Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Červnový vývoj ovlivnil zejména nižší růst cen pohonných hmot a zlevnění dovolených a potravin. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných ve středu.
„Spotřebitelské ceny v červnu oslabily svůj meziroční růst na dvě procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zmírněním cenového růstu ve většině oddílů spotřebního koše. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o čtyři procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
ČTĚTE TAKÉ: Ekonomika roste, ale nálada se nelepší. Češi si finančně polepšili, přesto vidí vývoj negativně
Analytici původně očekávali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně 2,6 procenta, případně zpomalí na 2,4 procenta.
PŘEHLEDNĚ: Výrazně zdražuje ovoce i zelenina. Kterým druhům se v obchodech raději vyhnout?
Ceny ovoce a zeleniny jsou většinou v letních měsících nízké a pro zákazníky snadno dostupné. Letos ale cenovky v regálech ukazují pravý opak. Dokládají to čísla Českého statistického úřadu, podle nichž došlo meziročně ke skokovému zdražení salátových okurek, brambor nebo květáku. Další druhy zeleniny zdražily v porovnání s cenami ze začátku roku.
Ceny zboží ve sledovaném měsíci úhrnem podle statistiků meziročně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,9 procenta. Na růst cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny za bydlení, zejména díky cenám v dopravě, rekreaci a kultuře tento meziroční růst ale zpomalil.
Podle statistiků zmírnilo zdražování pohonných hmot a olejů, které byly v červnu meziročně dražší o 6,1 procenta, zatímco v květnu o 10,8 procenta. „V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 procenta v pokles o 0,1 procenta v červnu v důsledku nástupu cen pobytů v sezonních destinacích,“ doplnili statistici.
Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily i ceny potravin. Proti loňskému červnu o pětinu zlevnily mouka, vejce a cukr, o zhruba 12 procent bylo levnější drůbeží maso a o necelých 15 procent polotučné trvanlivé mléko.
Naopak v oblasti bydlení zdražilo o sedm procent nájemné, o 10,9 procenta vodné a o 13,4 procenta stočné. Cena elektřiny stoupla o 10,6 procenta a tepla a teplé vody o 4,7 procenta. Meziročně ale klesly ceny zemního plynu a tuhých paliv, a to o 7,9 procenta a 3,8 procenta.
Kritika české potravinářské komory za výrok o cukru. Jste jak tabáková lobby, zlobí se lidé
Vztah mezi obezitou a spotřebou cukru nebyl prokázán, uvedla Potravinářská komora ČR. Výrok vzbudil bouřlivé reakce na sociálních sítích. Komora se tímto způsobem brání návrhu zvýšit daň u slazených nápojů. Vlivu cukru na lidské zdraví se od května věnuje i pracovní skupina ministerstva zdravotnictví.
Meziročně více se platilo také za stravovací služby, o 7,4 procenta, a za ubytovací služby, o 8,1 procenta. Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější.
V meziměsíčním srovnání ceny naposledy klesly loni v prosinci. V červnu za tímto poklesem stála zejména levnější doprava a potraviny. Konkrétně paliva zlevnila proti květnu o 3,7 procenta, auta o 0,3 procenta a mezi potravinami o 7,3 procenta cukr a zhruba o procento mléko, sýry, vejce, uzeniny, ovoce a nealkoholické nápoje. Mírně klesla také cena lihovin, piva a vína. Naproti tomu o půl procenta více než v květnu lidé zaplatili za stravovací služby a o 2,7 procenta zdražily kulturní služby. O čtyři procenta dražší bylo i máslo.
ČSÚ dnes zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. "V květnu byly ceny zahraničního obchodu se zbožím značně ovlivněny vývojem kurzu koruny. Vůči euru a dolaru koruna meziměsíčně posílila, meziročně oslabila," podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně se ceny vývozu snížily o 1,3 procenta a ceny dovozu o 1,4 procenta. Meziročně se ceny zvýšily, ve vývozu o 3,3 procenta a v dovozu o 2,7 procenta.