reklama

Výskyt nového kmene koronaviru z Británie hlásí Itálie. Co o něm zatím víme?

Přes Londýn a jižní Anglii se šíří nová mutace koronaviru, podle italských úřadů se už objevila i na Apeninském poloostrově. Vědci se domnívají, že je výrazně nakažlivější než jiné kmeny. Z toho důvodu dochází ke zpřísnění koronavirových opatření a zákazů letů v Evropě. Co se zatím o nové mutaci viru ví? A je namístě se jí obávat?

reklama

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že rychle se rozvíjející nová mutace viru je o 70 procent přenositelnější než stávající kmeny a zdá se, že vyvolává rychlý nárůst nových infekcí v Londýně a jižní Anglii. „Nicméně neexistují důkazy, které by naznačovaly, že je smrtelnější nebo způsobuje závažnější onemocnění, nebo že by vakcíny proti němu byly méně účinné,“ řekl Johnson.

Británie varovala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), že nový kmen – identifikovaný minulý týden – je pravděpodobnou příčinou nárůstu infekcí. V neděli Spojené království oznámilo 35 928 nových případů koronaviru s tím, že zmutovaný kmen způsobil téměř dvojnásobný nárůst. Většina lidí se nakazila právě v Londýně. Oficiální údaje také odhalily, že po pozitivním testu na virus zemřelo dalších 326 lidí. Minulý týden bylo hlášeno 144 zesnulých, uvedl Daily Mail.

Zmutovaný kmen zjištěný v Anglii odhalilo podle WHO také Nizozemsko při namátkové kontrole starších případů ve vzorku odebraném na začátku prosince. Mutace pak byla zjištěna i v Dánsku a v Austrálii, napsala BBC. V neděli pacienta nakaženého novým kmenem koronaviru oznámila Itálie. Dotyčný a jeho partner se podle ministerstva zdravotnictví nedávno vrátili z Británie, a to přes římské letiště.

Restrikce a virus mimo kontrolu

Ačkoliv ještě v průběhu tohoto týdne Johnson sliboval uvolnit opatření během vánočního období, od neděle s ohledem na rychle se šířící koronavirus restrikce pro Londýn a jihovýchod země naopak výrazně přitvrdily. Lidé musí setrvat ve svých domovech, které mohou opustit jen ze zásadních důvodů, například kvůli práci. „Když virus změní způsob útoku, musíme změnit způsob obrany,“ prohlásil Johnson.

Když se minulý týden poprvé objevila nová mutace ve Velké Británii, úředníci ve zdravotnictví debatovali o tom, zda rychlé šíření viru bylo způsobeno rozsáhlou nedbalostí nebo nakažlivostí samotného kmene. Po dalším zkoumání vědci zjistili, že nový kmen je ve skutečnosti výrazně přenosnější. „Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová mutace šíří, bude velmi těžké udržet ji pod kontrolou, dokud nebudeme mít zavedenou vakcínu,“ upřesnil ministr zdravotnictví Matt Hancock pro Sky News.

Je důvod k panice?

Momentálně neexistují důkazy, že by mutace vedla ke zvýšení počtu případů s těžkým průběhem onemocnění. „Pokud by nový kmen měl mít velký dopad na závažnost onemocnění, už bychom to viděli,“ uvedl podle The Guardian Ewan Birney, zástupce generálního ředitele Evropské laboratoře molekulární biologie a ředitel Evropského bioinformatického institutu v Cambridge.

Vědci stále hodnotí, jak bude kmen reagovat na aktuálně zaváděné vakcíny. Zatím nebyly učiněny žádné oficiální závěry, ačkoli zdravotní úřady uvedly, že je nepravděpodobné, že by mutace narušila účinnost vakcín.

Richard Neher z University of Basel's Biozentrum ve Švýcarsku a Andreas Bergthaler z rakouské Akademie věd ve Vídni (CeMM) uvedli, že vakcíny generují imunitní odpověď proti několika charakteristikám virů současně. Proto i kdyby se jedna z těchto charakteristik změnila, imunitní systém by byl stále schopen rozpoznat patogen a chránit příjemce vakcíny. „V tuto chvíli nevidím důvod k poplachu,“ řekl Neher, ale dodal, že je nutné sledovat další vývoj.

Podobně situaci vidí také primářka infekčního oddělení Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová. „Zda virus vykazuje nějaké nové antigenní složení, nebo se jedná o nějaké změněné chování viru, zatím vůbec není známé. Neděsila bych lidi, že jde o něco nového, podle mě tomu tak skutečně není,“ řekla.

Evropa se od Británie izoluje

V reakci na rychlé šíření viru ve Velké Británii řada evropských zemí přerušila se Spojeným královstvím letecké spojení. Nizozemsko v noci na dnešek oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, následovala podle agentury AP mimo jiné Belgie, Rakousko a Itálie. Od půlnoci ruší letecké spojení s Británií rovněž Německo, Francie nebo Bulharsko. K podobnému kroku se chystá také Itálie, Švédsko a Irsko.

Na mutaci koronaviru reagovala také Česká republika. „S ohledem na riziko spojené s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme od dnešního dne povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 h a nyní se vrací do ČR,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na Twitteru. O několik hodin později resort potvrdil, že se lety mezi zeměmi také zastaví.

Další mutace v Jihoafrické republice

V pátek Jihoafrická republika uvedla, že identifikovala mutaci koronaviru, která podle ní vedla k nové vlně infekcí. Vědci uvedli, že se od té z Velké Británie liší. Podle nich se mutace také šíří rychleji než během první vlny pandemie. „Důkazy, které byly shromážděny, silně naznačují, že současná druhá vlna, kterou zažíváme, je poháněna touto novou mutací,“ uvedl ministr zdravotnictví Zweli Mkhizeadded na Twitteru.

Virové mutace přitom nejsou příliš neobvyklé. Vědci nicméně našli mezi vzorky koronavirů tisíce různých mutací. Většina těchto mutací však nemá žádný vliv na to, jak snadno se virus šíří nebo jak závažné jsou příznaky.

Minulý měsíc se zjistilo, že miliony norků nesou novou mutaci covidu. V říjnu vědci také našli důkazy o další mutaci, tentokrát ve Španělsku. Ta pocházela od španělských zemědělských pracovníků. Nebylo však zjištěno, že by některý z těchto kmenů urychloval šíření choroby.

Tagy:
Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

reklama

Domácí zpravodajství

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama