reklama

Zálohy na energie i o 75 tisíc vyšší. To je na ukončení provozu, říká muž z Hrušek

Zálohy pětkrát nebo i osmkrát vyšší. Do naší redakce přicházejí další rozhořčené reakce lidí nad tím, že po krachu jejich dodavatele plynu nebo elektřiny musí platit mnohonásobně vyšší částky. To je i případ některých obyvatel obce Hrušky, kterou se v létě prohnalo ničivé tornádo. Muž má například zaplatit na zálohách o téměř 75 000 korun více.

reklama

Paní Jana z obce Hrušky na Břeclavsku byla v šoku, když dostala informaci o krachu Bohemia Energy, jejího dodavatele zemního plynu. Druhý šok zažila, když jí přišly zálohy na zemní plyn od takzvaného dodavatele poslední instance, tedy společnosti Innogy. Ta po ní chtěla mnohonásobně vyšší zálohy, než platila doposud.

„Měla jsem měsíční zálohu 3 700 korun. Bohemia skončila a nám došel před pár dny dopis poslední instance se zálohami 18 610 Kč pouze za plyn. K tomu když se připočte ještě elektrická energie, tak nás to bude stát 20 500,“ popsala Jana Bartošíková. „Jsou rodiny, které mají hypotéku 12 000, jsou ženy na mateřské. Ať mají příjem, jaký mají, prostě se z toho nikdo nevylíže,“ dodala.

Podle dodavatele ale jiná cesta není. „Ta záloha je nutná. Je zapotřebí ji zaplatit s ohledem na to, že od 17. října dodává zákazníkům společnost Innogy, která nakoupila zemní plyn za mimořádně vysoké ceny na dnešních velkoobchodních trzích. A proto jsou ty ceny tak vysoké,“ vysvětlil mluvčí Innogy Martin Chalupský.

Paní Jana proto před týdnem uzavřela smlouvu s novým dodavatelem, který jí nabídl mnohem nižší zálohy. Platit by měla okolo 3 000 korun. Podle sdělení společnosti Innogy o celé zaplacené zálohy nepřijde. Innogy jí pošle peníze zpět a odečte prý jen skutečně spotřebovaný plyn za dané období.

Osminásobně vyšší zálohy

Paní Jana ale není zdaleka jediná, komu se zálohy za energie skokově zvýšily. Zatímco jí přišla částka za zálohy na plyn pětinásobně vyšší, soused přes cestu je na tom ještě o poznání hůře –  zálohy se mu zvedly dokonce osminásobně. Jako podnikatel má totiž devět odběrných míst.

„V mém případě se z 10 600 korun zvedla záloha na 84 530 korun. V tomto konkrétním místě je to na ukončení provozu, protože v těchto výších záloh není možné podnik provozovat,“ myslí si Ivan Hep.

Pokud i vy máte podobnou zkušenost, ozvěte se nám na e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.

Tagy:
energie dodavatelé innogy krach zálohy zdražení Hrušky Bohemia Energy

Hlavní zprávy

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

reklama

Domácí zpravodajství

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

reklama