Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu letos v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Vzrostla i průmyslová produkce. Zahraniční obchod skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 6,3 miliardy korun, meziročně tak byl o 6,9 miliardy korun lepší. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
Stavební úřady letos v květnu vydaly meziročně o 15,1 procenta stavebních povolení více. Zvýšila se také orientační hodnota stavebních povolení o 1,2 procenta. „Lepší výsledky tentokrát vykázali živnostníci a menší firmy, které loni ovlivnila pandemie větší měrou, a základna byla proto velmi nízko,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Pokuty za neobsazené byty jsou návrat do 50. let, kritizuje sociální demokraty ekonom
Sociální demokraté navrhují svérázným způsobem řešit nedostupnost bydlení. To se nelíbí ekonomovi Lukáši Kovandovi. Podle něho jde o nebezpečný návrh a namísto toho by se spíše měla uvolnit regulace bytové výstavby. Ve vysílání CNN Prima NEWS také upozornil na úskalí uzdravování českých veřejných financí.
Počet zahájených staveb bytů letos v květnu ve srovnání s loňskem vzrostl o 20,3 procenta na 4 060 bytů. Zvýšil se počet zahájených staveb bytů v rodinných i bytových domech. Množství dokončených bytů ale meziročně kleslo o 4,1 procenta na 2 807.
„Počet dokončených bytů klesl, ale meziroční srovnání v kategorii rodinných domů ovlivnila vyšší základna z loňského května, kdy stavební úřady doháněly dubnové manko,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví v Česku se letos v květnu meziročně mírně snížil. Klesl o 0,2 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda pracovníků ve stavebnictví však oproti loňsku vzrostla o 8,7 procenta.
Výrobci nemají potřebné součástky
Průmyslová produkce v Česku v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta. Objem nových zakázek se zvýšil téměř o polovinu. Loňský květen ale výrazně poznamenala epidemie koronaviru a s ní spojené odstávky a omezení. Ve srovnání s letošním dubnem průmysl klesl o 3,6 procenta. Výrobce začíná trápit nedostatek potřebných součástek.
„Růst zaznamenala prakticky všechna odvětví zpracovatelského průmyslu,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová. Nejvíce si proti loňskému květnu polepšila výroba aut, která se zvýšila téměř o 60 procent. O více než polovinu rostla produkce pryžových a plastových výrobků, téměř o třetinu byla vyšší výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.
V Česku stoupá zájem o factoring, financování pohledávek. Nabízí ho i Raiffeisenbank
Nejen české společnosti se potkávají s neschopností splácet faktury, či s problémem hrazení závazků ze stran odběratelů. Řešením může být factoring, díky němuž se firma chrání před negativním dopadem. Česká pobočka Raiffeisenbank nabízí factoring subjektům všech velikostí.
Hodnota zakázek meziročně vzrostla o 46,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 49,9 procenta, tuzemské zakázky o 39,6 procenta. „Zakázky tuzemským výrobcům tedy nechybí, ale další růst průmyslu začíná limitovat nedostatek dílů a surovin. Průmyslová produkce mezi dubnem a květnem poklesla. Podstatně se na tom podílel automobilový průmysl, kde součástky chybějí nejvíce,“ dodal ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.
Analytici čekali meziměsíční pokles průmyslové výroby zhruba o procento. „Potíže v subdodávkách budou přetrvávat i v dalších měsících a budou omezovat výkon průmyslu. Naopak směrem vzhůru jej bude táhnout rostoucí poptávka a zakázky,“ uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Nadále počítá s růstem průmyslu za celý letošní rok zhruba o devět procent. „Poslední vývoj ale spíše ukazuje, že by celoroční výsledek mohl být v lehce dvojciferných číslech,“ dodal Brožka.
Výrobci aut měli v květnu zakázky o téměř 80 procent vyšší než před rokem. Ještě výraznější to bylo v oboru slévárenství a hutního zpracování kovů, kde se zakázky zvýšily bezmála o 90 procent. Nové zakázky klesly pouze výrobcům počítačů a elektronických přístrojů, a to o 5,5 procenta.
Zaměstnanců v průmyslu v květnu proti loňsku ubylo o 1,4 procenta. Jejich průměrná mzda se zvýšila o 12 procent. „Růst průměrné mzdy byl ovlivněn nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn,“ uvedl ČSÚ.
Kladný výsledek podvanácté v řadě
Zahraniční obchod Česka skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 6,3 miliardy korun, meziročně byl tak o 6,9 miliardy korun lepší. Příznivé bilanci pomohl tradičně zejména vysoký nárůst vývozu aut. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky nicméně ovlivnila také nízká srovnávací základna kvůli omezením způsobeným epidemií koronaviru.
Home office má svá úskalí. Přesto se na pracoviště chce vrátit jen zlomek zaměstnanců
Fenomén práce z domova si zaměstnanci oblíbili v Česku i ve světě. Jen 9 procent z nich se chce po pandemii zcela vrátit na své pracoviště. Vyváženou kombinaci práce z domova a místa svého zaměstnání požaduje třetina z nich. Vyplývá to z aktuálního průzkumu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.
„Obchodní bilance skončila kladným výsledkem podvanácté v řadě, což se stalo poprvé od vstupu ČR do EU. I přes pokračující posilování české koruny vůči euru hodnota vývozu převýšila hodnotu dovozu i v květnu, již tradičně převážně díky obchodům s motorovými vozidly. Meziročně jsou však květnové výsledky stále ovlivněny nízkou srovnávací základnou loňského roku,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Schodek zahraničního obchodu se zbožím s mimounijními státy se meziročně zvýšil o 4,1 miliardy na 49,3 miliardy korun. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Ruskou federací o 4,8 miliardy Kč. Vzrostl naopak přebytek obchodu s Británií o 3,1 miliardy korun, v obchodě s Čínou se deficit zmenšil o 2,1 miliardy Kč, uvedl Český statistický úřad.