Zálohy na energie i o 75 tisíc vyšší. To je na ukončení provozu, říká muž z Hrušek

Ivan Hep má nově jen na zálohách zaplatit skoro 85 000 korun

Příběhy lidí s energiemi

Zálohy pětkrát nebo i osmkrát vyšší. Do naší redakce přicházejí další rozhořčené reakce lidí nad tím, že po krachu jejich dodavatele plynu nebo elektřiny musí platit mnohonásobně vyšší částky. To je i případ některých obyvatel obce Hrušky, kterou se v létě prohnalo ničivé tornádo. Muž má například zaplatit na zálohách o téměř 75 000 korun více.

Paní Jana z obce Hrušky na Břeclavsku byla v šoku, když dostala informaci o krachu Bohemia Energy, jejího dodavatele zemního plynu. Druhý šok zažila, když jí přišly zálohy na zemní plyn od takzvaného dodavatele poslední instance, tedy společnosti Innogy. Ta po ní chtěla mnohonásobně vyšší zálohy, než platila doposud.

„Měla jsem měsíční zálohu 3 700 korun. Bohemia skončila a nám došel před pár dny dopis poslední instance se zálohami 18 610 Kč pouze za plyn. K tomu když se připočte ještě elektrická energie, tak nás to bude stát 20 500,“ popsala Jana Bartošíková. „Jsou rodiny, které mají hypotéku 12 000, jsou ženy na mateřské. Ať mají příjem, jaký mají, prostě se z toho nikdo nevylíže,“ dodala.

Podle dodavatele ale jiná cesta není. „Ta záloha je nutná. Je zapotřebí ji zaplatit s ohledem na to, že od 17. října dodává zákazníkům společnost Innogy, která nakoupila zemní plyn za mimořádně vysoké ceny na dnešních velkoobchodních trzích. A proto jsou ty ceny tak vysoké,“ vysvětlil mluvčí Innogy Martin Chalupský.

Paní Jana proto před týdnem uzavřela smlouvu s novým dodavatelem, který jí nabídl mnohem nižší zálohy. Platit by měla okolo 3 000 korun. Podle sdělení společnosti Innogy o celé zaplacené zálohy nepřijde. Innogy jí pošle peníze zpět a odečte prý jen skutečně spotřebovaný plyn za dané období.

Osminásobně vyšší zálohy

Paní Jana ale není zdaleka jediná, komu se zálohy za energie skokově zvýšily. Zatímco jí přišla částka za zálohy na plyn pětinásobně vyšší, soused přes cestu je na tom ještě o poznání hůře –  zálohy se mu zvedly dokonce osminásobně. Jako podnikatel má totiž devět odběrných míst.

„V mém případě se z 10 600 korun zvedla záloha na 84 530 korun. V tomto konkrétním místě je to na ukončení provozu, protože v těchto výších záloh není možné podnik provozovat,“ myslí si Ivan Hep.

Pokud i vy máte podobnou zkušenost, ozvěte se nám na e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.

Tagy: