reklama

Zákaz lovu kachen na spadnutí. Australští lovci propadli v testu z myslivosti

Zpřísnění podmínek nebo zákaz lovu. Výsledky průzkumu mezi lovci mluví za vše. Zdroj: Agentura pro myslivost

Vláda australského státu Victoria v současné době rozhoduje o tom, zda letos povolí odstřel kachen. Proti odsouhlasení lovu však tentokrát nestojí jen ochránci zvířat – podle průzkumu vládní lovecké agentury totiž drtivá většina lovců nedokáže rozeznat druhy, které je povoleno lovit, od těch, které jsou chráněné.

reklama

Agentura pro myslivost státu Victoria zveřejnila v prosinci loňského roku zprávu o průzkumu, který provedla mezi více než pěti tisíci zdejších lovců. Průzkum se týkal povědomí o pravidlech a zákonných podmínkách lovu. Právě lovci kachen vyšli z průzkumu nejhůře. Pouhý jeden z pěti byl schopný správně identifikovat různé ptačí druhy. Tři pětiny dotazovaných nedokázaly zodpovědět otázky týkající se minimalizace utrpení zvířat při střelbě. Na všechny otázky ohledně welfaru zvířat, identifikace vodních ptáků a bezpečnosti při lovu nedokázala odpovědět ani čtyři procenta lovců.

Ochránci zvířat dlouhé roky upozorňují na krutost páchanou  při lovu.
Ochránci zvířat dlouhé roky upozorňují na krutost páchanou při lovu.
Zdroj: Animals Australia

Nová zjištění tak dávají za pravdu ochráncům zvířat, kteří volají po absolutním zákazu lovu kachen. Ten již platí v několika dalších australských státech. „Veřejnosti i vládě státu Victoria to jasně ukazuje, že lovci kachen nejsou schopni ani toho nejzákladnějšího, o čemž ale tvrdí, že je jejich úkolem,“ prohlásil poslanec za Animal Justice Party (Stranu za spravedlnost pro zvířata) Andy Meddick.

Mezi ohrožené druhy patří například lžicák australský.
Mezi ohrožené druhy patří například lžicák australský.
Zdroj: Wikipedia commons

Ani loňská lovecká sezóna se neobešla bez obtíží. Kvůli suchu a požárům, které způsobily pokles počtů ptáků, i kvůli pandemii koronaviru byla značně zkrácena. Celkem bylo loni zastřeleno na šedesát tisíc kachen, což je zhruba čtvrtina zabitých z roku 2019. Agentura pro myslivost se v minulosti potýkala s obviněními, že se nedostatečně zabývá vyšetřováním porušení zákonem stanovených pravidel lovu. S ohledem na nová zjištění uvedla, že pokud bude letos lov povolen, lovci získají oprávnění k lovu jen v případě, že dosáhnou minimální hranice 85 procent v testu identifikace vodních ptáků.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama