CNN Prima News vývoj

vývoj

Výpis příspěvků ke štítku „vývoj“

Rok 2025 v zahraničí: Skončí válka na Ukrajině i na Blízkém východě, nebo bude všechno jinak?

Válka na Ukrajině trvá už skoro tři roky a mnozí doufají, že v roce 2025 konflikt skončí. Odborníci vyhlížejí také ukončení války v Gaze, třebaže ke klidu má Blízký východ jako celek daleko. Pozornost se bude upínat také k souboji USA a Číny. Co se bude v příštím roce na těchto frontách dít, předpovídá prestižní list The Economist.

Moskva je pro Asada přestupní stanicí, míní Pelikán. Proč by tamní režim ještě neodepisoval?

Nejdříve se hovořilo o tom, že syrský diktátor Bašár al-Asad zemřel při pádu letadla, později Moskva ohlásila, že mu udělila i s rodinou azyl. Podle orientalisty Petra Pelikána je ruská metropole pro Asada pouze přestupní stanicí do Spojených arabských emirátů. Ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž poznamenal, že by tamní režim ještě neodepisoval – důležitý bude ještě boj o bašty na západě země.

Odbornice vysvětluje: Logopedie je více než náprava výslovnosti. Kdy vyhledat experta?

Většina rodičů vyhledává pomoc klinického logopeda pro své děti až před jejich nástupem do první třídy, zejména pokud mají potíže s výslovností hlásek „R“ a „Ř“. Pod pojmem logopedie se však skrývá mnohem více než jen napravování výslovnosti. Jedná se o rozmanitý obor, jehož pojetí může být velmi širokospektré. Kdy je vhodné obrátit se na logopeda? A proč je třeba přistupovat k rozvoji řeči holisticky? Odpovídá speciální pedagožka Lucie Bajgerová.

Pozor na špatný spánek. Negativně vám může ovlivnit budoucnost, ukázala studie

Je vám 30 až 40 let a trpíte poruchami spánku? Máte více než dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že vás o deset let později doženou problémy s pamětí a myšlením než lidi stejného věku, kteří obtíže nemají. Odhalila to studie publikovaná v lednovém vydání lékařského časopisu Neurology. Podle odborníků může špatná kvalita spánku souviset i s příznaky Alzheimerovy choroby.

Revoluce v AI? Budete si psát s vlastní myslí, slibuje český tvůrce „kapesního psychologa“

Podnikat začal již ve dvanácti letech, o čtyři roky později se jako jeden z prvních Čechů nechal zplnoletnit. Nyní 25letý Jiří Diblík oslavuje úspěch s aplikací VOS.health, kterou využívají tři miliony lidí napříč světem a jenž jim pomáhá s jejich psychickými problémy. Takzvaného „psychologa do kapsy“ by navíc brzy měla doplnit umělá inteligence. „Vyvíjíme příležitost, kdy si v příští verzi VOS dokážete začít chatovat s celou vaší myslí,“ sdělil Diblík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

AI a lidstvo: Potenciál k lepšímu žití, nebo hrozba? Odborníci mají jasno

Velká příležitost, potenciál i hrozba. O umělé inteligenci se toho za poslední roky napsalo více než dost. Jedni ji vítají s nadšením, druzí na ni hledí s obavami z toho, co všechno může přinést. Jasné je jedno. Své místo v lidském světě má jisté a čím dál častěji dokazuje, že umí být velmi platná. Takto AI vnímá i Ministerstvo průmyslu a obchodu, podle kterého může národům napříč planetou přinést vyšší kvalitu života.