reklama

Méně tepla, vaření jen na více dnů. Manželé z Hradecka se zoufale snaží ušetřit

Elektřinu jim zdražili až o třetinu. Manželé v rodinném domě na Hradecku teď šetří, kde můžou. Podle svých slov se raději přiobléknou, než aby vytopili byt tak, jak byli dosud zvyklí. Další úsporná opatření budou ale hledat jen těžko.

reklama

Hepovi z Nového Bydžova na Královéhradecku platí za elektřinu od října o třetinu více než v předchozích měsících. Může za to skokové zdražení energií. Manželé se proto snaží šetřit tím, že hlídají, aby se zbytečně nesvítilo, a omezili i vytápění.

Ještě minulý měsíc platili zálohu na elektřinu 2 289 korun, teď v říjnu je ale na složence už 3 034 korun. „Zálohy se nám zvýšily o 745 korun měsíčně, to už je dost peněz, když to člověk spočítá na celý rok,“ říká devětapadesátiletý Ivan Hep s tím, že budou muset s manželkou více šetřit.

„Budeme stahovat topení a nebudeme zbytečně svítit,“ popisují manželé. Mají jen malou úspornou rychlovarnou konvici. Donedávna prý měli nastavený termostat topného systému na 22,5 stupně, teď hodnotu snížili o celý stupeň s tím, že se raději přiobléknou.

Další úsporná energetická opatření v domě prý budou hledat asi těžko. „Třeba praní… člověk nemůže chodit špinavý, takže to bohužel asi moc neovlivníme, ale třeba sušičku nebudeme používat,“ dodává zoufalý Ivan Hep.

Cena plynu se jim na složence zatím nezvedla, ale i tam s obavami manželé Hepovi očekávají zdražení. Sporák mají plynový, a tak se už připravují na to, že budou muset omezovat vaření a například vařit si na dva, tři dny najednou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama