CNN Prima News Berlínská zeď

Berlínská zeď

Výpis příspěvků ke štítku „Berlínská zeď“

Zemřel autor ikonického graffiti na Berlínské zdi. Po covidu mu náhle zesláblo srdce

Ve věku 62 let zemřel ruský umělec Dmitrij Vrubel. Proslul především jako autor graffiti líbajícího se sovětského vůdce Leonida Brežněva s vůdcem komunistického východního Německa Erichem Honeckerem na Berlínské zdi. V noci na pondělí to oznámila ruská média s odvoláním na umělcovy kolegy a přátele. Vrubel žil od roku 2010 v Berlíně, příčina smrti nebyla upřesněna.

Historik: Berlínskou zeď Chruščov stavět nechtěl, jenže zde utíkaly statisíce Němců

Před 60 lety započala výstavba nechvalně proslulé Berlínské zdi, která na téměř tři desetiletí rozdělila Berlín a s ním i rodiny či sousedy. Některým se podařilo zeď překonat a utéct na západ, jiní při pokusu prchnout zemřeli. Historik Jan Koura říká, že Berlínská zeď už byla jen jakousi špičkou ledovce, protože Evropa již v té době byla rozdělena a komunistické státy svým občanům i jinde bránily utéct ze země.

Stavbu berlínské zdi Československo uvítalo. O deset dní později už měla první oběť

Proletáři všech zemí, spojte se! Tak znělo společné heslo východního bloku a Rudé právo ho každý den ráno tisklo na titulní straně. Proletáři zemí Varšavské smlouvy se v srpnu 1961 spojili, aby utěsnili poslední díru v železné oponě. Tu měl sovětský blok na hranicích západního a východního Berlína a s jejím ucpáním se začalo 13. srpna 1961. A už 24. srpna měla zeď první oběť.