krach

Výpis příspěvků ke štítku „krach“

Spas se, kdo můžeš. Zkušení hutníci o pádu Liberty, zlatém padáku a vyhaslém srdci z ocele

Prázdné tramvaje a nezvyklé ticho. U hlavní brány oceláren Liberty Ostrava je problém vůbec někoho potkat. „Huť se už nerozjede. Prostě nevěřím, že by to bylo možné,“ říká 61letý Jan Šuta z rourovny. „Dělám tady 27 let, na rourovně všechno stojí. Sám už to doklepu do předčasného důchodu, mladším kolegům ale radím, ať si hledají práci. Zlaté padáky jako v roce 2011 se rozdávat nebudou,“ myslí si. Na 22. únor připravují odbory protestní mítink, odborový předák v Liberty Petr Slanina se přitom dušoval, že dokud bude 6 tisíc zaměstnanců huti dostávat výplaty, nebude je vyzývat k demonstracím. A mzdy na účet chodí.

Přišel o všechno. Autor hitu Zvonky štěstí Jiří Zmožek žil roky z životního minima

Tam u nebeských bran, Zvonky štěstí, Biograf láska, Nešlap, nelámej, Už mi lásko není 20 let. To je jen stručný výčet hitů, které napsal hudební skladatel Jiří Zmožek. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zavzpomínal nejen na slavné umělce, s kterými spolupracoval, ale i na období, kdy kvůli podnikání přišel o všechno. Nyní ho čeká první sólový koncert v pražské Lucerně a o svém životě vydává knihu.

REPORTÁŽ: Ostravské ocelárny jsou městem duchů, které hlídá poslední hutník. Socha z mědi

Od obzoru k obzoru. Teprve ze střechy ubytovny a hotelu Kovák, který patří ocelárnám Liberty Ostrava, vyniká ohromná rozloha hutního areálu. Fabrika zabírá 650 hektarů, to je větší plocha než katastr pražského Žižkova (544 ha) nebo Vinohrad (379 ha). „Je to město ve městě, ale hlavně v noci je to teď mrtvé a vybydlené místo,“ říká Petr Slanina, šéf odborů v Liberty. Než jsme se potkali v jeho kanceláři v Kováku, do telefonu mluvil o městě duchů, slovíčkaření teď ovšem není důležité. „Podstatné je, aby to město zase ožilo a rozjela se výroba,“ přeje si Slanina. Mezitím se ale vylidňuje i okolí hutě, duchové tamní živnostníky neuživí.

Producenti drůbežího budou krachovat. Česká soběstačnost se stane utopií, shodli se experti

Předělání klecového chovu na voliérový nám na rozdíl od Slováků či Poláků přinese další náklady, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Zvýšené výdaje povedou podle producentů a ekonomů ke snížení soběstačnosti v oblasti výroby vajec a drůbežího masa. Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) tvrdí, že diskuze o soběstačnosti v oblasti potravin jsou „jakousi hrou“.

Padlou Credit Suisse zachrání obří bankovní obchod. Rivala koupí švýcarská jednička UBS

Aktualizováno

Největší švýcarská banka UBS převezme svého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Jde o jednu z nejvýznamnějších transakcí v bankovním sektoru za desítky let, která dá dohromady jedničku a dvojku švýcarského trhu. UBS koupí Credit Suisse za zhruba tři miliardy franků (téměř 73 miliard korun), přičemž zaplatí svými akciemi. V neděli to na společné tiskové konferenci oznámili zástupci obou bank, vlády, centrální banky a regulačních úřadů.

Credit Suisse dávno nešlape jako švýcarské hodinky. Banka tratila důvěru i kvůli lovu tuňáků

Současné ekonomické problémy švýcarské banky Credit Suisse jsou jen posledním šrámem na mediálním obrazu společnosti, která se v očích veřejnosti v posledních letech změnila z premianta na bankovního průšviháře. Její pověst totiž tíží mnohé skandály. Jaký byl příběh Credit Suisse, jednoho z nejvýznamnějších finančních ústavů světa?

Problémy bank v USA neskončí, varoval Fialův ekonom. Čechům poradil, jak investovat

S extrémně vysokým růstem úrokových sazeb v krátké době skončí v potížích další americké banky, nejen tři nyní zkrachovalé. Systémový a globální problém však nenastane. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl vládní poradce a ekonom Štěpán Křeček. Následně Čechům poradil, do čeho by měli ideálně investovat. Zmínil nejen nemovitosti, ale také americké akcie.

Idiotský šéf neumí tajně sehnat dvě miliardy dolarů. Bankéři ze SVB popsali důvody krachu

Zaměstnanci zkrachovalé americké banky Silicon Valley Bank (SVB) tepají ředitele Grega Beckera, který prý ve finále pád společnosti způsobil. Podle nich Becker svojí přílišnou transparentností začal zbytečně šířit paniku. Insideři firmy rovněž prozradili tragikomickou informaci, že krátce před bankrotem přišel na účty zaměstnanců štědrý finanční bonus.

Kolaps, který připomněl Lehman Brothers: V USA se dál třese bankovní sektor, obavy zasáhly i ČR

Svět si drží pěsti, aby nestál na prahu další globální ekonomické krize – páteční kolaps americké banky Silicon Valley Bank totiž spustil lavinu událostí, které začínají ovlivňovat ekonomiku už i v Evropě. Situace vyvolává nepříjemné vzpomínky na pád Lehman Brothers v roce 2008. Co se teď děje v bankovním světě? A proč skončila Silicon Valley Bank?

Problémy bank v USA se přelejí i do Evropy, varoval Pikora. Matesová popsala boj s drahotou

Jakmile jsou problémy s bankovním sektorem v USA, budou i v Evropě a v Česku, je to jen otázka času, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Podle něj ale zatím není třeba obávat se o vklady. S bývalou zástupkyní České republiky ve Světové bance Janou Matesovou se shodli, že tuzemský bankovní trh je jeden z nejlépe hlídaných na světě. Matesová zároveň popsala, jak bojovat s vysokou inflací.