reklama

Závislost na sociálních sítích je pro společnost přijatelné riziko, myslí si Koreš

Před několika týdny vyšlo dokumentární drama Sociální dilema. To pojednává o škodlivosti sociálních sítí. Sami odborníci, kteří se na jejich vývoji podíleli, před nimi varují. Čím jsou sociální sítě zrádné? A jak může člověk poznat, že je na nich závislý? Na tyto otázky v pořadu Interview odpovídal zakladatel poradny pro nelátkové závislosti PREVENT 99 Jiří Koreš.

reklama

Podle Koreše je dokument natočen velmi dobře. „Člověk nad touto problematikou přemýšlel a vyděsilo ho to. Síla dokumentu je v tom, že každý z nás ví nebo tuší, kdo využívá sociální sítě, čím ho ovlivňují, jak sbírají informace a další. Dokument to vše ukazuje pohromadě a v tom si myslím, že je jeho síla,“ komentuje dokument zakladatel poradny.

Osobně ho nejvíce zaujal nástin budoucnosti, kterou tvůrci dokumentu divákovi představili. „Prezentují v něm rozdělení společnosti, dokonce mluvili o občanských válkách. Přemýšlel jsem, jestli to tak je, nebo není. Zároveň totiž existují studie, které potvrzují, že poslední generace Z se chová daleko bezpečněji, co se týče vkládání údajů na internet,“ komentoval Koreš.

Samotný dokument by prý Koreš mohl využít pro rodiče dětí, které jsou na internetu a sociálních sítích závislé. „Rodiči, který se mě zeptá, co vše závislost obnáší, bych mohl doporučit pustit si tento dokument,“ konstatoval vedoucí poradny. Podle něj jsou sociální sítě do určité míry nahrazením sociálního kontaktu, které je pro uživatele příjemné.

Zároveň ale podotkl, že časté používání sociálních sítí může lidem přinést určitý diskomfort. „Pokud na nich člověk hodně lpí, může mu to přinést i nějaká negativa. Diskomfort v tom, že nemá dostatečný počet lajků, že dost často není připojení k internetu a podobně,“ pokračoval Koreš.

Závislost na sociálních sítích je braná jako přijatelné riziko

V poradně Prevent se z 80 procent setkávají s lidmi, kteří jsou závislí na sázení nebo hraní automatů. Uživatelů sociálních sítí nebo hráčů počítačových her mají mnohem méně. „Často za námi přicházejí rodiče, kteří se ptají, zda mají správně nastavená pravidla v domácnosti nebo jestli už jejich dítě netráví na internetu příliš mnoho času,“ vysvětluje Koreš.

Důvodem, proč mají tak málo klientů se závislostí na sociálních sítích, je podle něj všeobecný fenomén. „Sami rodiče totiž sociální sítě užívají, a ve společnosti je tak jejich užívání bráno jako přijatelné riziko. Samotná závislost není vidět do té doby, než se jedná o extrém,“ uvedl vedoucí poradny.

Společnost si podle Koreše uvědomuje, že závislost na sociálních sítích existuje. „Rodiče si uvědomují, že je jejich dítě pořád na telefonu, ale není to pro ně takový problém. Vědí, že důsledky nejsou do reálného života tak drastické, pokud nemluvíme o šikaně, depresích a tak dále,“ pokračoval Koreš.

Je nesmírně těžké poznat, jestli je člověk závislý.

Příznaky závislosti přitom ani nemusí být viditelné. „Může se jednat o sociální odtržení, zanedbání povinnosti, odloučení od kamaráda, počínající deprese. Je to ale velmi těžké poznat, především u dospívajících dětí. U nich se nikdy neví, jestli se jedná o přirozený vývoj odtržení od rodiče, nebo je zde nějaký problém,“ vysvětlil Koreš.

Závislost na návykových látkách a sociálních sítích či internetu má několik společných příznaků. „Je zde určitá význačnost, stálé opakování, potřeba kontrolovat mail, Facebook. Být připojen se pro závislé stává prioritou, začínají omezovat věci v běžném životě. Také si dávají závazek, že s tím přestanou, vymažou si aplikaci, ale nevydrží to. Znovu si ji nainstaluji,“ říká Koreš.

Jak vypadá digitální detox a pomohl by zákaz sociálních sítích? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v přiloženém videu.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Jiřím Korešem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama