reklama

Zdravotní bratr očkoval jen naoko a vystavoval covid pasy. Natočila ho skrytá kamera

Italští policisté zadrželi zdravotního bratra, který měl za úplatek falešně očkovat. Provinilce natočila v očkovacím centru nastražená skrytá kamera. Muži nyní hrozí trest nejen za falšování úředních dokladů, ale také za korupci. K podobným podvodům souvisejícím s covidovými certifikáty navíc dochází čím dál častěji, a to po celé Evropě. Podobné praktiky evidují úřady i v České republice.

reklama

K podvodům docházelo v přístavním městě Ancona, které se nachází jižně od San Marina na severovýchodě Itálie. Za jedno falešné očkování a vystavení covid pasu si nechal zdravotník zaplatit kolem 400 eur, tedy v přepočtu necelých 10 tisíc korun. Touto cestou si mohl pracovník očkovacího centra přijít na téměř půl milionu korun.

Postup byl vlastně triviální. Zájemce přišel na očkování za zdravotním bratrem, který následně vyprázdnil injekční stříkačku do nádoby za „očkovaným“. Ten pak odešel z vakcinačního střediska s náplastí na rameni, aby nevzbudil pozornost. Policie, která podobné případy vyšetřovala, si ale celý proces natočila skrytou kamerou.

Podle odhadů se tímto způsobem mohlo „naočkovat“ přinejmenším 50 lidí. V domácím vězení jsou další čtyři Italové, kteří měli zdravotníkovi pomáhat. Lidé s falešným certifikátem nemohou opustit svůj okres, podle posledních zpráv se ale všechny provinilce ještě nepodařilo identifikovat.

Nejde zdaleka o první podobný podvod ve snaze získat „supercertifikát“, který v Itálii umožňuje očkovaným lidem navštěvovat restaurace či používat hromadnou dopravu. Na začátku loňského prosince se muž pokusil obelstít sestřičku falešnou paží ze silikonu, jeho geniální plán nicméně pohořel na místě.

V ČR zase probublal na veřejnost případ pracovnic vsetínského očkovacího centra. Podle policie ženy zajistily padělaný dokument pro více než 70 lidí, na úplatcích si přišly téměř na půl milionu korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama