Vyslanec amerického prezidenta pro Blízký východ Steve Witkoff ve čtvrtek řekl novinářům, že připravuje jednání s ukrajinskými představiteli v Saúdské Arábii. Podle médií či agentury AFP by se tak mohlo stát příští týden. Cílem schůzky, které by se podle zpravodajského serveru Axios měl účastnit i americký ministr zahraničí Marco Rubio, by podle Witkoffa mělo být vypracování rámce pro mír a počáteční zastavení bojů. Podle zmocněnce USA pro Ukrajinu Keitha Kellogga je pokračující izolace Ruska „neživotaschopnou strategií“.
Podle webu Axios by se jednání mělo uskutečnit ve středu. Nejmenovaný ukrajinský zdroj však agentuře AFP potvrdil úterní termín. Podle tohoto zdroje bude v ukrajinské delegaci šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak a možná také ministr obrany Rustem Umerov.
ČTĚTE TAKÉ: Jak dlouho vydrží Ukrajina bez americké pomoci? Experti uvedli, proč ji nemůže Evropa nahradit
Schůzka se má uskutečnit po roztržce v Bílém domě mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jeho viceprezidentem J.D. Vancem a ukrajinským prezidentem Zelenským, která se v Bílém domě odehrála před kamerami světových médií. V posledních dnech Ukrajinci dávají najevo, že stojí o zlepšení vztahů s Washingtonem. Podle tisku však Spojené státy pozastavily dodávky zbraní Ukrajině i sdílení zpravodajských informací. Pozastavení předávání těchto údajů ve středu potvrdil šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe.
Kellogg během svého projevu v rámci diskuze pořádané neziskovou organizací Rada pro mezinárodní vztahy ve čtvrtek uvedl, že obnovení americké vojenské pomoci závisí právě na připravenosti Ukrajiny k jednání o míru a také podpisu dohody o nerostných surovinách.
Izolace Rusů není podle Kellogga životaschopnou strategií
Zvláštní zmocněnec dal podle agentury Unian také jasně najevo, že USA považují pokračující izolaci Ruska za „neživotaschopnou strategii“. „Pokračující izolace a neangažovanost vůči Rusům v době, kdy válka na Ukrajině pokračuje, již není životaschopnou a udržitelnou strategií,“ řekl.
O jednání USA a Ukrajiny ve středu mluvil Jermak s bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa Michaelem Waltzem.
V Saúdské Arábii se v únoru konalo také jednání mezi americkým ministrem zahraničí Rubiem a šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zvrat u klíčového úseku fronty? Ukrajina chytá druhý dech, Rusku mohou pomoci nízké teploty