360° - 7.12. v 21:15
Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Bendl věří, že do poloviny tohoto měsíce už bude vláda kompletně jmenována. Údajný spor mezi Lipavským a Zemanem nechtěl příliš komentovat – podle něj ostatně nikde oficiálně nezaznělo, že by měl být pirátský kandidát do čela Černínského paláce tou hlavní překážkou k ustavení nového kabinetu. Zopakoval, že nový premiér Petr Fiala (ODS) nehodlá na navrhované sestavě ministrů nic měnit.
„Lipavský musí být pod obrovským tlakem, jaký ještě v životě nezažil. Docela mu tuhle pozici v tuto chvíli nezávidím. Nebylo by férové, abych se k tomu vyjadřoval. Věřím, že si to prezident s premiérem vyřeší,“ řekl optimisticky Bendl ve vysílání.
Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.
Dodal, že je pro tuto chvílí klíčové nejprve dokončit kolečko schůzek v Lánech. Do té doby by se kandidáti do čela jednotlivých resortů neměli příliš vyjadřovat k tomu, co se děje v politickém zákulisí.
„Ale je to tak v pořádku. Je potřeba se připravit na to, že časy, které nás čekají, nebudou úplně jednoduché. Věřím, že co se týká Izraele, tak bude pan Lipavský zcela konsenzuální s panem premiérem, který bude jednoznačně deklarovat, že je Izrael náš spojenec,“ pokračoval poslanec za občanské demokraty.
V tomto ohledu by neměl mít problém ani se Zemanem, konfrontace se ale zřejmě točí kolem Ruska a Číny, popř. kolem některých pirátských prohlášení z minulosti.
Jmenování nové vlády by podle Bendla mělo rovněž být v zájmu Zemana – země se potýká s krizemi na několika frontách a ke zvládnutí pandemie jsou potřeba stabilní politické orgány. „Vláda v demisi zemi nijak neprospívá, musí z toho být nervózní – ví, že za nimi nestojí Sněmovna,“ konstatoval někdejší středočeský hejtman v pořadu 360°.
Lipavský v Lánech nezněl přesvědčivě, říká Vondráček
Ani poslanec za hnutí ANO a bývalý šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček si nebyl zcela jistý, jestli je to konkrétně Lipavský, s kým má Zeman problém. Připomněl, že kromě médií jméno pirátského kandidáta nikdo přímo nevyslovil. Dodal ale, že po schůzce v Lánech nezněl příliš přesvědčivě, což podobné spekulace mezi novináři akorát přiživilo.
„Dnes jsem ho poprvé zažil, že se vyjadřoval diplomaticky. Moc toho neřekl. Asi už s výhledem na tu funkci, což je dobré. Už Tomáš Garrigue Masaryk říkal, že diskrétnost k politikovi patří a že si má dávat pozor, s čím jde ven. Ale je to teď na velmi krátkou dobu, jeho postoje byly spíše aktivistické během celého působení (ve Sněmovně),“ pokračoval Vondráček.
Radek Vondráček, někdejší předseda Sněmovny Zdroj: Profimedia.cz
Například v otázce politických vztahů s Izraelem stál Lipavský spíše bokem, třebaže je Česká republika dlouhodobě považována za jednoho z hlavních spojenců hned po USA. Sám proto doufá, že se české diplomacie bude nadále ubírat tímto směrem. „Rozhodně bych si nepřál, aby přišel ministr zahraničních věcí a nějakým způsobem to zvrátil. Ale to taky nikdo neřekl,“ podotkl v pořadu 360°.