reklama

Žalobu aktivistů soud zamítl. Příprava dostavby D1 u Přerova může pokračovat

Přípravy stavby posledního úseku dálnice D1 kolem Přerova mohou pokračovat. Rozhodl o tom ostravský krajský soud, který zamítl žaloby občanských aktivistů. Dálniční obchvat přitom městu výrazně chybí už desítky let. Aktuální rozsudek označuje Ředitelství silnic a dálnic za průlom.

reklama

Dálnice ve směru od Lipníka nad Bečvou zatím končí těsně před městem Přerov. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) čeká na schválení zatím poslední změny územního rozhodnutí už od roku 2017. Kritickou dopravní situaci ŘSD mezitím alespoň zmírnilo stavbou estakády a kruhového objezdu v samotném Přerově.

Několik občanských aktivistů a sdružení v čele s Dětmi Země rozporují každé rozhodnutí úředníků nebo soudů kolem stavby. Celá věc se tak dostala až ke Krajskému soudu v Ostravě, který teď změnu územního rozhodnutí potvrdil. „Doufáme, že se už začne stavět. Centrem města už nebude projíždět tranzitní doprava a v Přerově se bude lépe dýchat a žít,“ uvedla mluvčí města Přerov Lenka Chalupová.

Generální ředitel ŘSD Robert Mátl uvedl, že se jedná o klíčové rozhodnutí. „Věříme, že dopadne i to druhé. To zatím nebylo zveřejněno. Zatím z neoficiálních zdrojů víme, že je zamítnuto i právě odvolání jednotlivých sdružení, ať je to Voda z Tetčic nebo Děti Země,“ vysvětlil. Rozhodnutí soudu je pak pravomocné. „Mohou tak pokračovat přípravy na samotnou stavbu. Už teď je ale jasné, že aktivisté využijí i poslední možnost, jak celý proces zastavit,“ doplnil.

Předseda spolku Děti Země Miroslav Patrik myšlenky Mátla potvrdil. „Musíme si to nastudovat a s velkou pravděpodobností kasační stížnost podáme. Zatím čekáme na rozsudek,“ dodal. Obyvatele Přerova by však dostavbu dálnice uvítali, situace ve městě je podle nich šílená. „Už dávno to mělo být hotové, moc bych prosila všechny naše představitele, aby s tím už něco udělali,“ uvedla jedna z obyvatelek. Celou věcí se tak ještě s vysokou pravděpodobností bude zabývat nejvyšší správní soud.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?
Politika

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama