CNN Prima News 17. listopad

17. listopad

Výpis příspěvků ke štítku „17. listopad“

KOMENTÁŘ: V čem Zeman a Klaus klasicky trefili do černého a kde vyvěsili rudý hadr

Miloš Zeman a Václav Klaus si prošli ve své politické kariéře vrcholy i pády. Byli předsedy vlády, nejvýznamnější opozičníky, dosáhli na metu nejvyšší prezidentskou, jednu dobu trávili v nuceném politickému důchodu. Ovlivnili nejen náš polistopadový vývoj, ale přiznám, jejich vzájemné půtky formovaly i mě samého nejen studiem patřičných rétorických figur.

Kocáb ostře: Pavel se svou minulostí na Hradě a Babiš premiérem? To tam mohl zůstat Husák

Už před volbami jsem byl proti tomu, aby se stal Petr Pavel prezidentem. I dnes má základní výhrada, že na Hradě neměl být bývalý komunista, přetrvává. A kdyby se na post premiéra znovu dostal Andrej Babiš (ANO), což není vůbec vyloučené, tam kam jsme se to dostali? To tam rovnou mohl zůstat sedět Gustav Husák. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý ministr pro lidská práva a hudebník Michael Kocáb. Zároveň mu však některé Pavlovy kroky imponují a hodnotí je „střízlivě“.

Podpora Palestině, klimatičtí aktivisté i stoupenec vagnerovců. Svátek provázejí protesty

Vedle akcí připomínajících události 17. listopadu z let 1939 a 1989 se v Praze uskutečnilo několik alternativních demonstrací. Na Národní třídě se objevila skupinka s transparenty na podporu Palestiny, ulicí zároveň prošel studentský protest za klima. Na Staroměstském náměstí se sešli odpůrci vlády pod hlavičkou dezinformátora Ladislava Vrabela. Členem týmu zajišťujícího zázemí pro akci byl i muž, který na předchozích demonstracích nosil nášivku ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny, čímž podle soudu schvaloval válečné zločiny.

Před rokem 1989 jsme se měli lépe, myslí si každý šestý Čech. Průzkum překvapil

Každý šestý Čech se domnívá, že se před rokem 1989 měli lidé lépe. Více než polovina je však přesvědčena o opaku. Skeptičtí k vývoji po sametové revoluci jsou především zástupci nejstarší generace a také lidé s nižším vzděláním a nižšími příjmy. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody – uskupení občanských organizací, které každoročně po celé České republice pořádají největší vzpomínkové akce k připomínce 17. listopadu.

Havel jako Pavel? Měl úplně jiný osud, řekl Špaček. V přímé volbě by podle něj nikdy neuspěl

Že byl prezident Petr Pavel v kampani připodobňován k Václavu Havlovi? Oba byli naprosto odlišné osobnosti, měli jiný životní osud. Nejde je srovnávat. U oslav výročí Dne boje za svobodu a demokracii to pro CNN Prima NEWS uvedl bývalý mluvčí prezidenta Havla Ladislav Špaček. Přesto zmínil jednu podobnost mezi oběma hlavami státu. Zároveň vzpomněl, že Havel prosazoval přímou volbu prezidenta. Uvedl však, proč by v ní jeho bývalý nadřízený neuspěl.

Fremr a spol.: Chartista ještě 34 let po revoluci zápasí s kostlivci komunismu v justici

Někdejší chartista, disident a jeden z hybatelů 17. listopadu 1989 Petr Pazdera Payne nečekal, že ještě 34 let po sametové revoluci budou mezi špičkami justice zůstávat lidé, kteří za komunismu soudili odmítače povinné vojenské služby, emigranty a jiné tehdy nepohodlné osoby. „Považuji za zvrácené, že nejvyšším státním zástupcem je předrevoluční vojenský prokurátor a komunista Igor Stříž, který posílal do vězení mladé muže odmítající kvůli svému přesvědčení základní vojenskou službu,“ říká Payne.