CNN Prima News vývoj

vývoj

Výpis příspěvků ke štítku „vývoj“

Pozor na špatný spánek. Negativně vám může ovlivnit budoucnost, ukázala studie

Je vám 30 až 40 let a trpíte poruchami spánku? Máte více než dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že vás o deset let později doženou problémy s pamětí a myšlením než lidi stejného věku, kteří obtíže nemají. Odhalila to studie publikovaná v lednovém vydání lékařského časopisu Neurology. Podle odborníků může špatná kvalita spánku souviset i s příznaky Alzheimerovy choroby.

Revoluce v AI? Budete si psát s vlastní myslí, slibuje český tvůrce „kapesního psychologa“

Podnikat začal již ve dvanácti letech, o čtyři roky později se jako jeden z prvních Čechů nechal zplnoletnit. Nyní 25letý Jiří Diblík oslavuje úspěch s aplikací VOS.health, kterou využívají tři miliony lidí napříč světem a jenž jim pomáhá s jejich psychickými problémy. Takzvaného „psychologa do kapsy“ by navíc brzy měla doplnit umělá inteligence. „Vyvíjíme příležitost, kdy si v příští verzi VOS dokážete začít chatovat s celou vaší myslí,“ sdělil Diblík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

AI a lidstvo: Potenciál k lepšímu žití, nebo hrozba? Odborníci mají jasno

Velká příležitost, potenciál i hrozba. O umělé inteligenci se toho za poslední roky napsalo více než dost. Jedni ji vítají s nadšením, druzí na ni hledí s obavami z toho, co všechno může přinést. Jasné je jedno. Své místo v lidském světě má jisté a čím dál častěji dokazuje, že umí být velmi platná. Takto AI vnímá i Ministerstvo průmyslu a obchodu, podle kterého může národům napříč planetou přinést vyšší kvalitu života.

ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít

Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.

ČNB odhadla inflaci nereálně, tvrdí Bednář. Dufek ale zmínil čtyři věci, které to mohou změnit

Inflace bude klesat, ale prognóza České národní banky (ČNB), že by příští rok měla dosahovat 2,1 procenta, mi přijde poměrně nereálná. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Milan Bednář. Osobně se domnívá, že by mohla dosáhnout hodnot kolem 4 procent. Ekonom Petr Dufek následně vyjmenoval čtyři věci, které budou inflace stlačovat „rychleji, než si všichni myslíme“.

Třetí sezóna pořadu Krypta začíná. S analytikem probereme, kam kráčí cena bitcoinu

Pořad Krypta se po zimním spánku znovu vrací na televizní obrazovky. Na začátku třetí sezóny bude řeč o vývoji ceny bitcoinu, který si počátkem roku prožil mírné vzedmutí. O cenotvorbě nejslavnější kryptoměny v pořadu hovořil analytik Jakub Jedlinský. Pořad Krypta se v TV střídá se sesterským projektem Byznys každou středu a pátek večer.

Od falešného příměří po intervenci NATO. Tři nečekané scénáře vývoje války na Ukrajině

Mohlo by se zdát, že válka v Evropě může skončit jen dvěma způsoby – buď zvítězí Ukrajina, nebo Rusko. Jenže na stole jsou ještě další tři méně pravděpodobné scénáře, které by okolní svět ovlivnily možná více než pouhá porážka jedné ze stran. Ve hře je krátkodobé příměří, přímý zásah NATO nebo nekončící konflikt.