reklama

Zavřít, či otevřít obchody 17. listopadu? Vládní PES dokonale zmátl lidi i obchodníky

Chaos a zmatek. Lidé, ale i obchodníci si stěžují, že systém PES vnesl do provozu maloobchodních prodejen jen nejasnosti. Ačkoli se Česko nachází v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika a obchody by měly být podle vládní tabulky zavřené o nedělích a státních svátcích, můžeme si jít 17. listopadu normálně nakoupit. Nad nekoncepčními kroky vlády kroutí hlavou také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

reklama

„Je to strašný chaos,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí jedné z prodejen obchodního řetězce Lidl. A zjevně není sám s podobným názorem. V tom, jestli mají obchody ve státní svátek 17. listopadu otevřeno, nemají jasno ani zákazníci. „Když už jsem se jakžtakž zorientovala v tom, při kterých státních svátcích je zavřeno a při kterých ne, přišli teď do toho s tím jejich psem a zase nevím nic,“ svěřila se CNN Prima NEWS jedna z nakupujících v supermarketu Tesco v Krupce na Teplicku.

„My jsme raději pátrali na internetu, taky jsme si nebyli jistí, jak to vlastně je,“ řekl CNN Prima NEWS zákazník supermarketu Penny, který stojí jen o pár desítek metrů dál od Tesca. Jeho košík je naplněný až téměř po okraj. „Nehodlám stát zítra ve frontě na mrazu a čekat, až se uvolní v prodejně místo,“ naráží na změnu režimu, která tuzemské obchodníky čeká od středy 18. listopadu.

Podle vládního systému PES se totiž mezi regály bude moci pohybovat jen tolik zákazníků, aby nedošlo k překročení stanoveného limitu jednoho člověka na 15 metrů čtverečních prodejní plochy. „Zatím nepociťujeme, že by zákazníci chtěli využít poslední den, kdy si mohou nakoupit normálně, a frekvence jsou srovnatelné jako v jiné dny,“ sdělil CNN prima NEWS vedoucí prodejny Lidlu.

Přesunou se na internet

V úterý 17. listopadu tedy mohou mít obchody normálně otevřeno. Svátek totiž nepatří mezi ty vybrané, na které se vztahuje zákon o omezení prodeje v obchodech nad 200 metrů čtverečních. Podle něj musí být velké prodejny zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. i 26. prosince. V tomto případě tedy dostává přednost zákon před systémem PES. „Problém je v tom, že vláda PES ani neschválila, tudíž dnes platí zákon o prodejní době. Vláda musí krizová opatření přijímat rozhodnutím, na to nestačí powerpointová prezentace ministra zdravotnictví,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

PES ale vnesl mezi lid ještě jednu klíčovou otázku. A sice, zda regulace počtu lidí v obchodech znamená, že se budou moci otevřít i ty prodejny, které v současné době musí mít zavřeno. „Podle mě by to bylo logické. Pokud chce vláda limitovat počet lidí v prodejně, nechť dovolí otevřít všem,“ řekla CNN Prima NEWS Zdeňka M. z Teplic. Jenže chyba lávky, otevřené zůstanou tytéž obchody jako doposud: s potravinami, drogerií, lékárny nebo prodejny na čerpacích stanicích. „My jsme se rovněž domnívali, že se bude rozvolňovat, ale od středy dojde k pravému opaku,“ dodal Tomáš Prouza.

Navzdory zlepšujícím se epidemickým číslům bude provoz obchodů oproti stávajícímu stavu ještě zpřísněn. „Co se dá dělat, začnu přes internet kupovat i potraviny. Nehodlám stát někde fronty na mrazu, jako když za minulého režimu přišly banány a mandarinky,“ dodala Zdeňka v narážce na dlouhé řady koupěchtivých zákazníků před obchody v předlistopadové éře.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama