reklama

Zeman odvolal Blatného. Ministrem zdravotnictví jmenuje Arenbergera

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví ve středu v 11:30. Úterní informaci CNN Prima NEWS potvrdil důvěryhodný zdroj rádiu Frekvence 1 s tím, že jmenovací akt proběhne na Pražském hradě. Zeman byl připraven jmenovat i nového šéfa resortu školství, Robert Plaga však pokus o své odvolání ustál.

reklama

Zeman již na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal z funkce šéfa resortu zdravotnictví Jana blatného (za ANO), který byl v čele úřadu zhruba pět měsíců.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Frekvenci 1 na dotaz, zda prezident ve středu dopoledne jmenuje nové ministry, odpověděl: „Prezident republiky plně respektuje právo předsedy vlády navrhnout odvolání a jmenování členů vlády.“ Více nechtěl situaci komentovat.

Že chce ve středu Babiš nechat odvolat jak šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), tak i ministra školství Roberta Plagu (za ANO), potvrdily CNN Prima NEWS v úterý dva důvěryhodné zdroje.

Blatného nahradí Petr Arenberger, který doposud vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Arenberger před několika dny CNN Prima NEWS řekl, že nabídku ministerského postu by přijal.

V minulých týdnech se hovořilo o tom, že by do křesla ministra školství mohl usednout poslanec za hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně. Babiš zvažoval, že by se ministrem mohl stát i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Nakonec se podle všeho rozhodl ponechat ve funkci Roberta Plagu.

Blatný o svém konci ve vládě nic nevěděl

Ani jeden z ministrů ale ještě v úterý o svém chystaném konci ve vládě prý nic nevěděl. „Ani na Radě vlády pro zdravotní rizika, ani při přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ reagoval na informace ministr školství Plaga. „Spekulace byly v médiích. Na žádném jednání, na kterém jsme byli přítomní s panem premiérem, taková informace nezazněla, ani přes SMS, ani přes e-mail,“ dodal Plaga.

Blatný prohlásil, že má stejnou zkušenost. „Pan premiér s námi o tom nemluvil,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. „Snažím se dělat svoji práci odborně. Může padnout politické rozhodnutí, na které má premiér právo,“ dodal Blatný.

„Očekával bych, že pokud by spekulace nebyly spekulacemi, tak by nám to premiér sdělil, nebo by o těch věcech mluvil,“ podotkl Plaga.

Babiš je dlouhodobě kritický k oběma jmenovaným ministrům. Blatnému poslal čtyři vytýkací dopisy, do Plagy se pustil kvůli maturitám či návratu dětí do škol.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vzniká hra z období husitských tažení. Dělá na ní jediný Čech, spustil crowdfunding

Husitské tažení do Slezska se špetkou magie. Tak by se dala popsat chystaná počítačová hra 1428: Shadow over Silesia, která sleduje skutečné historické události na českém území. Na titulu dělá jediný Čech – vývojář Petr Kubíček. Redakci CNN Prima NEWS sdělil, že původně na hře pracoval ve volném čase a financoval ji z vlastních úspor, nyní ale odstartoval crowdfundingovou kampaň na Hithitu, aby vývoj českého titulu z husitského prostředí dotáhl do zdárného konce. Hře nebude chybět ani český dabing.

Vyšetřování koryčanské tragédie pokračuje. Policie žádá veřejnost o záznamy výbuchu

Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Dům explodoval ve středu 15. září. Neštěstí si vyžádalo život dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé včetně jejich dvou kolegů utrpěli zranění. Záznam, který má k dispozici redakce CNN Prima NEWS, můžete vidět v úvodním videu článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

reklama