reklama

Zemřel hrdina boje proti pandemii Tom Moore. Britský veterán podlehl covidu

Zemřel britský válečný veterán Tom Moore, který při jarní vlně pandemie vybral na boj s covidem téměř miliardu korun. Oznámila to jeho rodina. Moore se nakazil koronavirem a bojoval se zápalem plic. Bylo mu 100 let.

reklama

Mooreova dcera Hannah o víkendu informovala, že stoletý veterán leží v nemocnici, kam musel kvůli potížím s dýcháním. Test na COVID-19 mu vyšel pozitivní a měl zápal plic. Neležel ale na jednotce intenzivní péče a jeho rodina spolu s celou Británií doufala, že se brzy vrátí domů.

Nakonec ale nemoci podlehl, oznámila rodina v úterý. „S obrovským zármutkem musíme oznámit úmrtí našeho drahého otce, kapitána sira Toma Moorea. Jsme velmi vděční, že jsme byli v posledních hodinách jeho života s ním; Hannah, Benjie a Georgie u jeho lůžka a Lucy přes FaceTime,“ uvedly dcery Hannah Ingramová-Mooreová a Lucy Teixeiraová v prohlášení.

„Strávily jsme hodiny povídáním, vzpomínáním na jeho dětství a naši úžasnou matku. Smáli jsme se spolu i plakali. Poslední rok života našeho otce nebyl ničím jiným než pozoruhodným. Byl šťastný a zažil věci, o kterých jen snil. V mnoha srdcích byl jen krátkou dobu, ale byl skvělý otec a dědeček a v našich srdcích zůstane navždy,“ citoval dále z prohlášení web BBC.

Kondolenci pošle i královna

Na oficiálním twitterovém účtu britského válečného veterána pak rodina sdílela jeho fotku s popiskem „Kapitán sir Tom Moore, 1920–2021“. Tisíce lidí vyjadřují pod příspěvkem upřímnou soustrast, soukromou kondolenci Mooreovým příbuzným pošle podle vyjádření Buckinghamského paláce i královna Alžběta II.

Moore se stal miláčkem Britů poté, co v dubnu dokázal vybrat téměř 33 milionů liber (necelou miliardu korun) na podporu tamních zdravotníků. Dokázal to tak, že se s pomocí chodítka před svými 100. narozeninami procházel po zahradě. Symbolicky stokrát ušel vzdálenost 25 metrů.

Ve sbírce chtěl přitom veterán z druhé světové války dosáhnout částky 1000 liber. Za podporu boje s covidem ho ocenila královna, která ho v červenci na utajené ceremonii na hradě Windsor povýšila do rytířského stavu. Stal se tak z něj sir Thomas Moore.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama