Závislost na sociálních sítích je pro společnost přijatelné riziko, myslí si Koreš

Před několika týdny vyšlo dokumentární drama Sociální dilema. To pojednává o škodlivosti sociálních sítí. Sami odborníci, kteří se na jejich vývoji podíleli, před nimi varují. Čím jsou sociální sítě zrádné? A jak může člověk poznat, že je na nich závislý? Na tyto otázky v pořadu Interview odpovídal zakladatel poradny pro nelátkové závislosti PREVENT 99 Jiří Koreš.

Podle Koreše je dokument natočen velmi dobře. „Člověk nad touto problematikou přemýšlel a vyděsilo ho to. Síla dokumentu je v tom, že každý z nás ví nebo tuší, kdo využívá sociální sítě, čím ho ovlivňují, jak sbírají informace a další. Dokument to vše ukazuje pohromadě a v tom si myslím, že je jeho síla,“ komentuje dokument zakladatel poradny.

Osobně ho nejvíce zaujal nástin budoucnosti, kterou tvůrci dokumentu divákovi představili. „Prezentují v něm rozdělení společnosti, dokonce mluvili o občanských válkách. Přemýšlel jsem, jestli to tak je, nebo není. Zároveň totiž existují studie, které potvrzují, že poslední generace Z se chová daleko bezpečněji, co se týče vkládání údajů na internet,“ komentoval Koreš.

Samotný dokument by prý Koreš mohl využít pro rodiče dětí, které jsou na internetu a sociálních sítích závislé. „Rodiči, který se mě zeptá, co vše závislost obnáší, bych mohl doporučit pustit si tento dokument,“ konstatoval vedoucí poradny. Podle něj jsou sociální sítě do určité míry nahrazením sociálního kontaktu, které je pro uživatele příjemné.

Zároveň ale podotkl, že časté používání sociálních sítí může lidem přinést určitý diskomfort. „Pokud na nich člověk hodně lpí, může mu to přinést i nějaká negativa. Diskomfort v tom, že nemá dostatečný počet lajků, že dost často není připojení k internetu a podobně,“ pokračoval Koreš.

Závislost na sociálních sítích je braná jako přijatelné riziko

V poradně Prevent se z 80 procent setkávají s lidmi, kteří jsou závislí na sázení nebo hraní automatů. Uživatelů sociálních sítí nebo hráčů počítačových her mají mnohem méně. „Často za námi přicházejí rodiče, kteří se ptají, zda mají správně nastavená pravidla v domácnosti nebo jestli už jejich dítě netráví na internetu příliš mnoho času,“ vysvětluje Koreš.

Důvodem, proč mají tak málo klientů se závislostí na sociálních sítích, je podle něj všeobecný fenomén. „Sami rodiče totiž sociální sítě užívají, a ve společnosti je tak jejich užívání bráno jako přijatelné riziko. Samotná závislost není vidět do té doby, než se jedná o extrém,“ uvedl vedoucí poradny.

Společnost si podle Koreše uvědomuje, že závislost na sociálních sítích existuje. „Rodiče si uvědomují, že je jejich dítě pořád na telefonu, ale není to pro ně takový problém. Vědí, že důsledky nejsou do reálného života tak drastické, pokud nemluvíme o šikaně, depresích a tak dále,“ pokračoval Koreš.

Je nesmírně těžké poznat, jestli je člověk závislý.

Příznaky závislosti přitom ani nemusí být viditelné. „Může se jednat o sociální odtržení, zanedbání povinnosti, odloučení od kamaráda, počínající deprese. Je to ale velmi těžké poznat, především u dospívajících dětí. U nich se nikdy neví, jestli se jedná o přirozený vývoj odtržení od rodiče, nebo je zde nějaký problém,“ vysvětlil Koreš.

Závislost na návykových látkách a sociálních sítích či internetu má několik společných příznaků. „Je zde určitá význačnost, stálé opakování, potřeba kontrolovat mail, Facebook. Být připojen se pro závislé stává prioritou, začínají omezovat věci v běžném životě. Také si dávají závazek, že s tím přestanou, vymažou si aplikaci, ale nevydrží to. Znovu si ji nainstaluji,“ říká Koreš.

Jak vypadá digitální detox a pomohl by zákaz sociálních sítích? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v přiloženém videu.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Jiřím Korešem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda jedná s lidmi jako s dětmi ze školky. Drahé energie budou ještě dlouho, varuje ekonom
Partie

Vláda jedná s lidmi jako s dětmi ze školky. Drahé energie budou ještě dlouho, varuje ekonom

Nenalhávejme si, že drahá elektřina odejde po letošní topné sezóně. Vydrží tu ještě několik let. V pořadu Partie Terezie Tománkové to řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Skutečně ohroženým skupinám podle něj nepomůže ani takzvaný úsporný tarif. V důsledku neustále stoupajících cen energií se proto obává, že někteří lidé zažijí od podzimu skutečně strastiplný život.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:18

Kuleba: Jednání Ruska je neospravedlnitelné a odporuje samotným zásadám UNWTO. Zní to plně aplikovatelně na zákaz turistických víz pro Rusy ze strany EU, G7

19:45

Britský ministr obrany Wallace prohlásil, že ruská invaze na Ukrajinu skomírá

19:18

Zemědělská půda je plná min, Hendrickson riskuje svůj život, aby je odstranil, ukazuje video

18:58

Ukrajinci zničili další ruský tank

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Drama u sídla Kongresu: Řidič vyšel z auta a začal střílet. Vůz vzplál, muž se zabil

Zatím neznámý muž najel v neděli ráno automobilem do zátarasů u amerického Kapitolu, sídla Kongresu, ve Washingtonu. Začal pálit do vzduchu a nakonec obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Motiv jeho činu zatím není znám. Incident podle všeho trval jen několik vteřin, policisté ani nestihli palbu opětovat.

Po autonehodě utrpěl Matěj popáleniny téměř na celém těle. Přežil jen zázrakem

Matějovi Kudláčkovi bylo 21 let, když se mu život otočil vzhůru nohama. Po vážné nehodě v autě před dvěma lety utrpěl popáleniny na devadesáti procentech těla. Přežil jen zázrakem a v průběhu několika let podstoupil desítky operací. Dnes třiadvacetiletý mladý muž ze Znojemska popisuje svůj život s popáleninami, které změnily nejen jeho život, ale i vzhled. Jak je na tom Matěj dnes po psychické i fyzické stránce?

Živě
ON-LINE: Razantní sankce pokračují? Polsko zvažuje omezit vydávání víz Rusům

Ruské ministerstvo obrany vzkázalo, že armáda získala kontrolu nad ukrajinskou obcí Pisky. Kyjev však informaci popřel, líté boje prý nadále pokračují. Rusové pokračují v ofenzivě u Doněcku. Stejně tak nadále ostřelují Ukrajinu, střílí ale i sami obránci. V Chersonské oblasti ukrajinské síly ostřelováním vyřadily z provozu most u přehrady Nova Kachovka. A bývalý žoldnéř ruské Vagnerovy skupiny s expertem přiblížili její fungování. Polsko zároveň zvažuje omezení vydávání víz ruským občanům.

Po dálnici D4 se opět proháněla formule. Řáděním odvážlivce se bude zabývat policie

Sociální sítě v sobotu zaplavily fotografie formule prohánějící se po dálnici D4 ve Středočeském kraji. Ihned se vyrojily spekulace, zda se nejedná o stejného řidiče, který se před třemi lety projížděl po stejné dálnici mezi Příbramí a Dobříší. Jízdu tehdy zachytili ostatní motoristé na video, totožnost podezřelého se ale nepodařilo prokázat. Identifikaci řidiče totiž znemožnila přilba.

Přes den úmorné tropy, v noci až o 20 °C méně. Česko zažije Saharu, kdy teplotní šoky skončí?

V nadcházejícím týdnu by se Češi měli připravit na teplotní šoky. Ve dne budou tuzemsko trápit úmorné tropy, v noci teploty rapidně klesnou. Teploměry zaznamenají rozdíly, které budou atakovat 20 °C. Českou Saharu by však měly koncem následujícího týdne vystřídat tradičnější teploty, na které jsou jak občané, tak meteorologové koncem léta zvyklí.

Domácí zpravodajství

Smrtelná nehoda u Holína. Mladík přejel do protisměru, druhý řidič nepřežil

Při čelním střetu dvou osobních vozidel Volkswagen Golf a Škoda Fabia na silnici I/16 u obce Holín na Jičínsku zemřel v neděli ráno čtyřicetiletý muž. Třiadvacetiletý muž byl se zraněním přepraven letecky do nemocnice, zranil se také sedmnáctiletý spolujezdec oběti. V neděli to řekla policejní mluvčí Eva Prachařová. Nehoda se stala před 6:00, silnice v místě nehody se má zhruba v poledne otevřít.

Hrůzný čin má dohru. V Přerově muž zabil známého, policie ho obvinila z vraždy

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Tragédii předcházela podle policie hádka mezi dvěma opilými muži, starší z nich poté vytáhl nůž a známého bodl. Oběť zemřela na místě. Útočník z místa utekl, po několika desítkách minut se přišel nakonec sám na policii udat. Podezřelému s trestní minulostí hrozí až 20 let vězení, uvedl na Twitteru policie krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

Plošná výuka od devíti ráno nedává smysl. Ministr Balaš to schytal i od vládních poslanců

Nepochopení situace a uměle vytvořený problém. Tak mluví vládní i opoziční poslanci o návrhu posunout začátek výuky na devátou hodinu ranní. O tématu opakovaně mluvil ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle zákonodárců ale plošné nařízení pro školy nemá příliš velký smysl. O tom, kdy začne první hodina, totiž mohou již nyní rozhodnout sami ředitelé podle lokálních potřeb. Mnohem větší problém vidí oslovení zákonodárci v odpolední výuce.

Štefan bojuje se zákeřnou ALS. Prognóza lékařů je špatná, rodina prosí o pomoc

Štefan s manželkou Andreou prožívali šťastné období. Vychovávali dvě krásné holčičky, rekonstruovali nově pořízený byt a těšili se na společně prožitou budoucnost. Vše se ale změnilo v květnu letošního roku, kdy lékaři Štefanovi diagnostikovali ALS. Průběh nemoci je u něj velmi rychlý a účinná léčba neexistuje. Dnes už sám nezvládne téměř nic a Andrea o něj pečuje v domácím prostředí. Jejich blízcí založili sbírku, která jim má v těžké životní situaci pomoct.