reklama

Extrémní vítr dosáhne v Česku síly orkánu. Bouře Ignatz už řádila ve Francii i Německu

Po několika slunečných dnech přijdou ve čtvrtek přeháňky nebo rovnou déšť. V platnosti je zejména výstraha před silným větrem, který bude dosahovat rychlosti až 125 km/h a meteorologové hlásí vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Extrémně silný vítr s sebou přináší bouře Ignatz, která už řádila ve Francii i Německu, kde hrozí i vznik tornád. Výstraha před silným větrem s nárazy kolem 90 km/h, na horách až 125 km/h, což je síla orkánu, platí až do večerních hodin. Poté by mělo foukat mírněji.

Vysoký stupeň nebezpečí platí pro celý Středočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj, také Prahu a část Jihočeského a Ústeckého kraje a okolí Jeseníku i Krnova. Nižší stupeň pak meteorologové vyhlásili ve zbývajících krajích kromě Zlínského a části olomouckého a jihomoravského regionu.

Odborníci varují před poškozením stromů, škodami na majetku a přerušením elektrického vedení. Hrozí také úrazy a komplikace v dopravě, případně převrácení nákladních aut. Doporučují zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Zároveň by lidé měli omezit vycházky a nezdržovat se v okolí starších budov nebo větších stromů a stožárů.

„Nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry,“ stojí ve výstraze.

V pátek bude až 15 °C

Ve čtvrtek bude jinak oblačno až zataženo, na většině území hrozí déšť, přeháňky a ojediněle bouřky. Odpoledne a večer bude srážek a oblačnosti postupně ubývat. Nejvyšší teploty budou od 14 do 18 °C, na horách kolem 11 °C.

Noc na pátek bude většinou oblačná až polojasná, opět s ojedinělými přeháňkami. Jen v Čechách má být podle meteorologů přechodně až zataženo s přeháňkami, v polohách nad 1 000 metrů může i sněžit. Nejnižší teploty klesnou na 6 až 2 °C. Vát bude čerstvý západní až jihozápadní vítr o rychlosti 25 km/h. Na horách bude nárazový s rychlostí kolem 70 km/h, v noci ale oslábne.

V pátek čekají přeháňky zejména obyvatele na jihu republiky. Večer budou přeháňky postupovat přes celé Čechy, oblačnosti bude přibývat od severozápadu. V polohách nad 900 metrů budou přeháňky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty se budou pohybovat v rozmezí 8 až 12 °C, na jihu Moravy dokonce až 15 °C. Výstraha před silným větrem by už v platnosti být neměla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama