Nezveme vás na chleba ani pizzu, ale do jeskyně. Pekárna dostala svůj název podle tvaru hlavního vchodu, který připomíná pekařskou pec. Jedná se o zajímavý jeskynní útvar, kde se dochovalo množství stop po pravěkých lidech. Snadný přístup s dostatkem denního světla až na její přístupný konec vám umožní si ji pohodlně prohlédnout i bez baterky. Přístupná je pohodlně pěšky, vhodná je i pro rodiny s dětmi a kočárky nebo se tam můžete vypravit na kole.
Ani v chladném období nezůstávejte doma a vyrazte poznávat krásy české krajiny. Moravský kras nabízí nádherné procházky přírodou i zajímavá místa. Mnohé jeskyně sloužily pravěkým lidem jako úkryt před zvěří, nebo přímo domov. Tyto naleziště vydávají svědectví o životě v dávných dobách, o zručnosti prvních lidí, a jsou tak unikátním pohledem do minulosti bez jakékoliv techniky. Ochoz u Brna nabízí hned tři zajímavé jeskyně, jednou z nich je právě Pekárna. Patří mezi nejstarší chráněná území, již v roce 1933 byla vyhlášena národní přírodní památkou České republiky.
Jeskyně Pekárna
Podzimní atmosféru dokonale vykreslí Božídarská rašeliniště. Vydejte se na výlet!
Nevíte, kam na výlet? Máme pro vás tip, zajeďte si na Božídarská rašeliniště. Ta se totiž právě na podzim ukazují v těch nejkrásnějších barvách. Ještě jste tam nebyli? Je nejvyšší čas, abyste to napravili.
Při procházkách přírodou Moravského krasu narazíte hned na několik zajímavých jeskyní. Jednou z nich je Pekárna, dříve zvaná také Kostelík nebo Díravica. Na první pohled vás zaujme její vchod, který připomíná pec na chleba, a díky tomu se také ustálil její specifický název. Vchod je zhruba 20 m široký a 6 m vysoký. Denní světlo proudí do celého prostoru, pohodlně se tedy můžete celou přístupnou částí jeskyně projít až na její konec. Chodba měří 64 m a na konci narazíte na zával z balvanů, vědci se proto domnívají, že pokračuje i za ním. Pokusy o prolomení průchodu, ale pokaždé selhaly, další části této krásky proto zatím neznáme.
Vstup do jeskyně Pekárna připomíná pekařskou pec na chleba Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.
Už od roku 1880 byla zkoumána řadou archeologů. Jedná se o naleziště stop osídlení od doby paleolitu, přes neolit, dobu bronzovou, až po dobu halštatskou. Nalezli se stopy po několika ohništích, kosti lidí, koní a zajíců, různé zbraně a nástroje. Nejznámější jsou nálezy žeberních kostí zdobené rytinami. Unikátní jsou tím, že ztvárňují ucelený ohraničený výjev, nález prof. K. Absolona z roku 1927 – rytina souboje bizonů a nález prof. Klímy z roku 1963 – rytina pasoucích se koní. Dovolují nám tak nahlédnout do života pravěkých lidí podobně jako fotografie. Našli se také kostěné harpuny určené pro lovení ryb, oštěpy ze sobích a jeleních parohů, dva lžícovité předměty zdobené rytinami zvířecích hlav a figurka Venuše z mamutoviny. Starší vykopávky a nálezy můžete vidět v Moravském zemském muzeu v Brně a mladší nálezy jsou uložené v Archeologickém ústavu Brno.
Kudy a s čím do Pekárny
Přírodní krásy a historické skvosty severního Plzeňska nabízí městečko Plasy
Plasy a jejich okolí jsou známé množstvím přírodních krás i historických památek. Dominantou města je bývalý cisterciácký klášter, který patří mezi barokní perly severního Plzeňska.
Jeskyně pekárna se nachází v jižní části Moravského krasu u soutoku Říčky a Ochozského potoka. Snadno se k ní dostanete pěšky z parkoviště Ochoz u Brna - Hádek. Na zhruba 2 km cestě narazíte na Švédův stůl, Ochozskou jeskyni a nakonec dorazíte k Pekárně. Cesta by měla být po celý rok příjemná i pro rodiny s dětmi a terén se dá zvládnout i s kočárkem nebo na kole. Záleží jenom na vás, jak velcí jste dobrodruzi a jaké počasí vám pro výlety vyhovuje. Nedaleko parkoviště je také restaurace, kde se po výletě můžete občerstvit.
K jeskyni Pekárna se dostanete pohodlně podél toku Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.
Pokud se vydáte v zimním období, odměnou vám bude nádherná ledová výzdoba. Rampouchy a ledoví trpaslíci často dosahují úctyhodných rozměrů až do výšky jednoho metru. V letním období, i ve dnech velkých veder, je uvnitř jeskyně pořád poměrně chladno, vybavte se proto pokaždé teplým oblečením. Na jejím konci najdete repliku malby inspirovanou pravěkými malbami z jiných jeskyní. I když je celý tunel dostatečně osvětlený denním světlem, může se vám právě na konci hodit baterka. Uvnitř neustále kape voda ze stropu a stěn, podlaha je proto hodně kluzká a mokrá, raději s tím počítejte a vezměte si i dobrou a pevnou obuv.
Ledová krása u vstupu do jeskyně Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.