reklama

Letadla z Británie nesmí do Česka od pondělního poledne. Důvodem je mutace koronaviru

Kvůli nově se šířící mutaci koronaviru Česká republika od pondělního poledne zastaví lety z Velké Británie. Oznámilo to v pondělí ráno ministerstvo zdravotnictví na Twitteru. Letecké spojení se Spojeným královstvím ruší i další evropské země. Zákaz letů z Británie, vydaný českým ministerstvem zdravotnictví, má skončit nejpozději na konci roku.

reklama

Opatření přichází kvůli nové mutaci koronaviru, která byla zjištěna na jihu Anglie. Podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny. Už od neděle musí lidé přijíždějící ze Spojeného království do Česka nastoupit do povinné domácí karantény.

„Od 12 hodin nesmí do České republiky přiletět žádné letadlo z Velké Británie. Lety z této destinace jsou zastaveny,“ informovalo ministerstvo zdravotnictví. Zákaz letů z Británie, vydaný českým ministerstvem zdravotnictví, má skončit nejpozději na konci roku. Nevztahuje se přitom na repatriační a ambulantní lety.

Riziková Velká Británie

Z informací dostupných na webu Letiště Václava Havla vyplývá, že v pondělí měly během dne přistát v Praze čtyři spoje z Londýna: první z nich v 10:15 a další tři po poledni, kdy už budou přílety do ČR zakázány.

Již od neděle bylo ministerstvem zdravotnictví nařízeno, že lidé, kteří strávili v Británii alespoň 24 hodin, musí po návratu povinně nastoupit do desetidenní karantény. „Omezení pohybu bude ukončeno po předložení negativního výsledku RT-PCR testu, který je nutné podstoupit nejdříve pátý až sedmý den po příjezdu do ČR. Výsledek testu se předkládá místně příslušné krajské hygienické stanici,“ píše se na webu letiště. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.

Spojené království už dříve patřilo v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, museli při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na COVID-19, nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

Co bude s Čechy, kteří uvízli v Británii?

Aktuální opatření se podle reportéra CNN Prima NEWS Vladimíra Procházky dotkne zhruba pětistovky cestujících. V případě, že by byly pozastaveny lety z Velké Británie až do konce roku, bude se jednat o zhruba 30 letů.

Opatření je však podle reportéra dočasné a bude o něm nadále jednat česká vláda. Podobně tomu je i za hranicemi. Například tunel spojující Anglii a Francii je zatím uzavřen na 48 hodin „a pak se uvidí“.

„Jde převážně o studenty a lidi na služebkách. Na dnešním jednání vlády by mělo MZV předložit návrh řešení. Podle premiéra by to měla být obdoba jarní operace,“ reagoval na Twitteru poslanec Dominik Feri.

„Doporučujeme všem cestujícím, aby sledovali aktuální informace a stav své rezervace na webových stránkách své letecké společnosti. Ohledně náhradního řešení by se měli cestující obracet vždy na svou aerolinku nebo prodejní místo, kde svou letenku zakoupili. Cestující o novém nařízení budeme informovat na webových stránkách Letiště Praha, prostřednictvím sociálních sítích a také na naší infolince,“ uvedla Kateřina Pavlíková z pražského letiště.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama