reklama

Žádná karanténa. Zemana propustí z nemocnice v sobotu, den nato jmenuje Fialu premiérem

Prezidenta Miloše Zemana propustí z Ústřední vojenské nemocnice v sobotu, uvedl tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O den později by měl Zeman v Lánech jmenovat premiérem šéfa ODS Petra Fialu.

reklama

„Podle informací ošetřujícího lékaře profesora Miroslava Zavorala bude prezident republiky Miloš Zeman v sobotu dne 27. listopadu 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze na zámek v Lánech,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jmenování Fialy premiérem proběhne v neděli. „Prezident republiky Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu do funkce předsedy vlády v neděli dne 28. listopadu 2021 v 11:00 hodin na zámku v Lánech, za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření,“ stojí v tiskové zprávě Hradu.

Lidé, kteří mají pozitivní test na covid, by měli mít nařízenou karanténu. Zeman měl pozitivní test ve čtvrtek, v neděli se přitom má podle informací z Hradu s Fialou setkat.

„Chci potvrdit informaci, že moje jmenování premiérem by mělo proběhnout na zámku v Lánech v neděli. Pan prezident si uvědomuje závažnost situace v ČR, i v této složité situaci se hledá řešení,“ uvedl na brífinku Fiala.

„Od včerejšího večera jsem byl v intenzivním kontaktu s kanceláří pražského Hradu. Jak bude jmenování probíhat, to se ještě upřesní. Bude probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla,“ uvedl kandidát na premiéra.

Předseda STAN Vít Rakušan ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že zatím neví, za jakých podmínek by ke jmenování mělo dojít. „Jsem však rád, že se panu prezidentovi vede dobře a je schopen jmenovat Petra Fialu premiérem již v neděli. Je žádoucí, aby se dynamika pohnula, a věřím, že okolí prezidenta bude dbát na respektování opatření, aby ke jmenování došlo. Fiala je v kontaktu s kanceláří prezidenta,“ potvrdil slova budoucího premiéra.

Rakušan zatím nemá žádné informace o tom, že by prezident rušil domluvené schůzky s kandidáty na ministry. „Dosud víme, že ke schůzkám bude docházet podle abecedy. Sám jsem až ve druhé polovině, takže nemám ani přesný termín. Kandidáti na příští týden však termíny již dostávají a věřím, že by ke schůzkám mohlo docházet například on-line,“ dodal.

Zeman nemá příznaky, uvedla nemocnice

„Izolace se dá ukončit na podkladu negativních testů řekněme po týdnu. Je tam otázka předpokládané virové nálože a předpokládané replikace viru. Je možné, že karanténa mu skončí dříve než za čtrnáct dní, třeba po týdnu. Že se ukáže, že je po týdnu negativní, že je asymptomatický a že monoklonální protilátky zabraly. Pak by jmenování mohlo proběhnout dříve,“ připustil dopoledne ve vysílání CNN Prima NEWS vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Martin Balík.

Zeman měl původně jmenovat Fialu předsedou vlády v pátek. Prezident odjel z nemocnice ve čtvrtek dopoledne a zamířil na zámek v Lánech. Tam se o něj měla starat soukromá společnost. Prezident měl však pozitivní test na covid a byl proto převezen zpět do střešovické nemocnice.

Zeman nemá podle ÚVN příznaky nemoci, hospitalizován byl z preventivních důvodů kvůli podání monoklonálních látek. Zemana měla koronavirem nakazit zaměstnankyně Kanceláře prezidenta republiky. Webu iDnes.cz to řekl Boris Šťastný z vedení společnosti Senior Home Group, která se o prezidenta bude v Lánech starat.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama