Začala stávka ve firmě Nexen Tire u Žatce. Zaměstnanci požadují vyšší mzdy

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku zahájili v úterý ráno neomezenou stávku. Jejím cílem je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky. Protest podpoří většina z celkového počtu 1 100 zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich.

Od rána do továrny přicházeli zaměstnanci, někteří na dotaz novinářů potvrdili, že se stávkou souhlasí. Někteří řekli, že v úterý nemají směnu, chtějí však stávku podpořit svou přítomností. Zhruba v 8:15 vyšla z továrny skupina pracovníků v reflexních vestách, měli řehtačky a píšťalky. Vedení firmy se ke stávce nevyjádřilo.

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo uvedl, že každý den stávky bude pro firmu znamenat ztrátu zhruba 15 milionů korun.

Odboráři v továrně už před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.

Tagy: