reklama

Jaká je účinnost vakcín proti omikronu? Data ze zahraničí ukazují zřejmý trend

Koronavirová varianta omikron způsobuje v západní Evropě rekordní počty nově nakažených. Na základě obrovského množství případů lze již analyzovat, co v ochraně vůči doposud nejnakažlivější variantě koronaviru funguje nejefektivněji. Zatímco dvě dávky ztrácejí proti omikronu po několika měsících výrazně svojí účinnost, třetí boostovací dávka očkování poskytuje podle dat takřka 90procentní ochranu proti hospitalizaci.

reklama

„Výborná zpráva: Třetí posilující dávka vakcíny poskytuje 80 až 90procentní ochranu proti hospitalizaci po infekci variantou omikron, a to i u lidí nad 65 let. Prosím, nedůvěřujte všem, kteří tvrdí, že vakcíny nemají žádný efekt. Vakcíny jsou stále jednou z nejlepších zbraní, které máme,“ uvedl na Twitteru imunolog Zdeněk Hel, který odkázal na konkrétní studii.

Hel je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která se tématem šíření omikronu dopodrobna zabývá. Ve své zprávě skupina upozorňuje na nízkou účinnost dvou dávek vakcíny proti omikronu: „Podle britských dat ochranný účinek dvou dávek vakcíny Pfizer po pěti měsících od podání proti infekci variantou omikron klesá na přibližně 35 procent.“

Z britských analýz však podle MeSES rovněž plyne, že existující imunita po prodělání nemoci rovněž chrání proti vážnému průběhu a hospitalizaci, i když méně než tři dávky vakcíny. „Bez ohledu na vakcinační stav znamenala předchozí prokázaná infekce snížení pravděpodobnosti hospitalizace o 47 procent (39 % až 53 %),“ píše ve zprávě.

Jako nejúčinnější ochrana se jeví tři dávky či kombinace očkování s proděláním nemoci. „Zvýšený stupeň ochrany poskytuje posilující dávka vakcíny aplikovaná v posledních třech měsících nebo hybridní imunita získaná proděláním nemoci a očkováním (v jakémkoli pořadí),“ udává MeSES. „V populacích, kde velkou část případů tvoří reinfekce nebo případy překonání postvakcinační imunity, je proto očekávatelný výrazně menší poměr hospitalizovaných oproti nakaženým,“ uvádí skupina ve zprávě.

Omikron je jako třetí dávka

Jsou ale i jiné názory. Někteří experti totiž mají za to, že třetí dávka není alespoň pro část populace nutná. „Myslím, že je velice správné apelovat, aby si starší lidé dali třetí dávku. Rozhodně bych ale nešel dál, aby si ji dávali lidé středního věku nebo mladší. Varianta omikron je de facto třetí dávkou, která vám imunitní odpověď krásně doladí. Jinými slovy – nebojme se omikronu, vystavme se mu,“ říká biochemik Zdeněk Hostomský.

Že je omikron v podstatě jako třetí dávka říká i imunolog Vojtěch Thon. „Příroda nám zde posílá variantu omikron, která se fakticky stává oslabenou slizniční komplexní vakcínou, která nás ochrání a my už nebudeme potřebovat dávky, které podáváme přímo v injekcích,“ doplnil Thon.

Taková slova ovšem další experty z řad MeSES či Iniciativy Sníh pobouřila. „Je to zcela nesprávné po stránce medicínské, lidské i etické,“ reagoval na Thonův výrok epidemiolog Rastislav Maďar. Jeho slova prý nejsou založena na vědeckém poznání.

Podobně hovoří i imunolog Václav Hořejší. „Tohle je úplně hrozné vyjádření, které opravdu všechny poškozuje. Nechápu, jak je možné, že člověk, jako profesor Thon, který je imunolog, může vůbec něco takového říct,“ rozčiloval se Hořejší.

Tagy:
očkování pandemie koronavirus COVID-19 Zdeněk Hel MeSES mutace Delta třetí dávka omikron

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama