reklama

Zeman odvolal Blatného. Ministrem zdravotnictví jmenuje Arenbergera

Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat nového ministra.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví ve středu v 11:30. Úterní informaci CNN Prima NEWS potvrdil důvěryhodný zdroj rádiu Frekvence 1 s tím, že jmenovací akt proběhne na Pražském hradě. Zeman byl připraven jmenovat i nového šéfa resortu školství, Robert Plaga však pokus o své odvolání ustál.

reklama

Zeman již na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal z funkce šéfa resortu zdravotnictví Jana blatného (za ANO), který byl v čele úřadu zhruba pět měsíců.

K tématu

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Frekvenci 1 na dotaz, zda prezident ve středu dopoledne jmenuje nové ministry, odpověděl: „Prezident republiky plně respektuje právo předsedy vlády navrhnout odvolání a jmenování členů vlády.“ Více nechtěl situaci komentovat.

Že chce ve středu Babiš nechat odvolat jak šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), tak i ministra školství Roberta Plagu (za ANO), potvrdily CNN Prima NEWS v úterý dva důvěryhodné zdroje.

Blatného nahradí Petr Arenberger, který doposud vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Arenberger před několika dny CNN Prima NEWS řekl, že nabídku ministerského postu by přijal.

V minulých týdnech se hovořilo o tom, že by do křesla ministra školství mohl usednout poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně. Babiš zvažoval, že by se ministrem mohl stát i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Nakonec se podle všeho rozhodl ponechat ve funkci Roberta Plagu.

Blatný o svém konci ve vládě nic nevěděl

Ani jeden z ministrů ale ještě v úterý o svém chystaném konci ve vládě prý nic nevěděl. „Ani na Radě vlády pro zdravotní rizika, ani při přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ reagoval na informace ministr školství Plaga. „Spekulace byly v médiích. Na žádném jednání, na kterém jsme byli přítomní s panem premiérem, taková informace nezazněla, ani přes SMS, ani přes e-mail,“ dodal Plaga.

Blatný prohlásil, že má stejnou zkušenost. „Pan premiér s námi o tom nemluvil,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. „Snažím se dělat svoji práci odborně. Může padnout politické rozhodnutí, na které má premiér právo,“ dodal Blatný.

„Očekával bych, že pokud by spekulace nebyly spekulacemi, tak by nám to premiér sdělil, nebo by o těch věcech mluvil,“ podotkl Plaga.

Babiš je dlouhodobě kritický k oběma jmenovaným ministrům. Blatnému poslal čtyři vytýkací dopisy, do Plagy se pustil kvůli maturitám či návratu dětí do škol.

Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat nové ministry.
Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat nové ministry.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama