reklama

Zavřít, či otevřít obchody 17. listopadu? Vládní PES dokonale zmátl lidi i obchodníky

Chaos a zmatek. Lidé, ale i obchodníci si stěžují, že systém PES vnesl do provozu maloobchodních prodejen jen nejasnosti. Ačkoli se Česko nachází v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika a obchody by měly být podle vládní tabulky zavřené o nedělích a státních svátcích, můžeme si jít 17. listopadu normálně nakoupit. Nad nekoncepčními kroky vlády kroutí hlavou také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

reklama

„Je to strašný chaos,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí jedné z prodejen obchodního řetězce Lidl. A zjevně není sám s podobným názorem. V tom, jestli mají obchody ve státní svátek 17. listopadu otevřeno, nemají jasno ani zákazníci. „Když už jsem se jakžtakž zorientovala v tom, při kterých státních svátcích je zavřeno a při kterých ne, přišli teď do toho s tím jejich psem a zase nevím nic,“ svěřila se CNN Prima NEWS jedna z nakupujících v supermarketu Tesco v Krupce na Teplicku.

„My jsme raději pátrali na internetu, taky jsme si nebyli jistí, jak to vlastně je,“ řekl CNN Prima NEWS zákazník supermarketu Penny, který stojí jen o pár desítek metrů dál od Tesca. Jeho košík je naplněný až téměř po okraj. „Nehodlám stát zítra ve frontě na mrazu a čekat, až se uvolní v prodejně místo,“ naráží na změnu režimu, která tuzemské obchodníky čeká od středy 18. listopadu.

K tématu

Podle vládního systému PES se totiž mezi regály bude moci pohybovat jen tolik zákazníků, aby nedošlo k překročení stanoveného limitu jednoho člověka na 15 metrů čtverečních prodejní plochy. „Zatím nepociťujeme, že by zákazníci chtěli využít poslední den, kdy si mohou nakoupit normálně, a frekvence jsou srovnatelné jako v jiné dny,“ sdělil CNN prima NEWS vedoucí prodejny Lidlu.

Přesunou se na internet

V úterý 17. listopadu tedy mohou mít obchody normálně otevřeno. Svátek totiž nepatří mezi ty vybrané, na které se vztahuje zákon o omezení prodeje v obchodech nad 200 metrů čtverečních. Podle něj musí být velké prodejny zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. i 26. prosince. V tomto případě tedy dostává přednost zákon před systémem PES. „Problém je v tom, že vláda PES ani neschválila, tudíž dnes platí zákon o prodejní době. Vláda musí krizová opatření přijímat rozhodnutím, na to nestačí powerpointová prezentace ministra zdravotnictví,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

PES ale vnesl mezi lid ještě jednu klíčovou otázku. A sice, zda regulace počtu lidí v obchodech znamená, že se budou moci otevřít i ty prodejny, které v současné době musí mít zavřeno. „Podle mě by to bylo logické. Pokud chce vláda limitovat počet lidí v prodejně, nechť dovolí otevřít všem,“ řekla CNN Prima NEWS Zdeňka M. z Teplic. Jenže chyba lávky, otevřené zůstanou tytéž obchody jako doposud: s potravinami, drogerií, lékárny nebo prodejny na čerpacích stanicích. „My jsme se rovněž domnívali, že se bude rozvolňovat, ale od středy dojde k pravému opaku,“ dodal Tomáš Prouza.

Navzdory zlepšujícím se epidemickým číslům bude provoz obchodů oproti stávajícímu stavu ještě zpřísněn. „Co se dá dělat, začnu přes internet kupovat i potraviny. Nehodlám stát někde fronty na mrazu, jako když za minulého režimu přišly banány a mandarinky,“ dodala Zdeňka v narážce na dlouhé řady koupěchtivých zákazníků před obchody v předlistopadové éře.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem

Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem

V pondělí odpoledne se opět sešel kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda se zabývala úpravou opatření v rámci protiepidemického systému PES. Česko se od čtvrtka přesune do stupně č. 3 a mělo by tak dojít k otevření restaurací, obchodů i služeb. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se také před novináři pochlubila, že stát dnes začal vyplácet jednorázový příspěvek důchodcům 5 000 korun.

Hnilička: Roušky v bazénu? Nelogické, ale vláda je chce při sportu ještě nechat
Slovenský skandál: Za šéfem Parlamentu do nemocnice i přes zákaz chodily přítelkyně
Bidenovu výhru potvrdily další dva klíčové státy. Zvítězil ve Wisconsinu a Arizoně
Deza měla v den otravy Bečvy havárii. Uniklá tekutina nebyla toxická, tvrdí chemička
Ženě s covidem sebrali po porodu dítě. Kauza hýbe celým Slovenskem
Alžbětu odchod rošťáka Harryho bolí. Své city ale skrývá, jinak by nastal chaos
reklama
reklama
Namísto strávníků usazuje plyšové pandy. Restauratér protestuje proti lockdownu

Německo

Domácí zpravodajství

Audit Evropské komise v lednu potvrdí Babišův střet zájmů. Premiér jej odmítá
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama