reklama

Zeman má poslední šanci prosadit své zájmy. Fiala dědí Babišovy sliby, říká analytička

Pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády, podá designovaný premiér Petr Fiala (ODS) kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ale odhadla, že tak daleko se situace nedostane a nakonec dojde k dohodě. Zeman si ale bude chtít prosadit sliby, které nesplnil dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama

Zeman už dříve uvedl, že bude vetovat návrh na jednoho ministra, přičemž podle všeho se zdá, že prezidentovy výhrady se týkají kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala ale nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit a v krajním případě chystá kompetenční žalobu.

„Fiala ukazuje, že bude hrát do konce a prezidentovi říká: ‚Miloši, pojď se dohodnout, ať nemusíme jít na hranu'“. Předpokládám, že nakonec dojde k dohodě a pan prezident si bude moci zanechat tvář,“ zhodnotila Zlámalová.

Co ale bude předmětem finální dohody, není jasné. Podle Zlámalové jsou ale ve hře jen dvě pro Zemana důležitá témata. „Jedno je přemístění ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, což Zemanovi slíbil už Babiš, ale nedodržel to. Pak jde o odvolání Michala Koudelky z čela BIS,“ odhadla.

Zeman prý Izrael považuje za téma, kterým by se jako státník rád zapsal do historie. S Koudelkou má pak podle Zlámalové hlavně osobní spory.

Co se týče vztahu mezi Zemanem a Fialou, ten novinářka vidí trochu jinak než u dosluhujícího předsedy vlády Babiše. „S Babišem měl Zeman vztah nadřízeného a podřízeného. To se prezidentovi líbilo až do chvíle, kdy Babiš přestal plnit sliby, které teď dědí Fiala. Zeman má poslední šanci prosadit své zájmy, pak už ho vláda nebude potřebovat,“ podotkla.

Fiala si může Zemana znepřátelit

Podle komentátora MF DNES Miroslava Koreckého, který byl také hostem pořadu, není případný prohraný soud problém pro Zemana, ale hlavně pro Fialu, který si může prezidenta znepřátelit hned na začátku svého volebního období.

Korecký ale stejně jako Zlámalová věří v rychlý konec konfliktu. „Mezi prezidentem a premiérem je mnoho věcí, na kterých by se mohli dohodnout. Prezident může chtít, aby lidé, které má kolem sebe, dostali po konci jeho volebního období třeba nějaké funkce v diplomacii,“ nastínil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. I když podle CNN mu zbývá ještě několik možností, aby se turnaje zúčastnil, tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš jako Kim Čong-un a kurz historie pro Schillerovou. Kdo je fenomén Síkela?

Poprvé ve Sněmovně a hned bouřlivý smích a potlesk. Takové reakce se za své vystoupení dočkal nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten se při své řeči během středeční noci nejprve zastal svých kolegů proti urážkám od expremiéra Andreje Babiše a následně poučil exministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO). Uznání sklízí i na sociálních sítích. Jaké šance prorazit nováček v nejvyšší politice, který usedl na post ministra průmyslu, vlastně má?

reklama