reklama
CNN Prima News vývoj

vývoj

Výpis příspěvků ke štítku „vývoj“

Lidé s mutací alfa vydechují až stokrát víc viru. Delta je ještě horší, tvrdí vědci

14. října 2021 22:59

Vědci z Marylandské univerzity přišli s novými výsledky studie o šíření koronaviru. Zjistili, že člověk, který je nakažen variantou alfa vydechuje do ovzduší 43- až 100krát více viru než člověk, který se nakazil původním kmenem viru. Odborníci nyní předpokládají, že varianta delta je ještě nakažlivější. Vir se podle nich vyvíjí tak, aby se lépe přenášel vzduchem.

Češi vyvinuli revoluční test na covid, je levnější a rychlejší. Kdy se dostane na trh?

7. září 2021 11:41

Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od těch, jež přímou ochranu neposkytují. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Podle nich je test jednodušší a levnější než současné způsob zjišťování hladiny účinných protilátek. Na trhu má být do několika týdnů.

Další negativní dopad pandemie? Děti, které se během ní narodily, mají nižší IQ

17. srpna 2021 22:40

Stres a řada omezení v době pandemie výrazně ovlivnily životy milionů lidí po celém světě. Vědci v čele s docentem pediatrického výzkumu Brownovy univerzity Seanem Deoniem proto zjišťovali, jak epidemie dopadla na děti v ní narozené. Zjistili, že oproti dětem narozeným před pandemii, mají nižší IQ. Dosavadní život, která strávily převážně doma, totiž narušil rozvoj jejich kognitivních funkcí jako je třeba paměť, pozornost nebo také koncentrace.

Kauza Čapí hnízdo: Ministerstvo nezákonně zadržovalo informace o dotačním sporu

22. března 2021 13:52
Aktualizováno

Rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. V pondělí to uvedl Městský soud v Praze. Pravomocně tak vyhověl správní žalobě organizace Kverulant. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. Ministerstvo k tomu v pondělí uvedlo, že postupovalo plně v souladu s požadavkem Evropské komise i Městského státního zastupitelství, podle kterých bylo zveřejnění zprávy v plném rozsahu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nepřípustné.

reklama