
Zemřel herec Alois Švehlík. Daboval Nicholsona či Hopkinse, před smrtí měl jediné přání
Ve věku 62 let zemřel ruský umělec Dmitrij Vrubel. Proslul především jako autor graffiti líbajícího se sovětského vůdce Leonida Brežněva s vůdcem komunistického východního Německa Erichem Honeckerem na Berlínské zdi. V noci na pondělí to oznámila ruská média s odvoláním na umělcovy kolegy a přátele. Vrubel žil od roku 2010 v Berlíně, příčina smrti nebyla upřesněna.
Ve věku 92 let zemřel bývalý novinář italské agentury ANSA Riccardo Ehrman, který svou otázkou na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 svým způsobem přispěl k pádu Berlínské zdi. O jeho úmrtí informovala jeho žena. Ehrman zemřel v úterý 14. prosince ve španělském Madridu.
Před 60 lety započala výstavba nechvalně proslulé Berlínské zdi, která na téměř tři desetiletí rozdělila Berlín a s ním i rodiny či sousedy. Některým se podařilo zeď překonat a utéct na západ, jiní při pokusu prchnout zemřeli. Historik Jan Koura říká, že Berlínská zeď už byla jen jakousi špičkou ledovce, protože Evropa již v té době byla rozdělena a komunistické státy svým občanům i jinde bránily utéct ze země.
Jeden z nejznámějších symbolů studené války, u kterého mnoho lidí při útěku za svobodou přišlo o život. 13. srpna 1961 se život obyvatel Berlína přetočil vzhůru nohama – začala výstavba Berlínské zdi.
Proletáři všech zemí, spojte se! Tak znělo společné heslo východního bloku a Rudé právo ho každý den ráno tisklo na titulní straně. Proletáři zemí Varšavské smlouvy se v srpnu 1961 spojili, aby utěsnili poslední díru v železné oponě. Tu měl sovětský blok na hranicích západního a východního Berlína a s jejím ucpáním se začalo 13. srpna 1961. A už 24. srpna měla zeď první oběť.
Zpravodajská hodina nabitá informacemi z domova i ze zahraničí. Hlavní zprávy na CNN Prima NEWS a FTV Prima startují už v 18:55. Co se v nich mimo jiné dozvíte?
Němci si připomínají 30. výročí znovusjednocení. Novinář Toralf Keßler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, jak se pokusil z NDR emigrovat, a prozradil i to, že pád Berlínské zdi považují Němci za daleko důležitější než samotné sjednocení.
Paní Ida Siekmannová bydlela v Bernauerově ulici, kde ulice a chodník byly ve francouzském sektoru Berlína, zatímco průčelí budov na jižní straně ulice leželo v sovětském sektoru. Paní Ida se pouhým vyjitím z domu dostala do západního Berlína, kam chodila pravidelně navštěvovat svoji sestru.