reklama

Zavřít, či otevřít obchody 17. listopadu? Vládní PES dokonale zmátl lidi i obchodníky

Chaos a zmatek. Lidé, ale i obchodníci si stěžují, že systém PES vnesl do provozu maloobchodních prodejen jen nejasnosti. Ačkoli se Česko nachází v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika a obchody by měly být podle vládní tabulky zavřené o nedělích a státních svátcích, můžeme si jít 17. listopadu normálně nakoupit. Nad nekoncepčními kroky vlády kroutí hlavou také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

reklama

„Je to strašný chaos,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí jedné z prodejen obchodního řetězce Lidl. A zjevně není sám s podobným názorem. V tom, jestli mají obchody ve státní svátek 17. listopadu otevřeno, nemají jasno ani zákazníci. „Když už jsem se jakžtakž zorientovala v tom, při kterých státních svátcích je zavřeno a při kterých ne, přišli teď do toho s tím jejich psem a zase nevím nic,“ svěřila se CNN Prima NEWS jedna z nakupujících v supermarketu Tesco v Krupce na Teplicku.

„My jsme raději pátrali na internetu, taky jsme si nebyli jistí, jak to vlastně je,“ řekl CNN Prima NEWS zákazník supermarketu Penny, který stojí jen o pár desítek metrů dál od Tesca. Jeho košík je naplněný až téměř po okraj. „Nehodlám stát zítra ve frontě na mrazu a čekat, až se uvolní v prodejně místo,“ naráží na změnu režimu, která tuzemské obchodníky čeká od středy 18. listopadu.

Podle vládního systému PES se totiž mezi regály bude moci pohybovat jen tolik zákazníků, aby nedošlo k překročení stanoveného limitu jednoho člověka na 15 metrů čtverečních prodejní plochy. „Zatím nepociťujeme, že by zákazníci chtěli využít poslední den, kdy si mohou nakoupit normálně, a frekvence jsou srovnatelné jako v jiné dny,“ sdělil CNN prima NEWS vedoucí prodejny Lidlu.

Přesunou se na internet

V úterý 17. listopadu tedy mohou mít obchody normálně otevřeno. Svátek totiž nepatří mezi ty vybrané, na které se vztahuje zákon o omezení prodeje v obchodech nad 200 metrů čtverečních. Podle něj musí být velké prodejny zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. i 26. prosince. V tomto případě tedy dostává přednost zákon před systémem PES. „Problém je v tom, že vláda PES ani neschválila, tudíž dnes platí zákon o prodejní době. Vláda musí krizová opatření přijímat rozhodnutím, na to nestačí powerpointová prezentace ministra zdravotnictví,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

PES ale vnesl mezi lid ještě jednu klíčovou otázku. A sice, zda regulace počtu lidí v obchodech znamená, že se budou moci otevřít i ty prodejny, které v současné době musí mít zavřeno. „Podle mě by to bylo logické. Pokud chce vláda limitovat počet lidí v prodejně, nechť dovolí otevřít všem,“ řekla CNN Prima NEWS Zdeňka M. z Teplic. Jenže chyba lávky, otevřené zůstanou tytéž obchody jako doposud: s potravinami, drogerií, lékárny nebo prodejny na čerpacích stanicích. „My jsme se rovněž domnívali, že se bude rozvolňovat, ale od středy dojde k pravému opaku,“ dodal Tomáš Prouza.

Navzdory zlepšujícím se epidemickým číslům bude provoz obchodů oproti stávajícímu stavu ještě zpřísněn. „Co se dá dělat, začnu přes internet kupovat i potraviny. Nehodlám stát někde fronty na mrazu, jako když za minulého režimu přišly banány a mandarinky,“ dodala Zdeňka v narážce na dlouhé řady koupěchtivých zákazníků před obchody v předlistopadové éře.

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama