Nejméně devět osob zemřelo s covidem v domově seniorů ve španělském městě Lagartera nedaleko Madridu, přestože byli očkovaní první dávkou vakcíny. Všichni trpěli i dalšími nemocemi. Koronavirus má nyní všech 78 obyvatel domova. Vedení je muselo izolovat v jejich pokojích. Nemoc zasáhla i většinu zaměstnanců.
Covid se dlouho domovu seniorů El Salvador vyhýbal navzdory špatné pandemické situaci, která ve Španělsku panuje. Nakonec tam udeřil nevídanou silou, informuje web lavanguardia.com. „Dne 13. ledna byli očkováni první dávkou vakcíny Pfizer všichni senioři i zaměstnanci. Po šesti dnech se začaly projevovat první symptomy nemoci u deseti z nich,“ uvedl ředitel domova Manuel Dinis. Kromě devíti zesnulých muselo být dalších pět seniorů hospitalizováno.
Jak Austrálie vyzrála nad covidem. Lidé se vídají bez roušek, hospody jsou otevřené
Zatímco zbytek světa svádí boj s pandemií a počítá nakažené po tisících, v Austrálii uvolňují opatření a sundavají roušky. Nákazu v zemi se totiž vládě podařilo téměř vymýtit. Co za tím stojí?
Po několika dnech se objevily příznaky také u většiny ze 33 zaměstnanců. Mnoho z nich je nyní kvůli covidu na neschopence. Vedení domova sledovalo se znepokojením zvyšující se počty nemocných a se souhlasem úřadů se 21. ledna rozhodlo „izolovat všechny obyvatele v jejich pokojích“, aby zabránilo dalšímu šíření nemoci.
Vedení informovalo příbuzné seniorů o svém postupu a rozhodnutí nechat všechny osoby podrobit PCR testu. Výsledky odhalily, že pozitivní byli všichni obyvatelé rezidence. Druhou dávku vakcíny by senioři měli dostat tuto středu.
„Pokud nebudou mít příznaky jako bolesti hlavy, průjem, dušnost a kašel, budeme jim aplikovat druhou dávku,“ uvedl Manuel Dinis. „Druhá dávka vás bude chránit, nákaza není následkem první dávky,“ apeloval na seniory ředitel. Další testování má následně proběhnout v pátek.
Španělsko v lednu zaznamenalo nejvyšší počet nakažených koronavirem za jediný měsíc. V zemi se 47 miliony obyvatel, se během ledna nakazilo zhruba 900 000 lidí, píše deník El País.