Svaz obchodu a cestovního ruchu se ohradil proti plánovaným omezením počtu zákazníků v obchodech poté, co by se mohly začít otevírat. Limit jednoho zákazníka na patnáct metrů čtverečních podle něho nevychází z žádné analýzy. Představa ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) se nezamlouvá ani Hospodářské komoře nebo Asociaci nákupních center. Svaz průmyslu a dopravy je smířlivější.
Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) tvrdí, že vládu opakovaně upozorňoval na odborně nijak nezdůvodněný limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Podle SOCR to povede pouze k vytvoření značné koncentrace lidí před vstupem do obchodů a nákupních center. Dvacet až třicet procent nakupujících prý nebude možno obsloužit vůbec.
Opatření podle SOCR zbytečně zvýší mobilitu lidí, kteří se mezi prodejnami budou pohybovat a hledat tu s nejkratšími frontami. „Fakta mluví jasně. Pokud se opravdu zavede limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních plochy, bude to ve špičce znamenat až hodinu dlouhé čekání na vstup do prodejny. Venku a v zimě,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Havlíčkův plán: V obchodech jeden člověk na 15 metrů, v hospodách čtyři lidé u stolu
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) představil plán pro otevření obchodů, restaurací, hotelů nebo penzionů. Klíčovým parametrem bude aktuální pozice v rámci systému PES, který představil jeho vládní kolega, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pokud se obchody budou otevírat v prosinci, nebo později, záleží prý na každém z nás.
Podle něho je nutné naopak odbavení zákazníků co nejvíce urychlit, čemuž může pomoci prodloužení prodejní doby jako v jiných zemích, a soustředit se na hygienickou ochranu zákazníků i zaměstnanců. „Namísto toho česká vláda nechá prodejny v neděli zavřené a zkracuje dobu prodeje v ostatní dny,“ dodal.
Nerozumíme nastavenému limitu
Hospodářská komora ČR pak kritizuje samotný systém PES, který vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví a z něhož plán Karla Havlíčka na otvírání provozoven vychází. A rovněž nerozumí limitu jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Komora prý navrhovala limit 10 metrů. Ministerstvo zdravotnictví prý nebylo schopno odpovědět, proč 15 a ne 10 s odůvodněním, že pro posouzení epidemického dopadu tohoto rozdílu neexistují data.
„Parametry protiepidemického systému znemožní základní ekonomické fungování celých sektorů ekonomiky v řádu mnoha dalších měsíců. Tento stav povede k hlubokému propadu ekonomické aktivity, faktickému konci řady firem a živnostníků a významnému propouštění zaměstnanců,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něho systém PES, respektive vláda, rovněž předpokládá, že nouzový stav bude v Česku trvat řadu měsíců.
Co s nouzovým stavem?
Desetimetrový limit vnímá jako vhodnější také Asociace nákupních center. Takové omezení funguje například v sousedním Německu. „Bez ohledu na vysoké náklady bude patnáctimetrový limit zbytečně stresovat nakupující a povede k nesmyslné kumulaci lidí mimo plochu, kde jsme schopni zajistit bezpečné prostředí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Kubíček, předseda Asociace nákupních center.
Naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR vládní systém PES chválí. „Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše volání po přehledné tabulce opatření, která nastaví jasná pravidla při zhoršení i zlepšování epidemické situace. Postup vlády při její tvorbě ale měl být transparentnější,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něho by také vláda měla vyjasnit, zda je představená matice navázána na další prodloužení nouzového stavu.