reklama

Do Pekárny klidně vyrazte v zimě, je tam i v letním období jako v lednici

Nezveme vás na chleba ani pizzu, ale do jeskyně. Pekárna dostala svůj název podle tvaru hlavního vchodu, který připomíná pekařskou pec. Jedná se o zajímavý jeskynní útvar, kde se dochovalo množství stop po pravěkých lidech. Snadný přístup s dostatkem denního světla až na její přístupný konec vám umožní si ji pohodlně prohlédnout i bez baterky. Přístupná je pohodlně pěšky, vhodná je i pro rodiny s dětmi a kočárky nebo se tam můžete vypravit na kole.

reklama

Ani v chladném období nezůstávejte doma a vyrazte poznávat krásy české krajiny. Moravský kras nabízí nádherné procházky přírodou i zajímavá místa. Mnohé jeskyně sloužily pravěkým lidem jako úkryt před zvěří, nebo přímo domov. Tyto naleziště vydávají svědectví o životě v dávných dobách, o zručnosti prvních lidí, a jsou tak unikátním pohledem do minulosti bez jakékoliv techniky. Ochoz u Brna nabízí hned tři zajímavé jeskyně, jednou z nich je právě Pekárna. Patří mezi nejstarší chráněná území, již v roce 1933 byla vyhlášena národní přírodní památkou České republiky.

Jeskyně Pekárna

Při procházkách přírodou Moravského krasu narazíte hned na několik zajímavých jeskyní. Jednou z nich je Pekárna, dříve zvaná také Kostelík nebo Díravica. Na první pohled vás zaujme její vchod, který připomíná pec na chleba, a díky tomu se také ustálil její specifický název. Vchod je zhruba 20 m široký a 6 m vysoký. Denní světlo proudí do celého prostoru, pohodlně se tedy můžete celou přístupnou částí jeskyně projít až na její konec. Chodba měří 64 m a na konci narazíte na zával z balvanů, vědci se proto domnívají, že pokračuje i za ním. Pokusy o prolomení průchodu, ale pokaždé selhaly, další části této krásky proto zatím neznáme.

Už od roku 1880 byla zkoumána řadou archeologů. Jedná se o naleziště stop osídlení od doby paleolitu, přes neolit, dobu bronzovou, až po dobu halštatskou. Nalezli se stopy po několika ohništích, kosti lidí, koní a zajíců, různé zbraně a nástroje. Nejznámější jsou nálezy žeberních kostí zdobené rytinami. Unikátní jsou tím, že ztvárňují ucelený ohraničený výjev, nález prof. K. Absolona z roku 1927 – rytina souboje bizonů a nález prof. Klímy z roku 1963 – rytina pasoucích se koní. Dovolují nám tak nahlédnout do života pravěkých lidí podobně jako fotografie. Našli se také kostěné harpuny určené pro lovení ryb, oštěpy ze sobích a jeleních parohů, dva lžícovité předměty zdobené rytinami zvířecích hlav a figurka Venuše z mamutoviny. Starší vykopávky a nálezy můžete vidět v Moravském zemském muzeu v Brně a mladší nálezy jsou uložené v Archeologickém ústavu Brno.

Kudy a s čím do Pekárny

Jeskyně pekárna se nachází v jižní části Moravského krasu u soutoku Říčky a Ochozského potoka. Snadno se k ní dostanete pěšky z parkoviště Ochoz u Brna - Hádek. Na zhruba 2 km cestě narazíte na Švédův stůl, Ochozskou jeskyni a nakonec dorazíte k Pekárně. Cesta by měla být po celý rok příjemná i pro rodiny s dětmi a terén se dá zvládnout i s kočárkem nebo na kole. Záleží jenom na vás, jak velcí jste dobrodruzi a jaké počasí vám pro výlety vyhovuje. Nedaleko parkoviště je také restaurace, kde se po výletě můžete občerstvit.

Pokud se vydáte v zimním období, odměnou vám bude nádherná ledová výzdoba. Rampouchy a ledoví trpaslíci často dosahují úctyhodných rozměrů až do výšky jednoho metru. V letním období, i ve dnech velkých veder, je uvnitř jeskyně pořád poměrně chladno, vybavte se proto pokaždé teplým oblečením. Na jejím konci najdete repliku malby inspirovanou pravěkými malbami z jiných jeskyní. I když je celý tunel dostatečně osvětlený denním světlem, může se vám právě na konci hodit baterka. Uvnitř neustále kape voda ze stropu a stěn, podlaha je proto hodně kluzká a mokrá, raději s tím počítejte a vezměte si i dobrou a pevnou obuv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Fenomenální Schick. Při debaklu Fürthu nasázel čtyři góly, tři z toho během sedmi minut

Nejlepší zápas profesionální kariéry má za sebou fotbalový útočník Patrik Schick. Minimálně po gólové stránce. Ve 14. kole německé bundesligy byl hlavním zdrojem destrukce posledního Fürthu. Bayeru Leverkusen pomohl český reprezentant k výhře 7:1 asistencí a hlavně čtyřmi góly, z nichž tři vstřelil v rozmezí 69. a 76. minuty. Díky své kanonádě se v tabulce střelců soutěže dostal na průběžné druhé místo před norský postrach Erlinga Haalanda.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama