Ruská raketa zasáhla nádraží. Zemřelo 25 lidí. Uhořel i 11letý chlapec, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro CNN

Zelenskyj o útoku na nádraží

Nejméně 25 obětí si vyžádal středeční ruský útok na nádraží v obci Čaplyne v Dněpropetrovské oblasti na jihu Ukrajiny. Zvýšenou bilanci zveřejnily ve čtvrtek ukrajinské úřady. O útoku informoval na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na prezidenta Volodymyra Zelenského. Agentura Unian doplnila, že ruská raketa na nádraží zasáhla vlak, hořely čtyři osobní vagony.

„V tuto chvíli je 22 mrtvých, pět z nich uhořelo v autě, zemřel i nezletilý chlapec, kterému bylo 11 let. Ruská raketa zničila jeho dům,“ napsal Zelenskyj ve středu večer k útoku na Čaplyne s tím, že vyprošťovací práce pokračují. Při předchozím vyjádření o útoku na nádraží Zelenskyj varoval, že bilance obětí může ještě vzrůst.

Ukrajinské úřady ve čtvrtek bilanci zvýšily na 25 obětí.

Ukrajinský prezident již informoval Radu bezpečnosti OSN o nejnovějším ruském útoku, jehož bilance podle hlavy státu zprvu činila dva mrtvé a pět zraněných. „Takto žijeme každý den. Tak se Rusko připravilo na toto zasedání Rady bezpečnosti OSN,“ řekl Zelenskyj.

Na sociálních sítích se již začaly objevovat fotografie následků zmiňovaného raketového útoku.

Ukrajina právě během středy slavila výročí své nezávislosti. V předvečer svátku se objevila varování před nebezpečím ruských raketových útoků, úřady proto zakázaly hromadné akce. Právě dnes také uplynulo půl roku od vpádu ruských vojsk 24. února, kterým začala válka Ruska proti Ukrajině. Tento největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války také vyvolal největší migrační krizi na kontinentu od konce druhé světové války.

Zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko dříve uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly Čaplyne několikrát. Po zásahu obytného domu nejprve zemřelo 11leté dítě, další rakety pak dopadly na samotné nádraží a do jeho okolí.

Kritickou infrastrukturu v Chmelnycké oblasti dnes zasáhly dvě rakety, uvedl oblastní šéf Serhij Hamalij. Požár se podle něj podařilo hasičům dostat pod kontrolu, informace o možných obětech se podle něj zjišťují. Terčem ostřelování byla podle ukrajinských úřadů také Žytomyrská oblast na severozápadě země.

Zelenskyj zdůraznil, že jedině ukrajinské vítězství ve válce s Ruskem ochrání zbytek světa od ruských válečných zločinců. „Jestli nezastavíme Rusko vítězstvím Ukrajiny, pak se ruští zabijáci objeví i v dalších zemích, v Evropě, Asii, Africe, Latinské Americe,“ varoval ukrajinský prezident podle agentury Ukrinform. „Není válečných zločinů, kterých by se Rusko na Ukrajině nedopustilo,“ řekl. Zdůraznil, že právě teď se na Ukrajině rozhoduje o budoucnosti světa, a o tom, zda bude vůbec nějaká budoucnost.

Tagy:
válka raketa invaze nádraží Ukrajina Volodymyr Zelenskyj Rusko ruská invaze na Ukrajinu