reklama

Zemřel novinář, který přispěl k pádu Berlínské zdi. Dotazem zaskočil německé komunisty

Ve věku 92 let zemřel bývalý novinář italské agentury ANSA Riccardo Ehrman, který svou otázkou na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 svým způsobem přispěl k pádu Berlínské zdi. O jeho úmrtí informovala jeho žena. Ehrman zemřel v úterý 14. prosince ve španělském Madridu.

reklama

Ehrman zaskočil mluvčího Jednotné socialistické strany Německa Güntera Schabowského, když se ho zeptal, odkdy platí uvolnění pohraničního styku mezi východním a západním Berlínem.

Na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 Schabowski informoval novináře o zasedání politbyra vládní strany. Vedení socialistické Německé demokratické republiky (NDR) tou dobou už několik měsíců čelilo tlaku, aby svým občanům poskytlo svobodu cestovat.

Podle pamětníků do té chvíle nic nenasvědčovalo, že by se vůdci NDR rozhodli uvolnit režim na hranicích. Ehrmanova otázka na toto téma Schabowského zaskočila. „Tedy... dnes jsme rozhodli... přijmout nařízení, které dovoluje každému občanovi NDR... opustit Východní Německo přes jakýkoli hraniční přechod,“ uvedl poněkud nejistě mluvčí.

Klíčový však byl Ehrmanův dotaz, odkdy uvolnění platí. „Podle mých informací... je to ihned, neprodleně,“ reagoval mluvčí Schabowski. Později se ale ukázalo, že vedení východoněmeckých komunistů plánovalo opatření spustit až o den později a chystalo se obyvatelstvu zdůrazňovat, že jeho zavádění bude pozvolné.

Schabowského nesprávnou odpověď ale záhy převzaly všechny významné zahraniční agentury. Jen několik hodin poté vyšly směrem k hraničním závorám tisíce lidí, kteří se dožadovali vstupu do západní části Berlína. Ehrman podle svých vzpomínek ještě ten večer telexem (dálnopisem) do Říma odeslal zprávu, že „zeď padla“, uvedla agentura DPA.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama