Zemřel novinář, který přispěl k pádu Berlínské zdi. Dotazem zaskočil německé komunisty

Ve věku 92 let zemřel bývalý novinář italské agentury ANSA Riccardo Ehrman, který svou otázkou na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 svým způsobem přispěl k pádu Berlínské zdi. O jeho úmrtí informovala jeho žena. Ehrman zemřel v úterý 14. prosince ve španělském Madridu.

Ehrman zaskočil mluvčího Jednotné socialistické strany Německa Güntera Schabowského, když se ho zeptal, odkdy platí uvolnění pohraničního styku mezi východním a západním Berlínem.

Na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 Schabowski informoval novináře o zasedání politbyra vládní strany. Vedení socialistické Německé demokratické republiky (NDR) tou dobou už několik měsíců čelilo tlaku, aby svým občanům poskytlo svobodu cestovat.

Podle pamětníků do té chvíle nic nenasvědčovalo, že by se vůdci NDR rozhodli uvolnit režim na hranicích. Ehrmanova otázka na toto téma Schabowského zaskočila. „Tedy... dnes jsme rozhodli... přijmout nařízení, které dovoluje každému občanovi NDR... opustit Východní Německo přes jakýkoli hraniční přechod,“ uvedl poněkud nejistě mluvčí.

Klíčový však byl Ehrmanův dotaz, odkdy uvolnění platí. „Podle mých informací... je to ihned, neprodleně,“ reagoval mluvčí Schabowski. Později se ale ukázalo, že vedení východoněmeckých komunistů plánovalo opatření spustit až o den později a chystalo se obyvatelstvu zdůrazňovat, že jeho zavádění bude pozvolné.

Schabowského nesprávnou odpověď ale záhy převzaly všechny významné zahraniční agentury. Jen několik hodin poté vyšly směrem k hraničním závorám tisíce lidí, kteří se dožadovali vstupu do západní části Berlína. Ehrman podle svých vzpomínek ještě ten večer telexem (dálnopisem) do Říma odeslal zprávu, že „zeď padla“, uvedla agentura DPA.

Tagy: