reklama

Zemřel hrdina boje proti pandemii Tom Moore. Britský veterán podlehl covidu

Zemřel britský válečný veterán Tom Moore, který při jarní vlně pandemie vybral na boj s covidem téměř miliardu korun. Oznámila to jeho rodina. Moore se nakazil koronavirem a bojoval se zápalem plic. Bylo mu 100 let.

reklama

Mooreova dcera Hannah o víkendu informovala, že stoletý veterán leží v nemocnici, kam musel kvůli potížím s dýcháním. Test na COVID-19 mu vyšel pozitivní a měl zápal plic. Neležel ale na jednotce intenzivní péče a jeho rodina spolu s celou Británií doufala, že se brzy vrátí domů.

Nakonec ale nemoci podlehl, oznámila rodina v úterý. „S obrovským zármutkem musíme oznámit úmrtí našeho drahého otce, kapitána sira Toma Moorea. Jsme velmi vděční, že jsme byli v posledních hodinách jeho života s ním; Hannah, Benjie a Georgie u jeho lůžka a Lucy přes FaceTime,“ uvedly dcery Hannah Ingramová-Mooreová a Lucy Teixeiraová v prohlášení.

„Strávily jsme hodiny povídáním, vzpomínáním na jeho dětství a naši úžasnou matku. Smáli jsme se spolu i plakali. Poslední rok života našeho otce nebyl ničím jiným než pozoruhodným. Byl šťastný a zažil věci, o kterých jen snil. V mnoha srdcích byl jen krátkou dobu, ale byl skvělý otec a dědeček a v našich srdcích zůstane navždy,“ citoval dále z prohlášení web BBC.

Na oficiálním twitterovém účtu britského válečného veterána pak rodina sdílela jeho fotku s popiskem „Kapitán sir Tom Moore, 1920–2021“. Tisíce lidí vyjadřují pod příspěvkem upřímnou soustrast, soukromou kondolenci Mooreovým příbuzným pošle podle vyjádření Buckinghamského paláce i královna Alžběta II.

Moore se stal miláčkem Britů poté, co v dubnu dokázal vybrat téměř 33 milionů liber (necelou miliardu korun) na podporu tamních zdravotníků. Dokázal to tak, že se s pomocí chodítka před svými 100. narozeninami procházel po zahradě. Symbolicky stokrát ušel vzdálenost 25 metrů.

Ve sbírce chtěl přitom veterán z druhé světové války dosáhnout částky 1000 liber. Za podporu boje s covidem ho ocenila královna, která ho v červenci na utajené ceremonii na hradě Windsor povýšila do rytířského stavu. Stal se tak z něj sir Thomas Moore.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama