Kazachstánem zmítají násilné nepokoje. Prezident vyhlásil v celé zemi výjimečný stav

Situace ve středoasijském Kazachstánu, ve kterém prezident po protestech odvolal vládu a v celé zemi vyhlásil výjimečný stav, se podle médií dále vyhrocuje. Dav obsadil letiště v největším kazašském městě Almaty, informuje agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj. Agresivně naladěná skupina mužů předtím vtrhla mimo jiné na místní radnici a protestující vnikli i do prezidentské rezidence. České ministerstvo zahraničí vydalo upozornění pro cesty do této středoasijské země.

V Almaty jsou všechny přílety i odlety dočasně zrušené, řekl zdroj Reuters. Podle listu Kommersant obsazení letiště potvrdilo jeho tiskové oddělení. „V době obsazení nebyli v terminálu žádní pasažéři. Cestující jsme předem rychle evakuovali,“ sdělila tisková služba letiště.

Dřívější vpád davu na radnici v Almaty potvrdil z místa i zpravodaj kazašské pobočky agentury Interfax. „Policisté, kteří se pokoušeli zabránit útoku demonstrantů, se pokoušejí utéci, demonstranti je bijí. Policejní vozy, které byly rozmístěny v okolí radnice, odjely. Nad budovou stoupá černý kouř,“ vylíčil zpravodaj.

Podle svědků byly v okolí slyšet výstřely. Demonstranti několik policistů zbili a strážcům pořádku odebrali obušky, zábleskové granáty, přilby a plastové štíty, dodal web. V Almaty, kde trvají nepokoje, vzplála i budova městské prokuratury, uvedla ruská tisková agentura TASS. Protestující vnikli rovněž do prezidentské rezidence, která začala podle tiskových agentur hořet. Web Orda.kz informuje, že vzplála rovněž budova pobočky státní televize.

Vodní děla, slzný plyn a zábleskové granáty

Policie podle agentury AP nasadila proti demonstrantům v mrazivém počasí vodní děla, slzný plyn a zábleskové granáty. Zdá se, že protesty nemají žádného identifikovatelného vůdce nebo požadavky, poznamenala AP.

Ve městě Taldykorgan demonstrující podle Kommersantu strhli sochu bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který vládl postsovětskému Kazachstánu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 až do roku 2019, kdy odstoupil. Je však stále považován za hlavní politickou sílu v metropoli Nur-Sultanu, která nese právě jeho jméno, poznamenala agentura Reuters. Podle ní panuje přesvědčení, že Nazarbajevova rodina ovládá velkou část ekonomiky.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s dramatickým vývojem v zemi vydalo upozornění pro cesty do Kazachstánu. Diplomacie konstatuje, že prezident zavedl ve městech Almaty, Nur-Sultan a dvou oblastech země výjimečný stav. „Doporučujeme českým občanům zvýšenou obezřetnost při pohybu ve zmíněných lokalitách, jejichž výčet se může dále rozšiřovat. Doporučujeme vyhýbat se místům, kde mohou probíhat demonstrace, především před vládními a veřejnými budovami,“ píše ministerstvo a Čechům v Kazachstánu doporučuje registraci v aplikaci Drozd.

Protesty kvůli zdražení LPG

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Ten novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního „společensky významného“ zboží.

Tokajev ve středu prohlásil, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady, kterou dosud zastával jeho předchůdce v nejvyšším úřadu Nursultan Nazarbajev, a že hodlá postupovat „s maximální tvrdostí“. Prezident vystoupil poté, co si střety s demonstranty vyžádaly oběti na životech v řadách pořádkových sil.

Kazašská policie zatkla více než 200 lidí poté, co několika městy v této středoasijské zemi otřásly násilné protesty proti náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). Lékařské ošetření v Almaty vyhledalo 190 lidí, včetně 137 policistů. Čtyři desítky lidí hospitalizovali, z toho sedm je na jednotkách intenzivní péče, včetně čtyř policistů, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

V bývalé sovětské středoasijské republice, kde je veřejný život přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí. Protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, který za tři desetiletí své nezávislosti využila k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.

Tagy:
prezident LPG protesty demise vláda Kazachstán Kasym-Žomart Tokajev