrdilo, že munice na letišti vybuchla bez přispění dalšího faktoru, přičemž prý nebyl nikdo zraněn ani zabit. Později však místní úřady ohlásily jednoho mrtvého z řad civilistů a sedm zraněných. Toto číslo pak aktualizovaly na devět.

Z taktického hlediska ale nemusí být přiznání útoků a sabotáží na ruském území pro Ukrajinu výhodné. Americký prezident Joe Biden například v květnu uvedl, že Spojené státy navzdory opakovaným žádostem nedodají Ukrajině salvové raketomety – nechtějí totiž, aby Kyjev útočil na území Ruska.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina reaguje na anexi. Žádáme urychlené přijetí do NATO, prohlásil Zelenskyj
Ukrajina

Ukrajina reaguje na anexi. Žádáme urychlené přijetí do NATO, prohlásil Zelenskyj

Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. V pátek to uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Hlava napadaného státu se tak vyjádřila krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a následně s jejich proruskými vůdci v Kremlu podepsal příslušné smlouvy. Západ však takovou anexi odmítá. Ukrajinský prezident rovněž prohlásil, že Kyjev nebude jednat s Ruskem, dokud bude jeho prezidentem Putin. „Budeme jednat s novou hlavou státu,“ řekl Zelenskyj.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:05

MMF varuje před rozsáhlou potravinovou krizí v důsledku války na Ukrajině

19:35

Ruský prezident Putin podepsal dekret o podzimním odvodu do armády

19:04

Po poničení plynovodů Nord Stream pomohou spojenci posílit bezpečnost Norska

18:58

Šéf NATO odsoudil vyhlášení anexe části Ukrajiny Ruskem

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Kreml ale už uvedl, že Moskva bude považovat útok na anektovaná území za agresi vůči Rusku.

Kateřina Marie Fialová přišla o oba rodiče: Byla jsem strašně nas*aná. Utekla jsem

Herečka Kateřina Marie Fialová má za sebou velmi bolestivou zkušenost. V 16 letech osiřela. Její tatínek prohrál několikaletý boj s rakovinou, maminka to neunesla a oběsila se. Fialová se s tímto zážitkem vyrovnává dodnes. „Utekla jsem od toho a zabetonovala si to ve své hlavě. Hrozný je, že tenhle beton občas povoluje,“ přiznala 25letá umělkyně v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Další nepříjemnosti pro Meghan. Vévodkyni vyfotili s mužem, který téměř uškrtil manželku

Minulost svého bodyguarda si Meghan za rámeček nedá. Vévodkyni ze Sussexu, která je silnou aktivistkou za práva žen a bojuje proti domácímu násilí, při návštěvě Británie chránil expolicista, který téměř uškrtil vlastní manželku. Zda o prohřešku strážce věděla, není jasné. Veřejnost však tento přešlap manželce prince Harryho jen tak nezapomene.

Domácí zpravodajství