reklama
CNN Prima News 17. listopad

17. listopad

Výpis příspěvků ke štítku „17. listopad“

Matovič odsoudil protesty 17. listopadu. Nakazilo se až tři tisíce lidí, tvrdí

Slovenský premiér Igor Matovič (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) odsoudil úterní protivládní protesty. Podle něj se během demonstrací, které se konaly i přes přísný zákaz shromažďování osob a v době nouzového stavu, mohly koronavirem nakazit až tři tisícovky lidí. Většina účastníků totiž neměla roušky. Premiér také prohlásil, že 31. výročí samotové revoluce z roku 1989 přineslo absurdní situace.

V Praze demonstrovaly stovky lidí bez roušek. Chodník na Národní zaplnily svíčky

Česko si připomnělo výročí událostí spojených se 17. listopadem 1939 a 1989. Kvůli epidemii koronaviru ale byly akce na Národní třídě v Praze i v regionech omezené. Přesto k pietním místům přicházelo mnoho lidí. V Praze a Brně stovky lidí protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, někteří neměli roušky. Vše se obešlo bez fyzických potyček, policie ale dvě osoby zadržela. Události 17. listopadu si tradičně připomněla i řada politiků.

Vondráček: Komunisté hrají podle pravidel, děsím se levicových myšlenek ze Západu

Současní čeští komunisté hrají podle pravidel a mají své místo v demokratické společnosti. Větší nebezpečí a návrat komunistických myšlenek přichází naopak ze Západu, myslí si předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS při příležitosti výročí 17. listopadu také uvedl, že ve společnosti mají místo všechny strany, které zastupují voliče.

Nedalo se tady dýchat. Lidé si v Teplicích připomněli 17. listopad 1989

Je to nenápadné místo na Benešově náměstí v Teplicích. Události z listopadu 1989 připomíná bronzová pamětní deska umístěná na nízké kruhové zídce podobné skruži, která je ve skutečnosti kašnou. „V těchto místech se ve dnech 11.–13. 11. 1989 konaly ekologické demonstrace, které byly prvním signálem k pádu totality v Československu,“ hlásí nápis na tabuli.

Evropská unie potřebuje malou sametovou revoluci, myslí si Václav Klaus

Listopadová revoluce v roce 1989 byla podle bývalého českého prezidenta Václava Klause mimořádností našich stoletých dějin. Podařilo se však úspěšně splnit to, co od ní naši občané očekávali. „Chtěli zrušit komunismus, odstranit nefunkční centrálně plánovanou ekonomiku a zavést hospodářství tržní. To se nepochybně povedlo,“ řekl Klaus ve speciálním vysílání televizní stanice CNN Prima NEWS k 31. výročí sametové revoluce.

V Bratislavě demonstrovaly tisíce lidí, házely dělobuchy. Policie použila slzný plyn

Aktualizováno

V Bratislavě se i přes zákaz shromažďování kvůli pandemii koronaviru konalo více demonstrací, kterých se podle odhadů účastnilo několik tisíc lidí. Byli mezi nimi i fotbaloví chuligáni, někteří demonstranti neměli roušky. Policie musela proti protestujícím použít slzný plyn, protože dav házel na těžkooděnce dělobuchy a láhve. Lidé policisty také označovali za fašisty. Slovenský premiér Igor Matovič (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) se proti demonstrantům ohradil.

Děti by měly vědět, díky čemu máme demokracii, říká tatínek na Národní třídě

Oslavy 17. listopadu jsou letos kvůli covidu komornější než obvykle. I přes to přišla k pietnímu místu na Národní třídě zapálit svíčky řada lidí, všichni poctivě v rouškách. Možná víc než kdy dřív bylo vidět, že skoro každý dospělý s sebou vzal své děti. „Musejí vědět, co se tu v minulosti dělo,“ popsal CNN Prima NEWS jeden z rodičů.

reklama