Odmítači očkování budou v Quebecu platit speciální daň. Premiér: Nesmí škodit zbytku lidí

Odmítači očkování budou v Quebecu platit speciální daň

Kanadská frankofonní provincie Quebec v nejbližších týdnech zavede novou daňovou povinnost pojmenovanou „zdravotní daň“. Platit ji budou výhradně lidé odmítající očkování proti nemoci COVID-19, protože podle quebeckého premiéra Françoise Legaulta představují významnou finanční zátěž pro své spoluobčany. Opatření se nebude vztahovat na lidi, kteří očkování ze zdravotních důvodů podstoupit nemohou.

Deset procent obyvatel, kteří zatím nemají ani jednu dávku očkování, nesmí „škodit“ zbylým 90 procentům, zdůvodnil svůj krok Legault. Neočkovaní lidé představují podle premiéra polovinu všech případů na jednotkách intenzivní péče.

„Chápu a cítím všeobecnou nespokojenost vůči neočkované menšině, která podle všech propočtů zahlcuje naše nemocnice,“ řekl Legault s tím, že daň by měla být poměrně vysoká. Osmimilionová provincie má v nemocnicích 2 742 pacientů s covidem, 255 jich je na jednotkách intenzivní péče.

V Quebeku od 30. prosince platí přísná opatření jako zákaz nočního vycházení od 22. do 5. hodiny nebo zákaz soukromých akcí. Potvrzení o očkování se také vyžaduje při vstupu do zdravotnických zařízení, barů, divadel či krytých sportovišť.

V Quebeku v posledních třech dnech výrazně stoupl zájem o očkování poté, co vláda ohlásila, že od 18. ledna budou smět nakupovat ve státních obchodech s alkoholem a marihuanou jen lidé s očkováním proti koronaviru. Místní ministr zdravotnictví Christian Dubé na Twitteru napsal, že objednávky na první dávku očkování stouply z přibližně 1 500 na zhruba šest tisíc denně.

Tagy: