reklama

Zeman nemůže jednání táhnout dlouho. Vládu chci do poloviny prosince, říká Fiala

Novou vládu je potřeba jmenovat co nejdříve, nejpozději do poloviny prosince, říká kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala. S prezidentem Milošem Zemanem chce v neděli probrat harmonogram schůzek s kandidáty na ministry. Fiala to uvedl na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně.

reklama

Fiala potvrdil, že ho Zeman jmenuje premiérem v neděli. „Chci potvrdit informaci, že moje jmenování premiérem by mělo proběhnout na zámku v Lánech v neděli. Pan prezident si uvědomuje závažnost situace v ČR, i v této složité situaci se hledá řešení,“ uvedl na brífinku Fiala.

„Od čtvrtečního večera jsem byl v intenzivním kontaktu s kanceláří pražského Hradu. Jak bude jmenování probíhat, to se ještě upřesní. Bude probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla,“ dodal kandidát na premiéra.

Šéf ODS chce s prezidentem probrat především to, kdy bude jmenována celá vláda. „Jsme připraveni od 16. listopadu převzít vládu. Budu přesvědčovat pana prezidenta, že je v zájmu všech, aby tu co nejdříve byla nová vláda. Můj rozhovor s panem prezidentem se bude ubírat tímto směrem,“ prohlásil Fiala.

Nový kabinet by měl být podle Fialy jmenován nejpozději do poloviny prosince. „Jakýkoliv posun za tuto hranici by byl nedobrou zprávou,“ zdůraznil Fiala.

Zeman má problém s Pirátem Lipavským

Zeman už avizoval, že než novou vládu jmenuje, chce hovořit se všemi kandidáty na ministry. Podle Fialy musí být jasný harmonogram. „Musí být stanoveno co nejdřívější datum, kdy rozhovory skončí a kdy bude vláda jmenována,“ zopakoval Fiala.

Česká republika podle něj prochází obrovskou covidovou krizí a je potřeba, aby byla vláda, která bude mít důvěru a většinu v Poslanecké sněmovně. „Jsme připraveni převzít vládu a musíme k tomu dospět. Představu, jak by se to celé mohlo urychlit, mám. Ale nejprve o ní budu mluvit s panem prezidentem. Nemůže se to táhnout příliš dlouho a musíme k jmenování vlády jako celku dospět rychle,“ prohlásil Fiala.

Zeman už naznačil, že má výhrady k jednomu jménu budoucí vlády. Jde o pirátského adepta na ministerstvo zahraničí Jana Lipavského. „Doufám, že ty výhrady budou během rozhovorů odstraněny a bude jmenována vláda jako celek,“ řekl k tomu Fiala.

Prezident měl původně jmenovat Fialu předsedou vlády v pátek. Prezident odjel z nemocnice ve čtvrtek dopoledne a zamířil na zámek v Lánech. Tam se o něj měla starat soukromá společnost. Prezident měl však pozitivní test na covid, a byl proto převezen zpět do střešovické nemocnice. Propuštěn bude v sobotu a odjede zpět do Lán.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama