Dostál vyrazil na akci do Ruska. Je potřeba více těchto návštěv, říká europoslanec za Stačilo!
vývoj
Výpis příspěvků ke štítku „vývoj“
Odbornice vysvětluje: Logopedie je více než náprava výslovnosti. Kdy vyhledat experta?
Většina rodičů vyhledává pomoc klinického logopeda pro své děti až před jejich nástupem do první třídy, zejména pokud mají potíže s výslovností hlásek „R“ a „Ř“. Pod pojmem logopedie se však skrývá mnohem více než jen napravování výslovnosti. Jedná se o rozmanitý obor, jehož pojetí může být velmi širokospektré. Kdy je vhodné obrátit se na logopeda? A proč je třeba přistupovat k rozvoji řeči holisticky? Odpovídá speciální pedagožka Lucie Bajgerová.
Křižovatka pro Slovensko. Atentát na Fica může přinést tvrdší cenzuru i řetězit násilí
Slovensko po atentátu na premiéra Roberta Fica stojí na křižovatce. Buď se podaří mimořádně napjatou náladu ve společnosti utišit, anebo se roztočí další kolotoč násilí. Na Slovensku se bojí příchodu cenzury, Evropa se pak podle expertů děsí propuknutí otevřeného konfliktu.
Rozpad, demokratizace nebo věčná vláda Putina. Analýza předvídá, co čeká Rusko po volbách
Pravděpodobnou výhrou ve volbách, které byly podle Západu zmanipulované, si Vladimir Putin zajistil vládu minimálně do roku 2030. I když je prozatím nepravděpodobné, že by se na směřování Ruska cokoli měnilo, existuje podle listu Politico hned několik scénářů, které může země v příštích letech naplnit.
Revoluční vynález mladíka může pomoci lidem s Alzheimerem. Vytvořil ho kvůli nemocné babičce
Od svých dvanácti let byl Ind Hemesh Chadalavada svědkem, jak se jeho milovaná babička potýká s Alzheimerovou chorobou. Dnes sedmnáctiletý nadaný mladík, který miluje robotiku, se proto rozhodl vytvořit monitorovací zařízení, které by mohlo výrazně zlepšit péči o lidi, kteří touto nemocí trpí.
Pozor na špatný spánek. Negativně vám může ovlivnit budoucnost, ukázala studie
Je vám 30 až 40 let a trpíte poruchami spánku? Máte více než dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že vás o deset let později doženou problémy s pamětí a myšlením než lidi stejného věku, kteří obtíže nemají. Odhalila to studie publikovaná v lednovém vydání lékařského časopisu Neurology. Podle odborníků může špatná kvalita spánku souviset i s příznaky Alzheimerovy choroby.
Vyhlídky Ukrajiny se významně mění. Válku ovlivní Trump či KLDR, předpovídají experti
Válka na Ukrajině vstoupí už do svého třetího kalendářního roku. A vyhlídky do etapy 2024 se oproti minulému prosinci významně proměnily. Podle expertů oslovených BBC a CNN se o dalším vývoji nerozhodne ani tak na bojišti jako spíše v zahraničí – v Evropské unii, USA, ale i Íránu nebo KLDR.
Revoluce v AI? Budete si psát s vlastní myslí, slibuje český tvůrce „kapesního psychologa“
Podnikat začal již ve dvanácti letech, o čtyři roky později se jako jeden z prvních Čechů nechal zplnoletnit. Nyní 25letý Jiří Diblík oslavuje úspěch s aplikací VOS.health, kterou využívají tři miliony lidí napříč světem a jenž jim pomáhá s jejich psychickými problémy. Takzvaného „psychologa do kapsy“ by navíc brzy měla doplnit umělá inteligence. „Vyvíjíme příležitost, kdy si v příští verzi VOS dokážete začít chatovat s celou vaší myslí,“ sdělil Diblík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
AI a lidstvo: Potenciál k lepšímu žití, nebo hrozba? Odborníci mají jasno
Velká příležitost, potenciál i hrozba. O umělé inteligenci se toho za poslední roky napsalo více než dost. Jedni ji vítají s nadšením, druzí na ni hledí s obavami z toho, co všechno může přinést. Jasné je jedno. Své místo v lidském světě má jisté a čím dál častěji dokazuje, že umí být velmi platná. Takto AI vnímá i Ministerstvo průmyslu a obchodu, podle kterého může národům napříč planetou přinést vyšší kvalitu života.
Globální ekonomika si pohorší. Tvrdé přistání ale nehrozí, ujišťuje OECD
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,9 procenta, zatímco dosud počítala s tříprocentním růstem. Příští rok tempo růstu dál zpomalí a dosáhne jen 2,7 procenta. Globální ekonomika se ale vyhne takzvanému tvrdému přistání. OECD to uvedla ve své středeční zprávě.
ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít
Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.
ČNB odhadla inflaci nereálně, tvrdí Bednář. Dufek ale zmínil čtyři věci, které to mohou změnit
Inflace bude klesat, ale prognóza České národní banky (ČNB), že by příští rok měla dosahovat 2,1 procenta, mi přijde poměrně nereálná. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Milan Bednář. Osobně se domnívá, že by mohla dosáhnout hodnot kolem 4 procent. Ekonom Petr Dufek následně vyjmenoval čtyři věci, které budou inflace stlačovat „rychleji, než si všichni myslíme“.
Podivné výsledky studie psích mozků. Stále se zvětšují, vědci netuší proč
Má větší mozek moderní pes, nebo vlk? Nová studie, která vyšla v odborném časopise Evolution, ukazuje překvapivé výsledky. Odpověď na otázku totiž sice zní vlk, ale psi, přinejmenším ti v Evropě, ho rychle dohánějí – tím více, čím jsou od vlka geneticky vzdáleni.