Vláda tají cenu zakázky na čtyři jaderné bloky. Ovlivnilo by to zájemce, tvrdí Stanjura

Zbyněk Stanjura o nových jaderných blocích pro elektrárny Dukovany a Temelín

Vláda rozhodla o největší investici v historii České republiky.
Má se jí stát výstavba až čtyř nových jaderných bloků pro elektrárny Dukovany a Temelín. Stát proto požádá zájemce o vytvoření závazné nabídky. Podle odborníků by ale vybudování čtyř jaderných bloků mohlo vyjít i na více než bilion korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) částku zatím oznámit nechtěl. Podle něj by to mohlo ovlivnit zájemce.

„Známe obsah nabídek a předpokládáme, že v další fázi se ještě vylepší a konečné podmínky budou výhodné pro Českou republiku,“ uvedl Stanjura pro CNN Prima NEWS. Vláda osloví uchazeče z Francie a Koreje, tedy firmy EDF a KHNP. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jde o dostatečnou konkurenci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neplatíte za elektřinu a plyn přemrštěné částky? Kalkulačka vám ukáže přiměřené zálohy

Podle odborníků by zakázka mohla přesáhnout bilion korun. „Jaderný blok dneska už stojí 300 až 400 miliard. Tak to máte dohromady 1 až 1,5 bilionu korun,“ popsal energetický expert Vladimír Štěpán.

Stanjura ale zatím přesnou částku zveřejňovat nechce. „Uchazeči navzájem neznají stávající nabídky. V okamžiku, kdy řekneme nějaké číslo, by jejich snaha vyhrát mohla být slabší. Je v našem zájmu, abychom číslo neřekli. Až dostaneme závazné nabídky na všechny čtyři bloky, tak číslo samozřejmě zveřejníme,“ řekl Stanjura.

Zatím není ani jasné, kde by stát na zakázku vzal peníze. „Máme schválený model na financování prvního bloku v Dukovanech a víme, že se nedá zopakovat. Na vládní úrovni jsme se domluvili, že vytvoříme malou expertní skupinu, bude tam zastoupeno ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a obchodu a také investor a předložíme vládě různé metody financování,“ sdělil Stanjura.

Podle kabinetu by se smlouva na výstavbu měla uzavřít na přelomu letošního a příštího roku a první nový blok by mohl být spuštěný v roce 2036.

Tagy:
jaderná elektrárna ODS Petr Fiala Dukovany Zbyněk Stanjura Česko Ministerstvo financí České republiky Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Électricité de France