Žbirka na rozdíl od českých hvězd dělal vlastní písničky, ocenil moderátor Dědek

Nečekaná smrt zpěváka Mira Žbirky zasáhla snad každého fanouška české a slovenské populární hudby. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS vzpomínali na „Mekyho“ lidé napříč uměleckým a politickým spektrem. „Zůstaly po něm krásné myšlenky, krásné písničky a pozitivní vibrace,“ uvedl hudební publicista Josef Vlček. Zpěvák zemřel ve středu ve věku 69 let.

Moderátor Honza Dědek dělal s legendárním zpěvákem rozhovor několikrát, naposledy letos v květnu. Hostem 7 pádů Honzy Dědka byla i Žbirkova manželka Kateřina. „Myslel jsem si, že mluvím s člověkem, který je konstantní, dobře naladěný, vždycky vtipný. Měnilo se okolí, ale on zůstával stejný. To myslím v dobrém,“ sdělil Dědek s tím, že podle něj se manželé Žbirkovi měli stále moc rádi, což je ve světě showbyznysu obdivuhodné.

Moderátor také vzpomínal, jak se česká popmusic v 80. letech hlavně přebírala. „Vzala se písnička, nechala se česky otextovat a byl z toho hit. Protože Slováci měli za hranicemi Rakousko, kde se hrála americká hitparáda, tohle dělat nemohli. Proto vznikaly autorské písničky. Všichni zpívali vlastní věci, což je důvod, proč jejich hudba dodneška přežívá. Svoji kariéru dokázal Žbirka udržet a vždy se dal srovnat s tím, co vydal v 80. letech, což řada jeho kolegů říci nemůže,“ doplnil Dědek.

Brečel jsem jako malej harant

Úmrtí slovenského zpěváka rozplakala i přítele Žbirky a reportéra CNN Prima NEWS Tomáše Krause. „Smrt Mira Žbirky mi potvrdila jeho žena. Bylo to neskutečné. Netušil jsem, že se rozbrečím jako malý harant. Bral jsem ho jako člena rodiny, i když nebyl,“ přiznal Kraus.

K Žbirkovým přátelům se řadí také bývalý ministr vnitra Ivan Langer. „Meky pro mě byl symbolem mládí a dospívání. Ztělesňoval absolutní profesionalitu a kumšt. Dokázal oslovit duši, rozesmát ji i rozplakat. Nemyslím, že jsem patřil do nejužšího kruhu Mekyho přátel. Bavil mě ale jako člověk. I když byl menší, vzhlížel jsem k němu s velkou úctou,“ uvedl Langer.

Po Mekym zůstaly poklady

Podle hudebního publicisty Josefa Vlčka po zpěvákovi zůstaly poklady. „Byl jedním z mála muzikantů, který natočil desku a byla dobrá. Zůstaly po něm krásné myšlenky, krásné písničky a pozitivní vibrace. Meky byl strašný fanoušek muziky a říkám si, že zemřel ve chvíli, kdy to jde tak trošku do háje,“ uvedl Vlček.

Analytik Týdeníku Euro a bývalý šéf kulturní redakce České televize Petr Fischer uvedl, že ve Žbirkově písničkové přímočarosti byla jeho síla. Také proto se jeho písničky staly součástí tolika lidí. „Měl zvláštní a melancholickou polohu, kterou oslovil úplně všechny a nebál se experimentovat. Když to propojil, měl daleko širší základnu než Karel Gott. Proto ho také porazil ve Slavíkovi,“ má jasno Fischer.

V roce 2020 natočil oceňovaný režisér Šimon Šafránek celovečerní dokument Meky, který pojednává o životě slovenské legendy Mekyho Žbirky. Na film se můžete podívat zde.

Tagy: