CNN Prima News Berlínská zeď

Berlínská zeď

Výpis příspěvků ke štítku „Berlínská zeď“

Zemřel autor ikonického graffiti na Berlínské zdi. Po covidu mu náhle zesláblo srdce

15. srpna 2022 10:03

Ve věku 62 let zemřel ruský umělec Dmitrij Vrubel. Proslul především jako autor graffiti líbajícího se sovětského vůdce Leonida Brežněva s vůdcem komunistického východního Německa Erichem Honeckerem na Berlínské zdi. V noci na pondělí to oznámila ruská média s odvoláním na umělcovy kolegy a přátele. Vrubel žil od roku 2010 v Berlíně, příčina smrti nebyla upřesněna.

Historik: Berlínskou zeď Chruščov stavět nechtěl, jenže zde utíkaly statisíce Němců

13. srpna 2021 23:41

Před 60 lety započala výstavba nechvalně proslulé Berlínské zdi, která na téměř tři desetiletí rozdělila Berlín a s ním i rodiny či sousedy. Některým se podařilo zeď překonat a utéct na západ, jiní při pokusu prchnout zemřeli. Historik Jan Koura říká, že Berlínská zeď už byla jen jakousi špičkou ledovce, protože Evropa již v té době byla rozdělena a komunistické státy svým občanům i jinde bránily utéct ze země.

Stavbu berlínské zdi Československo uvítalo. O deset dní později už měla první oběť

13. srpna 2021 06:11

Proletáři všech zemí, spojte se! Tak znělo společné heslo východního bloku a Rudé právo ho každý den ráno tisklo na titulní straně. Proletáři zemí Varšavské smlouvy se v srpnu 1961 spojili, aby utěsnili poslední díru v železné oponě. Tu měl sovětský blok na hranicích západního a východního Berlína a s jejím ucpáním se začalo 13. srpna 1961. A už 24. srpna měla zeď první oběť.