reklama

Zákaz lovu kachen na spadnutí. Australští lovci propadli v testu z myslivosti

Zpřísnění podmínek nebo zákaz lovu. Výsledky průzkumu mezi lovci mluví za vše. Zdroj: Agentura pro myslivost

Vláda australského státu Victoria v současné době rozhoduje o tom, zda letos povolí odstřel kachen. Proti odsouhlasení lovu však tentokrát nestojí jen ochránci zvířat – podle průzkumu vládní lovecké agentury totiž drtivá většina lovců nedokáže rozeznat druhy, které je povoleno lovit, od těch, které jsou chráněné.

reklama

Agentura pro myslivost státu Victoria zveřejnila v prosinci loňského roku zprávu o průzkumu, který provedla mezi více než pěti tisíci zdejších lovců. Průzkum se týkal povědomí o pravidlech a zákonných podmínkách lovu. Právě lovci kachen vyšli z průzkumu nejhůře. Pouhý jeden z pěti byl schopný správně identifikovat různé ptačí druhy. Tři pětiny dotazovaných nedokázaly zodpovědět otázky týkající se minimalizace utrpení zvířat při střelbě. Na všechny otázky ohledně welfaru zvířat, identifikace vodních ptáků a bezpečnosti při lovu nedokázala odpovědět ani čtyři procenta lovců.

Ochránci zvířat dlouhé roky upozorňují na krutost páchanou  při lovu.
Ochránci zvířat dlouhé roky upozorňují na krutost páchanou při lovu.
Zdroj: Animals Australia

Nová zjištění tak dávají za pravdu ochráncům zvířat, kteří volají po absolutním zákazu lovu kachen. Ten již platí v několika dalších australských státech. „Veřejnosti i vládě státu Victoria to jasně ukazuje, že lovci kachen nejsou schopni ani toho nejzákladnějšího, o čemž ale tvrdí, že je jejich úkolem,“ prohlásil poslanec za Animal Justice Party (Stranu za spravedlnost pro zvířata) Andy Meddick.

Mezi ohrožené druhy patří například lžicák australský.
Mezi ohrožené druhy patří například lžicák australský.
Zdroj: Wikipedia commons

Ani loňská lovecká sezóna se neobešla bez obtíží. Kvůli suchu a požárům, které způsobily pokles počtů ptáků, i kvůli pandemii koronaviru byla značně zkrácena. Celkem bylo loni zastřeleno na šedesát tisíc kachen, což je zhruba čtvrtina zabitých z roku 2019. Agentura pro myslivost se v minulosti potýkala s obviněními, že se nedostatečně zabývá vyšetřováním porušení zákonem stanovených pravidel lovu. S ohledem na nová zjištění uvedla, že pokud bude letos lov povolen, lovci získají oprávnění k lovu jen v případě, že dosáhnou minimální hranice 85 procent v testu identifikace vodních ptáků.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

Od 1. července nastane velké rozvolnění, které bude v lecčem přívětivější, než byly podmínky loni v létě. Ministři Adam Vojtěch (za ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) představili nové podmínky na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Týká se především kultury a společenského života. Jaká nová pravidla budou od 1. července platit? A co se mění už v úterý?

reklama
reklama
Genialita, klobouk dolů. Zlámal obdivoval famózní branku Schicka přímo na stadionu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Piráti stále ve vedení, Přisaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS
Češi se probili do Age of Empires 2. V kultovní strategii se objeví husité i Žižka
Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo
Další články
reklama
reklama