reklama

Žádné smlouvy po telefonu a pozor na ceny bez DPH. V čem dalším nenaletět energošmejdům?

Pokud patříte mezi více než milion Čechů, kteří hledají nového dodavatele energie, máme pro vás pár rad, kterými se vyplatí řídit. Pozor byste si měli dát i na podvodníky.

reklama

Uvádění cen bez DPH, pokuty pro klienty, kteří chtěli odejít, nebo vydávání se za státní podnik. To byly nejčastější nekalé praktiky, které podle České obchodní inspekce zkoušeli nepoctiví prodejci na klienty.

Ti, co si hledají nového dodavatele, by neměli zbytečně otálet. „Nejlépe je co nejrychleji odejít od dodavatele poslední instance a ideálně uzavřít smlouvu jenom na jeden rok. To znamená po uplynutí dvanácti měsíců hledat dodavatele znovu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS expert na energetiku Michal Šnobr.

Po telefonu nic neuzavírejte

Odborníci doporučují obejít zprostředkovatele. Pokud je osobně neznáte, je lepší jednat s dodavateli napřímo. „Jsem opatrný, nepodepisuji nic mezi dveřmi, mezi vrátky. Neříkám ano do telefonu na nabídky, protože i tak lze uzavřít smlouva,“ doplnil šéf právního oddělení organizace dTest Petr Šmelhaus.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERU) Michal Kebort potvrdil, že i po telefonu je smlouva uzavřená a následně začíná běžet 14denní lhůta pro odstoupení. „To je také lhůta, ve které se s tím dá ještě něco dělat za předpokladu, že víme, kdo nám volal a víme s kým jsme tu smlouvu uzavřeli,“ podotkl.

Jenže spotřebitelé, kteří si telefonát i s číslem uloží, mnohdy čelí řadě nepříjemností. „Na druhé straně už nikdo hovor nezvedá a oni nevědí, komu co odsouhlasili, co podepsali a kde mají odstoupit,“ dodal Kebort.

Nabídky po telefonu proto raději ignorujte a popřípadě si nechte zaslat stejnou nabídku písemně. Pokud si se smlouvou nevíte rady a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám mohl poradit, můžete se zeptat například na poradenské lince dTestu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama