Zájem Čechů o vývoj pandemie klesá. Lidé začínají být skeptičtí, zjistil průzkum

Menší zájem o koronavirus

Zájem lidí o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru opadá. Ukázaly to výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V prosinci se o vývoj zajímalo 74 procent lidí, zatímco v listopadu 78 a ještě v květnu o celých 11 procent dotázaných více, tedy 85 procent. Lidé jsou také stále skeptičtější k vývoji pandemické situace v Česku i v Evropě.

Naopak mírně vzrostl podíl těch, kteří se o situaci spíše nezajímají. Zájem o situaci roste s věkem, nejnižší, okolo 64 procent, byl ve věkové skupině 25 až 34 let, nejvyšší, okolo 81 procent, mezi lidmi staršími 65 let. Z hlediska vzdělání se o situaci nejvíce zajímají vysokoškoláci.

Česká veřejnost je ohledně šíření koronaviru v Česku také stále více skeptická, ukázal dále výzkum. Zlepšení situace očekávalo v prosinci 34 procent dotázaných, zatímco v listopadu jich bylo 53 procent. Přímo zhoršení očekávalo v prosinci 32 procent oproti listopadovým 19 procentům. Z 24 na 30 procent se zvýšil podíl lidí, podle nichž zůstane situace stejná.

K dalšímu vývoji situace v Evropě pak jsou aktuálně čeští občané ještě o něco málo skeptičtější, nejméně optimisticky česká veřejnost hleděla na další vývoj situace ve světě. Zlepšení situace v Evropě očekávalo 28 procent dotázaných, ve světě 24 procent. V listopadu byli optimističtější, zlepšení v Evropě předpokládalo 37 procent Čechů, ve světě 30 procent.

Přibližně devět z deseti Čechů nosí roušky

Z výzkumu také vyplynulo, že více než pětina respondentů měla na základě příznaků podezření, že má onemocnění COVID-19. V povinné karanténě nařízené lékařem nebo hygienou se ocitlo 11 procent respondentů, k dobrovolné izolaci přistoupilo 14 procent českých občanů. Pouze necelá pětina (17 procent) lidí v prosinci neznala osobně nikoho s potvrzeným onemocněním COVID-19. Po jarní vlně byla situace opačná, nikoho s potvrzenou nemocí neznalo 81 procent lidí.

Přibližně devět z deseti českých občanů nosí roušky či respirátory a dbá na zvýšenou hygienu. Tři čtvrtiny posilují imunitu a omezují setkávání s jinými lidmi, sedm z deseti dotázaných pak omezili cestování městskou hromadnou dopravou či nákupy v obchodech.

CVVM speciální výzkum provedlo od 20. listopadu do 8. prosince mezi více než tisíci lidmi staršími 18 let.

Tagy: