reklama

Zeman: Hyeny, co odmítají nouzový stav, posílají tisíce na smrt. Měl by platit do jara

Prezident Miloš Zeman se v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tvrdě pustil do opozice. Podle něj pouze kritizuje a nepřichází s konkrétními návrhy, jak koronavirovou krizi řešit. Vlády se zastal také v nutnosti prodloužit nouzový stav, ideálně až do března či května. Kdo prodloužení odmítá, posílá tisíce lidí na smrt, zdůraznil prezident.

reklama

„Chtěl bych vládě poděkovat za jejich práci. Samozřejmě, že bych chtěl poděkovat všem zdravotníkům, policistům... Nechci naopak poděkovat těm, co stojí opodál, kdo jenom poštěkávají a kritizují. Víte, o kom mluvím. O opozici, o médiích, především o Bakalových médiích. A také o takzvaných hejtrech na sociálních sítích,“ uvedl prezident.

Přestože se mu nelíbí chaotické rozhodování vlády, neměla by ji opozice kritizovat, nemá-li vlastní alternativu. „Něco jiného je kritika, když přijdete se svojí pozitivní alternativou. Něco jiného je kritika, že to dělají blbě, ale nic víc. Ta je hloupá a zbytečná,“ řekl. „Vláda by samozřejmě měla přijmout jakýkoliv konkrétní a pozitivní návrh. Těch je poměrně málo,“ dodal.

Nouzový stav do března či do května

S vládou také souhlasí v nutnosti prodloužit nouzový stav. „Jsou věci, které se dají dělat jenom za nouzového stavu. Kdybych neprodloužení k něčemu přirovnal, tak je to něco jako rozvolnění. Zase vyletí křivka nákazy a poroste počet mrtvých,“ vysvětlil Zeman.

Nouzový stav by podle něj mohl trvat klidně až do května. „Nejsem odborník, odborníky pouze poslouchám, ale v podstatě se mluví o tom, že by to mělo být do března nebo do května,“ řekl prezident.

Tvrdě se opřel do opozice, která si prodloužení nouzového stavu nepřeje. „Pokládám ty, co to odmítají, za politické hyeny, které zcela vědomě posílají na smrt tisíce, jenom aby si u některých živých zvedli popularitu,“ uvedl Zeman.

ČSSD nemá kam odejít

Prezident okomentoval také rostoucí napětí ve vládě, kdy ČSSD vyhrožuje, že by mohla koaliční projekt opustit. Podle Zemana to souvisí s volbami. „Jeden ze základních politologických principů zní, že když se blíží volby, roste nenávist i mezi přáteli, natož mezi nepřáteli. Největší nepřítel je koaliční partner. Stejné tříštění sil existuje i v opozičních blocích,“ řekl. „Odejít znamená odejít někam. Nedovedu si představit příjemné místo, kde by sociální demokracie mohla trávit svůj čas mimo vládu,“ dodal.

Rozhovor Terezie Tománkové s Milošem Zemanem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro kompetenční žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro kompetenční žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama