reklama

Žbirka na rozdíl od českých hvězd dělal vlastní písničky, ocenil moderátor Dědek

Nečekaná smrt zpěváka Mira Žbirky zasáhla snad každého fanouška české a slovenské populární hudby. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS vzpomínali na „Mekyho“ lidé napříč uměleckým a politickým spektrem. „Zůstaly po něm krásné myšlenky, krásné písničky a pozitivní vibrace,“ uvedl hudební publicista Josef Vlček. Zpěvák zemřel ve středu ve věku 69 let.

reklama

Moderátor Honza Dědek dělal s legendárním zpěvákem rozhovor několikrát, naposledy letos v květnu. Hostem 7 pádů Honzy Dědka byla i Žbirkova manželka Kateřina. „Myslel jsem si, že mluvím s člověkem, který je konstantní, dobře naladěný, vždycky vtipný. Měnilo se okolí, ale on zůstával stejný. To myslím v dobrém,“ sdělil Dědek s tím, že podle něj se manželé Žbirkovi měli stále moc rádi, což je ve světě showbyznysu obdivuhodné.

Moderátor také vzpomínal, jak se česká popmusic v 80. letech hlavně přebírala. „Vzala se písnička, nechala se česky otextovat a byl z toho hit. Protože Slováci měli za hranicemi Rakousko, kde se hrála americká hitparáda, tohle dělat nemohli. Proto vznikaly autorské písničky. Všichni zpívali vlastní věci, což je důvod, proč jejich hudba dodneška přežívá. Svoji kariéru dokázal Žbirka udržet a vždy se dal srovnat s tím, co vydal v 80. letech, což řada jeho kolegů říci nemůže,“ doplnil Dědek.

Brečel jsem jako malej harant

Úmrtí slovenského zpěváka rozplakala i přítele Žbirky a reportéra CNN Prima NEWS Tomáše Krause. „Smrt Mira Žbirky mi potvrdila jeho žena. Bylo to neskutečné. Netušil jsem, že se rozbrečím jako malý harant. Bral jsem ho jako člena rodiny, i když nebyl,“ přiznal Kraus.

K Žbirkovým přátelům se řadí také bývalý ministr vnitra Ivan Langer. „Meky pro mě byl symbolem mládí a dospívání. Ztělesňoval absolutní profesionalitu a kumšt. Dokázal oslovit duši, rozesmát ji i rozplakat. Nemyslím, že jsem patřil do nejužšího kruhu Mekyho přátel. Bavil mě ale jako člověk. I když byl menší, vzhlížel jsem k němu s velkou úctou,“ uvedl Langer.

Po Mekym zůstaly poklady

Podle hudebního publicisty Josefa Vlčka po zpěvákovi zůstaly poklady. „Byl jedním z mála muzikantů, který natočil desku a byla dobrá. Zůstaly po něm krásné myšlenky, krásné písničky a pozitivní vibrace. Meky byl strašný fanoušek muziky a říkám si, že zemřel ve chvíli, kdy to jde tak trošku do háje,“ uvedl Vlček.

Analytik Týdeníku Euro a bývalý šéf kulturní redakce České televize Petr Fischer uvedl, že ve Žbirkově písničkové přímočarosti byla jeho síla. Také proto se jeho písničky staly součástí tolika lidí. „Měl zvláštní a melancholickou polohu, kterou oslovil úplně všechny a nebál se experimentovat. Když to propojil, měl daleko širší základnu než Karel Gott. Proto ho také porazil ve Slavíkovi,“ má jasno Fischer.

V roce 2020 natočil oceňovaný režisér Šimon Šafránek celovečerní dokument Meky, který pojednává o životě slovenské legendy Mekyho Žbirky. Na film se můžete podívat zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama