reklama

Zákaz lovu kachen na spadnutí. Australští lovci propadli v testu z myslivosti

Vláda australského státu Victoria v současné době rozhoduje o tom, zda letos povolí odstřel kachen. Proti odsouhlasení lovu však tentokrát nestojí jen ochránci zvířat – podle průzkumu vládní lovecké agentury totiž drtivá většina lovců nedokáže rozeznat druhy, které je povoleno lovit, od těch, které jsou chráněné.

reklama

Agentura pro myslivost státu Victoria zveřejnila v prosinci loňského roku zprávu o průzkumu, který provedla mezi více než pěti tisíci zdejších lovců. Průzkum se týkal povědomí o pravidlech a zákonných podmínkách lovu. Právě lovci kachen vyšli z průzkumu nejhůře. Pouhý jeden z pěti byl schopný správně identifikovat různé ptačí druhy. Tři pětiny dotazovaných nedokázaly zodpovědět otázky týkající se minimalizace utrpení zvířat při střelbě. Na všechny otázky ohledně welfaru zvířat, identifikace vodních ptáků a bezpečnosti při lovu nedokázala odpovědět ani čtyři procenta lovců.

Nová zjištění tak dávají za pravdu ochráncům zvířat, kteří volají po absolutním zákazu lovu kachen. Ten již platí v několika dalších australských státech. „Veřejnosti i vládě státu Victoria to jasně ukazuje, že lovci kachen nejsou schopni ani toho nejzákladnějšího, o čemž ale tvrdí, že je jejich úkolem,“ prohlásil poslanec za Animal Justice Party (Stranu za spravedlnost pro zvířata) Andy Meddick.

Ani loňská lovecká sezóna se neobešla bez obtíží. Kvůli suchu a požárům, které způsobily pokles počtů ptáků, i kvůli pandemii koronaviru byla značně zkrácena. Celkem bylo loni zastřeleno na šedesát tisíc kachen, což je zhruba čtvrtina zabitých z roku 2019. Agentura pro myslivost se v minulosti potýkala s obviněními, že se nedostatečně zabývá vyšetřováním porušení zákonem stanovených pravidel lovu. S ohledem na nová zjištění uvedla, že pokud bude letos lov povolen, lovci získají oprávnění k lovu jen v případě, že dosáhnou minimální hranice 85 procent v testu identifikace vodních ptáků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama