CNN Prima News 17. listopad

17. listopad

Výpis příspěvků ke štítku „17. listopad“

Asi měli ruskou navigaci. Komentátor si rýpl do demonstrantů, stáli před jinou budovou ČT

17. listopadu 2022 23:31

Česko si 17. listopadu připomnělo výročí sametové revoluce a uzavření vysokých škol nacisty. Po celé zemi probíhaly pietní akce, ale i protesty. Prahou procházely tisíce demonstrantů, kteří vyrazili k budově ČT. Několik stovek z nich později večer navštívilo v té době stále zaplněnou Národní třídu, kde narušili pokojnou akci. Politický komentátor Martin Schmarcz, který byl hostem ve vysílání CNN Prima NEWS, si nemyslí, že by byl tento protest nějak významný. Analytik si rovněž neodpustil ironickou poznámku na adresu proruských demonstrantů.

REPORTÁŽ: Hořká pachuť sametového výročí. Svátek svobody byl plný střetů a vulgarit

17. listopadu 2022 22:18

Uběhlo 33 let od začátku sametové revoluce, která zapříčinila pád komunistické totality. V Praze probíhaly tradiční akce a oslavy tohoto svátku svobody, který měl však letos hořkou pachuť. Tento veledůležitý den českých (i slovenských) dějin byl totiž minimálně v hlavním městě protkán sérií různých konfliktů, střetů, urážek a nenávisti. Výročí 17. listopadu se pro sebe pokusili uzurpovat různé skupiny i jednotlivci.

Svoboda slova upadá, řekl Babiš k 17. listopadu. Kalousek se do něj ostře pustil

17. listopadu 2022 18:31

Česká republika si 17. listopadu připomněla 33. výročí sametové revoluce a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty. Ani v tento den nepanuje příměří mezi odvěkými politickými rivaly. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš u příležitosti 17. listopadu uvedl své znepokojení nad současnou situací v ČR. Podle něj svoboda slova v tuzemsku upadá. Do expremiéra a kandidáta na prezidenta se kvůli tomu na sociálních sítích ostře pustili političtí komentátoři či někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Řvali, že jsme Šmoulové. A mně zničili kočárek! Jaký byl 17. listopad očima mlátiček?

17. listopadu 2022 17:24

Leckdo se dodnes pyšně chlubí, že na Národní třídě tenkrát také byl. Tihle tam ale 17. listopadu 1989 nejen byli, nýbrž často i bili. Jaký byl večer, který před 33 roky odstartoval sametovou revoluci, očima členů zasahujícího pohotovostního pluku? Lze to zjistit z jejich výslechů dochovaných v Archivu bezpečnostních složek, které má CNN Prima NEWS k dispozici. A mnohdy je to dost bizarní čtení.

Václav Havel jezdil do práce v pivovaru Mercedesem. Auta miloval celý život

17. listopadu 2022 10:22

Nejvýraznější postava sametové revoluce a pozdější prezident Václav Havel platil za vášnivého motoristu, který nikdy nevynechal příležitost pořádně šlápnout na plyn. Paradoxem doby reálného socialismu bylo, že si jako ve světě uznávaný autor mohl dovolit vozy, o kterých se běžným československým občanům ani nesnilo. V oblibě měl zejména mercedesy.

České i slovenské hry za hubičku. Startují oslavy tuzemské herní tvorby, dojde i na premiéry

14. listopadu 2022 19:10

V předvečer státního svátku 17. listopadu začíná týden oslav ve znamení českých a slovenských videoher. Třetí ročník akce Czech & Slovak Games Week nabídne výrazné slevy na tuzemskou herní tvorbu, do projektu se letos zapojilo přes 230 titulů od 106 vývojářských studií. Událost vykopne speciální vysílání, během něhož dojde na odhalení několika novinek i světových premiér.

Krejčíková slovy o roce 1989 rozbrečela Navrátilovou. A dala naději Číně, píše Murray

19. listopadu 2021 18:42

Pokud někteří čeští fanoušci při sledování vítězného projevu tenistky Barbory Krejčíkové po finále Turnaje mistryň zatlačovali slzy, nešlo se ničemu divit. Publiku v mexické Guadalajaře 17. listopadu přiblížila, co se v tuzemsku stalo přesně před 32 lety a jak je důležité mít možnost žít svobodně. Podle bývalé světové jedničky Andyho Murrayho jsou silná slova české hvězdy určitou nadějí, že se situace změní i v Číně, která je nyní podezřelá z umlčení hráčky Pcheng Šuaj.

OBRAZEM: Svíčky, protesty i digitální Havel. Jak proběhly oslavy 17. listopadu?

18. listopadu 2021 14:37

Oslavy 17. listopadu se nesly v duchu koncertů, shromáždění i protestů po celé České republice. Někde se demonstrovalo proti vládním opatřením, jinde se řešila otázka budoucích prezidentských voleb či problematika politických vězňů. Rušno bylo po celý den na Národní třídě, kde se u pamětní desky až do pozdních večerních hodin scházeli lidé a nechávali zapálené svíčky. Podívejte se ve fotogalerii redakce CNN Prima NEWS, jak probíhaly události v Praze.

Když se štěstí vejde do dlaně. Purpurové Česko oslavilo předčasně narozené děti

17. listopadu 2021 22:39

Oslavy 17. listopadu se v Česku spojují zejména se Dnem boje za svobodu a demokracii či Mezinárodním dnem studenstva. Mnozí však netuší, že jde i o oslavu radosti ze života. Řeč je o předčasně narozených dětech, kterých jen v Česku přijde na svět ročně až 8 500. Drobné ratolesti, které se mnohdy hrdým rodičům vejdou do dlaně, na jejich světový den lidé oslavují purpurovou barvou. A do ní se zahalily i mnohé české památky či významná místa.