reklama

Svrčinová místo hlavní hygieničky odborník přes výživu? Podle Vojtěcha to nebude tak snadné

Česko bude mít možná za dobu boje proti pandemii koronaviru už čtvrtou hlavní hygieničku. I když to kandidát na nového ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) neříká přímo, naznačuje, že by se Pavla Svrčinová měla věnovat jiné práci. Rozumí prý spíše výživě. Ona sama o svém konci ve funkci zatím mluvit nechce.

reklama

„Chybí nám nějaká osobnost. Byl tady Prymula, teď tady není nikdo. Kde je hlavní hygienička?“ Právě tak komentoval stav na ministerstvu zdravotnictví v únoru premiér Babiš, když hledal někoho, komu budou lidé naslouchat a kdo povede boj s pandemií.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný tenkrát vybral namísto Jarmily Rážové Pavlu Svrčinovou. A teď se dost možná bude hledat další. Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek totiž naznačuje, že by na takový post nemusela Svrčinová stačit.

Vojtěch je spokojen

„Odborně ji znám jako velmi dobrého odborníka přes výživu,“ nechal se slyšet před pár dny Válek. Současný šéf zdravotnického resortu v demisi Adam Vojtěch (ANO) si na práci Svrčinové ale nestěžuje. „Od konce května komunikace probíhá dobře,“ poznamenal.

Hygienička dřív pracovala v Bruselu, pro Evropskou komisi řešila bezpečnost potravin. Šéfovala taky krajské hygieně v Ostravě. Za to ji Válek chválí slovy „vzpomeňme si, jak paní doktorka krásně zvládla situaci na severní Moravě“.

Pokud by se nový ministr hlavní hygieničky chtěl opravdu zbavit, nebude to podle Vojtěcha jednoduché. „Máme služební zákon, kde nebude tak jednoduché dělat nějaké změny,“ upozornil stávající šéf zdravotnického resortu.

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek se má v pátek setkat s prezidentem Milošem Zemanem a probrat veškeré detaily ke svému nástupu na post. Zeman má pak znovu jednat s premiérem Petrem Fialou. Nová vláda by mohla vzniknout ještě před Vánoci, překážkou a zdržením by mohly být prezidentovy výhrady.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama